REKLAMA

Nie wiesz, czego dzisiaj posłuchać? Nowa funkcja Spotify jest stworzona dla ciebie

Usługi streamingowe mogą rywalizować ze sobą na wiele sposobów, a jednym z nich są spersonalizowane playlisty. Prym tutaj wiedzie Spotify, które dodaje właśnie zupełnie nowy sposób odkrywania muzyki. Od teraz użytkownicy skandynawskiego serwisu mogą korzystać z Spotify Daily Mix.

27.09.2016 19.35
Spotify Daily Mix / Spotify Playlisty / Spór Spotify i Apple Tinder
REKLAMA
REKLAMA

Twórcy Spotify wiedzą, że nie mogą stać w miejscu.

Abonamenty na usługi streamingowe nie zobowiązują do płacenia regularnie co miesiąc za usługę przez rok czy dwa. Użytkownicy mogą w każdej chwili zmienić dostawcę muzyki, a jeśli tylko zdecydują się przenieść swoje playlisty do innego serwisu, znajdą sposób na zautomatyzowanie tego procesu lub u konkurencji zaczną budować bibliotekę od nowa.

Spotify i spółka szukają sposobów, by zatrzymać klientów u siebie. Jednym z nich jest, czego szczerze nie cierpię, pozyskiwanie umów na wyłączność oferowania utworów danego wykonawcy. Cierpi na tym cały rynek, bo mało kto zdecyduje się opłacać kilka streamingów, których baza różni się zaledwie dyskografiami kilku artystów.

Na szczęście Spotify ma też inne pomysły na to, jak wyróżnić się na tle konkurencji.

Serwisy streamingowe są świetnym rozwiązaniem, które deklasuje kolekcję muzyki w formie MP3. To co je wyróżnia, to jednak nie tylko natychmiastowy dostęp do materiałów, ale też mechanizmy pozwalające odkrywać nową muzykę.

W tym kontekście Spotify zbliża się nieco do radia - ale nie takich stacji, które bombardują nas reklamami, wiadomościami i publicystyką, a tych, które skupia się właśnie na muzyce. W usłudze jest wiele mechanizmów prezentujących użytkownikom potencjalnie nieznane przez nich utwory, a jednym z nich jest - obok obecnych od jakiegoś czasu playlist Discover Weekly i Radar Premier - nowa lista: Spotify Daily Mix.

Spotify Daily Mix class="wp-image-518644"

Czym w ogóle jest składanka Spotify Daily Mix?

Użytkownicy będą mogli teraz zacząć odtwarzać ulubioną muzykę na przemian z nieznanymi utworami, które pasują do ich gustu muzycznego. Nowe playlisty Spotify mają uczyć się użytkownika z każdym odtworzonym utworem. Spotify Daily Mix też pozwala na stałe wykluczyć wybrane kawałki, które nie przypadły nam do gustu, a klikniecie w serduszko dodaje go do kolekcji.

Spotify mówi tym krokiem użytkownikom, że chce do minimum ograniczyć czas spędzony na przeszukiwaniu przez nich katalogu.

Cel jest taki, by użytkownicy mogli poświęcić więcej czasu na… samo słuchanie. Spotify obiecuje swoim użytkownikom, że dostaną od 1 do 6 różnych playlisty w ramach Spotify Daily Mix, a konkretna liczba zależy od tego, jak zróżnicowanej muzyki słuchali do tej pory.

REKLAMA

Spotify Daily Mix można będzie znaleźć w zakładce Twoja Muzyka oraz w zakładce Radio w mobilnej odsłonie Spotify na smartfony z Androidem i iOS, a w przyszłości trafi do wydania desktopowego. Nowi użytkownicy otrzymają swoje playlisty po 2 tygodniach od momentu, gdy zaczną używać Spotify.

Jeśli porównywać tutaj Spotify z konkurencją, to można zauważyć, że Spotify Daily Mix jest poniekąd odpowiedzią na My Favorites Mix (aktualizowane raz w tygodniu) z nowej wersji Apple Music… tak samo jak apple’owe My New Music Mix zaprezentowano po tym, jak do Spotify trafiło Discover Weekly.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA