REKLAMA

Na ile "special" jest Skyrim Special Edition? Porównanie remastera z wersją PC z 2011 roku

Ulepszone The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition wylądowało na sklepowych półkach oraz cyfrowych platformach. Nie można przepuścić takiej okazji. Porównanie graficzne remastera oraz oryginalnej gry z 2011 roku musi zostać dokonane.

31.10.2016 14.37
Skyrim Special Edition - porównanie grafiki remastera i oryginału
REKLAMA
REKLAMA

Skyrim to jeden z najlepszych tytułów cRPG, jakie kiedykolwiek powstały. Słaby w obszarze scenariusza, dialogów i fabuły, nadrabia to kapitalnym modułem eksploracji. The Elder Scrolls V to cudowny symulator chodzenia, na tygodnie relaksującej zabawy. Jedna z tych gier, do których zawsze warto wrócić. Zwłaszcza teraz, z okazji premiery The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition to ulepszona, pisana pod PS4 i XONE wersja gry.

Remaster ma korzystać z dodatkowej mocy obliczeniowej platform ósmej generacji. Skyrim Special Edition dostało nie tylko wsparcie konsolowych modów, ale również graficzne usprawnienia wychodzące daleko poza przyjętą w branży praktykę klasycznego odgrzanego kotleta. W takim razie mówię „sprawdzam” i analizuję wideo porównawcze na kanale Candyland.

W Skyrim Special Edition wcale nie ma mniejszego zasięgu widzenia. To po prostu jeden z nowych upiększaczy graficznych - mroźna mgła, która przetacza się między górskimi szczytami. Mgła bywa obecna również w podstawowej wersji gry na PC, ale na pewno nie w tym miejscu.

the-elder-scrolls-v-skyrim-special-edition-6

Skyrim Special Edition dostało zupełnie nową wodę. Fale na powierzchni są teraz bardziej złożone i zagęszczone. Jeżeli jednak chodzi o samą jakość wielkich zbiorników wodnych, ta jest zbliżona do wersji PC. Obyło się bez rewolucji.

the-elder-scrolls-v-skyrim-special-edition-7 class="wp-image-525337"

Wielki postęp dokonał się za to w obszarze upiększaczy i elementów otoczenia. Grając w konsolowe The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition widać znacznie więcej ozdobników, takich jak skały pod miejskimi murami czy roślinność wyrastająca z ziemi.

the-elder-scrolls-v-skyrim-special-edition-5 class="wp-image-525329"

Na Skyrim Special Edition zostały również nałożone zupełnie nowe efekty świetlne, zaimportowane z Fallouta 4. Dzięki temu promienie świetlne pięknie przedzierają się przed korony drzew. Niestety, daje to rozmycie pewnej „surowości” krajobrazu, który dodawał Skyrim uroku.

the-elder-scrolls-v-skyrim-special-edition-9 class="wp-image-525335"

Fatalnie prezentują się za to cienie. Warto odnotować, że w The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition posiada je większa grupa obiektów niż w grze na PS3/X360. Cienie wciąż są jednak o kilka poziomów gorszej jakości od tych z PC. Mają mniej szczegółów i są mniej wyraźne.

the-elder-scrolls-v-skyrim-special-edition-10 class="wp-image-525334"

Ciężko napisać cokolwiek dobrego o rozdzielczości tekstur. Te zostały podbite do jakości PC z 2011 roku, ale niewiele ponadto. W tym obszarze od zawsze sytuację ratowały modyfikacje tworzone z pasją przez fanów gier Bethesdy. Ciekawe, czy na konsoli również to zadziała.

the-elder-scrolls-v-skyrim-special-edition-1 class="wp-image-525333"

Nowe, kolorowe filtry graficzne sprawiają, że nawet noc jest w The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition jaśniejsza. Miły dla oka efekt, ale budzi moje wątpliwości. Mało jest gier, w których noc jest naprawdę nocą. A szkoda, bo w diametralny sposób wpływa to na rozgrywkę, sposób poruszania się i zasięg widzenia.

the-elder-scrolls-v-skyrim-special-edition-2 class="wp-image-525332"

Skyrim Special Edition oferuje za to fantastyczny zasięg widzenia. Konsolowy gracz nareszcie może zobaczyć oddalone górskie szczyty, wierzchołki drzew i kontury ruin. Do tego wszystko dochodzi wygładzane krawędzi, dzięki któremu na PS4 nie doświadczymy rażącego ząbkowania.

the-elder-scrolls-v-skyrim-special-edition-3 class="wp-image-525331"
REKLAMA

Nowe Skyrim Special Edition jest znacznie barwniejsze i kolorowe. Śnieżna surowość oryginalnej gry została zamieniona na dodatkowe filtry graficzne, dzięki którym zachody słońca są pełniejsze, otoczenie jest jaśniejsze, a paleta kolorów znacznie żywsza. Osobiście uważam, że przez to Skyrim wiele traci ze swego mroźnego uroku.

the-elder-scrolls-v-skyrim-special-edition-4 class="wp-image-525330"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA