REKLAMA

VoLTE nareszcie w Polsce! Choć na razie tylko dla wybranych

Orange w końcu uruchomił usługę Voice over LTE, jedną z najnowszych metod na transmisję głosu w cyfrowych sieciach komórkowych. Dzięki niej klienci szybciej nawiążą połączenia i będą rozmawiać z najlepszą jakością dźwięku. Na razie jednak nieliczni z niej skorzystają

13.10.2016 14.48
W końcu! VoLTE w Polsce już dostępne!
REKLAMA
REKLAMA

VoLTE działa w oparciu o najnowsze rozwiązanie, takie jak sieć pakietowa LTE i IMS (IP Multimedia Subsystem). Dzięki wykorzystaniu lepszych kodeków szerokopasmowych, jakość głosu podczas połączenia VoLTE  ma być wyższa niż w technologii HD Voice i porównywalna wręcz do rozmowy między dwiema osobami będącymi w bezpośrednim kontakcie. Kolejną różnicą, którą zauważą klienci, jest też czas oczekiwania na nawiązanie połączenia, który wynosi około 2 sekund, czyli nawet czterokrotnie krócej niż w przypadku połączeń w sieciach starszych generacji. Korzystanie z technologii LTE w czasie połączeń głosowych nie ogranicza też dostępu do Internetu. Dzięki VoLTE można w tym samym czasie prowadzić rozmowę i surfować w Internecie - pobierać i wysyłać dane bez wpływu na szybkość ich transmisji.

Aby korzystać z VoLTE należy mieć telefon komórkowy zdolny do korzystania z tej techniki i znajdować się w zasięgu sieci 4G LTE sieci. Wyjście poza zasięg 4G LTE nie powoduje jednak przerwania połączenia. Jest ono kontynuowane w innych technologiach dostępnych na danym obszarze. Połączenia głosowe wykonane w technologii VoLTE są rozliczane tak jak normalne połączenie głosowe zgodnie z posiadanym planem taryfowym.

REKLAMA

Nie dla wszystkich, przynajmniej na razie

Lista telefonów wspierających VoLTE w sieci Orange jest dostępna na witrynie operatora. Obecnie są to smartfony Samsung Galaxy S7 i S7 edge z oprogramowaniem umożliwiającym  korzystanie z VoLTE w sieci Orange. Klienci, którzy kupili je wcześniej, otrzymają powiadomienie o dostępnej aktualizacji oprogramowania. Telefony będą domyślnie wybierały VoLTE jako preferowaną technologię usług głosowych. Lista telefonów VoLTE w sieci Orange ma ponoć się stale rozszerzać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA