REKLAMA

To już pewne! Zniesienie opłat roamingowych odbędzie się za niecały rok

Już niebawem w całej Unii Europejskiej będziemy mogli korzystać ze swoich smartfonów dokładnie tak, jak w Polsce. Zniesienie roamingu na terenie wspólnoty odbędzie się w przyszłym roku.

06.09.2016 09.13
Zniesienie roamingu
REKLAMA
REKLAMA

Jak donosi TVN24, Komisja Europejska w ostatni poniedziałek opublikowała projekt przepisów wykonawczych do decyzji o zniesieniu opłat roamingowych w Unii Europejskiej. Opłaty mają zniknąć w połowie przyszłego roku. Oznacza to, że podczas następnych wakacji wszyscy obywatele Unii Europejskiej podczas pobytu w dowolnym kraju unijnym będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y oraz korzystać z Internetu w ramach pakietów i cen działających w Polsce. Zniesienie roamingu nie spowoduje jednak, że obywatele Unii Europejskiej zaczną masowo podpisywać umowy u polskich operatorów, którzy oferują jedne z najniższych cen na naszym kontynencie.

Z bezpłatnego roamingu będzie można bowiem swobodnie korzystać tylko przez 90 dni w roku.

Przekroczenie tego okresu skutkowałaby możliwością nałożenia przez operatora dodatkowych opłat, które nie będą mogły być wyższe niż hurtowe stawki roamingowe, według których operatorzy rozliczają się między sobą. Ich proponowana wysokość ma wynosić 0,04 euro za minutę, 0,01 euro za SMS i 0,085 euro za 1 MB w UE. Jak na polskie standardy nie są one niskie, jednak obejmą one bardzo małą liczbę osób. W końcu kto przebywa poza Polską dłużej niż czwarta część roku?

Co ważne, projekt przewiduje, że osoby, które codziennie dojeżdżają do pracy w innym kraju Unii Europejskiej nie mogą być uznawane za osoby nadużywające bezpłatnego roamingu i w ich przypadku limit 90 bezpłatnych dni roamingowych w roku może nie obowiązywać. By wychwycić takie osoby, operatorzy będą mogli wymagać od abonentów regularnego logowania się w sieci macierzystej, zaś osoby korzystające z pakietów no-limit, pozwalających na nieograniczone przesył danych, będą mogli przesyłać bez dodatkowych opłat tyle danych, ile średnio wykorzystują w kraju.

Projekt zaproponowany przez Komisję Europejską wydaje się wyjątkowo uczciwy i przejrzysty.

REKLAMA

I to zarówno wobec użytkowników, jak też operatorów komórkowych. Jeżeli zostanie on przyjęty w obecnym kształcie, użytkownicy będą mogli korzystać z dostępu do Internetu dokładnie w taki sam sposób, jak w swoim kraju macierzystym. Z jednej strony będą mogli korzystać z sieci jak w kraju, z drugiej jednak nie będą mogli wykorzystywać swojej nielimitowanej karty SIM jak stałego łącza, za pomocą którego cała rodzina będzie oglądać na Netfliksie seriale w jakości 4K. Propozycję tę należy traktować jako naprawdę dobry kompromis.

Przepisy będą konsultowane jeszcze przez przedstawicieli państw Unii Europejskiej oraz krajowych regulatorów rynków telekomunikacyjnych. Komisja Europejska ma przyjąć nowe przepisy do 15 grudnia bieżącego roku, a zniesienie roamingu ma odbyć się do 15 czerwca 2017 roku. Oznacza to, że z następnej wakacyjnej listy zakupów będzie można swobodnie skreślić kupno lokalnych kart SIM i niemal do woli korzystać z własnego numeru telefonu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA