REKLAMA

Z tą małą skrzyneczką Toyoty każdy samochód będzie można otworzyć telefonem

Jedna niewielka skrzynka i już każdy - o ile mu na to pozwolisz - może korzystać z twojego samochodu. Nie musisz udostępniać mu kluczyka, nie musisz przerabiać całkowicie swojego auta. Co odpowiada za takie cuda? Smart Key Box. A dokładniej Toyota Smart Key Box.

31.10.2016 20.49
Toyota Smart Key Box
REKLAMA
REKLAMA

Zaprezentowany właśnie produkt nie wygląda może zbyt efektownie, ale i nie musi. Kluczowe jest bowiem to, co potrafi.

Pierwszą, gigantyczną zaletą, jest prostota instalacji.

Szczegóły nie zostały jeszcze wprawdzie podane, ale Toyota zapewnia, że instalacja urządzenia Smart Key Box "nie wymaga modyfikacji samochodu". A to już sporo, bo prawdopodobnie część z jego funkcji dało się już do tej pory osiągnąć, ale niezbędna była wyraźna ingerencja w budowę pojazdu.

I na pewno nie było to z tego względu przesadnie tanie.

A co taki Smart Key Box potrafi?

W skrócie, potrafi zamienić niemal dowolnego smartfona z odpowiednią aplikacją w kluczyk do samochodu z zainstalowanym SKB. Jeśli po wymianie danych pomiędzy Boxem a smartfonem za pośrednictwem Bluetooth okaże się, że ten drugi posiada odpowiednie kody dostępu, właściciel telefonu będzie mógł za jego pomocą odblokować auto i uruchomić silnik.

Tak, z perspektywy użytkowników rozwiązanie to ma być aż tak proste. Właściciel samochodu montuje w nim Smart Key Box i właściwie nie martwi się już niczym. Potencjalny zainteresowany wypożyczeniem auta natomiast wybiera je z odpowiedniej listy, opłaca, po czym otrzymuje właściwe kody, które pozwolą aplikacji połączyć się z SKB i na opłacony czas zamieniają smartfona w pełnoprawny kluczyk.

Microsoft PowerPoint - images (2) class="wp-image-525465"

Gdy skończy się wyznaczony czas, smartfonowy kluczyk traci swoje właściwości. Jeśli chcemy znowu skorzystać z danego pojazdu, musimy jeszcze raz uiścić opłatę za jego użytkowanie.

Jedyną wadą takiego rozwiązania może być fakt, że cała komunikacja pomiędzy telefonem a samochodem/SKB realizowana jest za pośrednictwem Bluetootha, przez co wypożyczający nie będą mogli np. bawić się w zdalne odblokowywanie auta z dowolnego miejsca. Muszą znaleźć się bezpośrednio przy pojeździe, więc wszystko jest... odrobinę mniej gadżeciarskie, choć bez wątpienia i tak wygodne.

Całość jest przy tym obsługiwana przez platformę chmurową Toyoty (MSPF), ale nie oznacza to, że samochody będziemy wynajmować tylko od tej firmy i będziemy skazani na tylko jedną markę. Rozwiązanie to jest skierowane przede wszystkim do innych podmiotów zajmujących się tego typu działalnością - Toyota pełni w tym przypadku funkcję dostawcy niemal kompletnego rozwiązania technologicznego. A niektórzy pewnie nadal uważają, że to "ta firma, co robi samochody" i nic więcej. A jednak.

Program testowy Smart Key Box ruszy już na początku przyszłego roku w San Francisco, w ramach współpracy z amerykańską firmą car sharingową Getaround. SKB otrzymają na początku wybrane modele Lexusa oraz Toyoty Prius.

REKLAMA

A ja mam tylko jedno pytanie.

Kiedy będę mógł kupić coś takiego do swojego prywatnego samochodu? Oczywiście dostęp dałbym tylko sobie...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA