REKLAMA

Dzisiaj hakowane jest wszystko. Dosłownie

To jest zbyt piękne! Hakerzy włamują się do kamerek Foscam by zwrócić uwagę właścicieli, że te nie są odpowiednio zabezpieczone. Jednocześnie udostępnili wideo z tychże na ogólnodostępnej stronie. To niesamowite, jak w nosie mamy swoją własną prywatność i bezpieczeństwo. Przecież to nie dotknie nas, nikt nie włamie się do naszych sprzętów!

11.10.2016 17.08
Krajowy System Cyberbezpieczeństwa
REKLAMA
REKLAMA

Hakerzy czasem budzą dzieci, które rodzice obserwują przez bezprzewodowe kamerki. To sceny jak z horroru - dziecko śpi, rodzice śpią a tu nagle w pokoju rozlega się czyjś krzyk, który dochodzi nie wiadomo skąd.

Chciałabym, żeby każdy przeszedł obowiązkowo taką terapię szokową. Mówiąca tajemniczym głosem elektroniczna niania, wariująca pralka czy lodówka, telewizor który wyświetla nagle obraz z kamery na podjeździe domu. Nowoczesny nawiedzony dom, tyle że nawiedzony przez hakerów.

W mediach regularnie pojawiają się reportaże pokazujące wrażliwość nowoczesnego świata: shakowany samochód, dom, stacja telewizyjna, czy po prostu życie - całe życie, łącznie z danymi bankowymi i tak dalej.

To nieco przerażające wideo, które uświadamia, że jeśli ktoś z umiejętnościami uprze się, by zniszczyć nam życie może to zrobić nie wychodząc ze swojego domu.

Hakowane jest wszystko. Wirtualne dane zwykłych ludzi i ważnych osób oraz rządów, urządzenia, smartfony, światła na skrzyżowaniach czy infrastruktura siatki elektrycznej całego kraju.

Nie bez powodu mówi się, że kolejna wojna będzie rozgrywała się w tak zwanej cyberprzestrzeni - po co przeprowadzać ryzykowną operację zajęcia terenu, skoro można zaatakować całą infrastrukturę zapewniającą wrogowi możliwość funkcjonowania?

REKLAMA

Czytamy o tym niemal na co dzień. Jednak to dopiero takie zwykłe, względnie proste ataki na domowe sprzęty uświadamiają, że to faktycznie realne zagrożenie, że w każdym momencie możemy zostać pozbawieni części prywatności lub tożsamości i nigdy nie jesteśmy e-bezpieczni.

Dopiero, gdy sprawa dotyka nas samych zaczynamy zauważać, że podłączanie wszystkiego do sieci, te urządzenia określane jako “smart”, może wcale nie są takie bezpieczne. Że może inteligentny zamek do drzwi, który ma zapewniać większe bezpieczeństwo niż zamek z tradycyjnym kluczem jest równie zawodny jak wszystko inne a jedyne, co faktycznie daje to złudne poczucie bezpieczeństwa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA