REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Oto nowy MacBook Pro 15!

Zgodnie z przewidywaniami Apple zaprezentował dzisiaj nowe komputery MacBook Pro. Oto wszystkie najważniejsze informacje na temat pokazanego właśnie 15-calowego modelu.

27.10.2016
19:51
Oto nowy MacBook Pro 15 z panelem dotykowym
REKLAMA
REKLAMA

Trzeba przyznać jedno, laptopy MacBook Pro od dawna nie zmieniły się tak bardzo. Apple w poprzednich latach decydował się na wdrażanie wyłącznie drobnych, kosmetycznych wręcz nowości, które były niezauważalne dla zdecydowanej większości użytkowników.

Zmiany sprowadzały się niemal wyłącznie do zmiany podzespołów na nowsze. Jeszcze jakiś czas temu mogło to robić wrażenie na użytkownikach. Jednak od kilku lat rozwój procesorów postępuje w bardzo powolnym, wręcz ślimaczym tempie. Wzrost wydajności jest stały, ale delikatny, więc większość mniej wymagających osób mogła nie widzieć sensu wymiany swojego MacBooka na nowy model.

Zgodnie z zapowiedziami najważniejszą nowością wprowadzoną w nowych MacBookach Pro jest dotykowy Touch Bar, który znajduje się nad klawiaturą.

Podzespół ten ma za zadanie zastąpić przyciski funkcyjne. Pamiętacie czasy, gdy do korzystania z aplikacji trzeba było znać wiele magicznych kombinacji klawiszy? One już minęły. Teraz wszystkie najpotrzebniejsze opcje będziecie mieć właśnie na tym malutkim pasku. Co istotne, mamy tu do czynienia wyświetlaczem, a co za tym idzie, jest on w pełni konfigurowalny. Można będzie go idealnie dopasować do aktualnych potrzeb. Powiem więcej, on zrobi to sam!

apple-macbook-2016-2016-10-27-o-19-39-05 class="wp-image-524669"

Potrzebujesz narzędzi do Photoshopa? Touch Bar je wyświetli. Wolisz suwak głośności do Spotify? Nie ma problemu. A może ulubione emoji do szybkiego wrzucenia w aktualnie używany komunikator? Proszę bardzo. Prawa strona paska OLED pełni też funkcję czytnika linii papilarnych Touch ID oraz przycisku zasilającego. Ekran ten potrafi też wyświetlać podpowiedzi podczas pisania i... wszystko inne. Więcej o wszystkich funkcjach Touch Bar przeczytacie w osobnym wpisie, który niebawem pojawi się na Spider's Web.

Kolejna nowość to nowy touchpad, który jest dwukrotnie większy od poprzedniego i obsługuje technologię haptyczną w wydaniu Apple (Force Touch). Nie zabrakło też klasycznej klawiatury, która jest modelem motylkowym, do tej pory dostępnym wyłącznie w 12-calowym MacBooku.

apple-macbook-2016-2016-10-27-o-20-19-11 class="wp-image-524736"

Jeżeli chodzi o specyfikację techniczną, Apple jak zwykle posłużyło się ogólnikami. Zastosowano w nim czterordzeniowy procesor Intel Core i7 6 gen. o częstotliwości pracy 2,6 GHz., 16 GB RAM 2133 MHz oraz kartę graficzną Radeon Pro 450 zbudowaną w oparciu o najnowszą architekturę Polaris i wyposażoną w 4 GB własnej pamięci. Oprócz tego zastosowano dysk SSD o pojemności 256 GB, lepsze głośniki oraz system chłodzenia składający się z dwóch wentylatorów wypychających powietrze z tyłu obudowy.

apple-macbook-2016-2016-10-27-o-19-54-10 class="wp-image-524701"

Zgodnie z zapowiedziami, nowy MacBook Pro 15 ma 4 porty USB-C, z których każdy obsługuje interfejs Thunderbolt 3, czyli zapewniają przepustowość na poziomie 40 Gb/s. Mogą służyć nie tylko jako zwykły port USB, ale też gniazda ładowania i wyjścia obrazu. Oznacza to, że możliwe będzie ładowanie MacBooka z dowolnej, pasującej dla użytkownika strony. To całkiem przydatne rozwiązanie.

REKLAMA

Nowy, 15-calowy MacBook Pro kosztuje 2399 dol., co w Polsce przekłada się na 11 999 zł. To wygórowana cena, ale nie zapominajmy, że jest to sprzęt dla profesjonalistów, którzy mogą sobie pozwolić na tak duży wydatek. Po prezentacji tego komputera zaczynam żałować, że do nich nie należę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA