REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

26 lat temu Polska połączyła się z Internetem - ilustrowane kalendarium z tamtych czasów

Dokładnie 26 lat temu uruchomiono w Polsce pierwsze analogowe łącze internetowe. Połączyliśmy się z CERN-em, a później przyszedł czas na wysłanie pierwszego maila i podłączanie do sieci kolejnych miast.

26.09.2016
19:25
26 lat temu Polska połączyła się z Internetem – ilustrowane kalendarium z tamtych czasów
REKLAMA
REKLAMA

Oto kalendarium tego, co działo się z polskim Internetem w 1990 roku:

6 IV – szwajcarski zarząd telekomunikacji dostaje prośbę od CERN-u o wykonanie sztywnego łącza z Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Muzeum w CERN class="wp-image-221116"
Muzeum w CERN

29 V – IFJ występuje o zgodę na wykonanie takiego samego łącza ze strony polskiej do Ministerstwa Łączności i Telekomunikacji.

kabel-internet class="wp-image-518209"

17 VII - połączenie węzła PLEARN w Centrum Informatycznym UW z węzłem DKEARN w Kopenhadze. Tadeusz Węgrzynowski wysłał do centrum w UW.

Centrum Informatyczne Uniwersytetu Warszawskiego Autor Oqueaesti class="wp-image-518203"
Centrum Informatyczne Uniwersytetu Warszawskiego | Autor: Oqueaesti

26 IX – uruchomienie analogowego łącza z CERN z szybkością 9600 b/s (w tamtym czasie standard w Europie). Miesięczna opłata za łącze wynosiła dokładnie 13 452 400 starych złotych. Dziś byłoby to „zaledwie” nieco ponad tysiąc złotych.

Bilet Trójmiejskiej SKM sprzed denominacji (z przebitą ceną) pokazuje Wam, że ceny kiedyś były zupełnie inne. Autor Tomasz Sienicki class="wp-image-518202"
Bilet Trójmiejskiej SKM sprzed denominacji (z przebitą ceną) przypomina, że ceny kiedyś były zupełnie inne. |Autor: Tomasz Sienicki

19 XI – Ministerstwo Obrony USA nadaje IFJ w Krakowie pierwszą podsieć, do której można było podłączyć 255 komputerów (mamy już swój nr IP).

Siedziba Departamentu Obrony USA Autor: Autor"DoD photo by Master Sgt. Ken Hammond, U.S. Air Force." class="wp-image-518201"
Siedziba Departamentu Obrony USA | Autor: "DoD photo by Master Sgt. Ken Hammond, U.S. Air Force."

20 XI - dr Grzegorz Polok i mgr Paweł Jałocha wysyłają do Polski pierwszego maila z CERN-u na adres user%chopin.decnetAtuxplgw.cern.ch. Tę datę uznaje się za historyczny początek Internetu w Polsce.


28 XI – Warszawa łączy się z Wrocławiem. W ciągu pierwszego roku z sieci skorzystało 10 tys. osób.

stare-modemy class="wp-image-518207"

W 1991 roku nastąpiła regularna wymiana poczty z zagranicą, a dostęp do sieci otrzymały też Gdańsk i Kraków. Wówczas Stany Zjednoczone zdjęły też blokadę i mogliśmy się łączyć z Amerykanami.

REKLAMA
Dawna siedziba NASK przy ul. Wąwozowej 18 w Warszawie Autor Adrian Grycuk  class="wp-image-518205"
Dawna siedziba NASK przy ul. Wąwozowej 18 w Warszawie |Autor: Adrian Grycuk

Narodowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) rozpoczęła prace nad przyłączaniem do sieci kolejnych ośrodków akademickich. W styczniu 1992 roku w Polsce z Internetu korzystało 2 tysiące osób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA