Motoryzacja  / Artykuł

Jedna opłata i korzystasz ile chcesz z pociągów, rowerów i aut elektrycznych. Wchodzisz w to?

Picture of the author
140 interakcji
dołącz do dyskusji

Koleje szwajcarskie przeprowadzą eksperyment. Za prawie 50 tys. zł rocznie będzie można jeździć pociągami, rowerami i samochodami elektrycznymi. Czy coś takiego byłoby możliwe w Polsce?

Czym będzie można jeździć za 12,2 tys. franków szwajcarskich?

Pociągi

I to nawet pierwszą klasą!

Publiczne rowery

PubliBike ma 118 stacji w Szwajcarii.

Elektryczny samochód BMW i3

BMW wraz z ładowarką dostarcza firma carsharingowa Mobility. Samochód jest ubezpieczony i ma darmowy wjazd na parkingi koło stacji kolejowych.

Niestety nie ma autobusów...

Do dopiero pilotażowy program i weźmie w nim udział zaledwie 100 osób. Przy ich domach zostanie zainstalowana stacja ładowania pojazdów, tak, aby łatwiej było ładować użytkowany samochód.

Eksperyment monitorowany będzie przez naukowców z ETH w Zurychu. Głównym pytaniem, na jakie ma odpowiedzieć jest „czy oferta transportu od drzwi do drzwi działa?”.

Jest drogo, nawet jak na Szwajcarię

Mimo to, twórcy programu są zdania, że bez problemu znajdą chętnych. W końcu Szwajcaria jest krajem o wiele bogatszym od Polski. Zastanawia mnie jednak, czy podobna idea miałaby szansę powodzenia w Polsce, bo prawie 50 tys. zł to niebagatelna suma.

Wymagałaby ona na pewno współpracy kilku spółek – nawet na kolejach, gdzie InterCity i InterRegio to inne firmy. Do tego multum firm autobusowych (każde województwo jest zarządzane oddzielne) i rowerowych, bo wiele miast posiada różne systemy.

Nie biorę też nawet pod uwagę transportu elektrycznego, bo zapowiedzi naszych polityków (milion samochodów elektrycznych w ciągu dekady - Morawiecki) traktuję jako mrzonkę.

Czy w tej sytuacji suma mieszcząca się w przedziale 5-10 tys. zł na rok za pociągi, autobusy, tramwaje i rowery byłaby dla ciebie akceptowalna?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst