REKLAMA

Smutna żaba na równi ze swastyką, czyli absurdy pogoni za poprawnością polityczną

Popularny internetowy mem został wciągnięty na listę symboli nienawiści przez Anti-Defamation League - organizację walczącą z uprzedzeniem rasowym i religijnym.

29.09.2016 07.33
Mem z żabą Pepe został wciągnięty na listę symboli nienawiści
REKLAMA
REKLAMA

Czym jest Pepe?

To popularny internetowy mem („sad frog meme”), oparty na kreskówkowej postaci, która pojawiła się 11 lat temu. Najczęściej wyraża zawiedzenie obrotem jakiejś sprawy (obrazek po lewej stronie), lub wręcz odwrotnie zadowolenie z siebie (obrazek po prawej stronie).

Dlaczego Pepe stał się symbolem nienawiści?

Pomimo, że ogromna liczba memów ze smutną żabą nie dotyczy polityki, rasizmu, czy ksenofobii, to zdarzają się takie, które przedstawiają mniejszości narodowe czy wyznaniowe w bardzo niekorzystnym świetle albo popularyzują idee powszechnie uznawane za szkodliwe.

Zdarzają się też memy dotyczące konkretnych sytuacji, np. morderstw.

pepe676 class="wp-image-518953"
pepe5 class="wp-image-518954"

Pepe stał się także bardzo popularny w jednym ze środowisk amerykańskich konserwatystów w internecie (Alt-Right), które używało go do wyrażania niechęci wobec imigrantów i ucisku w jakim mieliby się znajdować ludzie o białym kolorze skóry.

pepe6 class="wp-image-518955"
pepe3 class="wp-image-518956"

Właśnie dlatego amerykańska organizacja Anti-Defamation League (Liga Przeciwko Zniesławieniu) wciągnęła Pepe na listę symboli nienawiści. Znajduje się na niej jeszcze choćby swastyka.

Kolejny epizod niekończącej się pogoni za poprawnością polityczną

REKLAMA

Na początku może wydawać się to nieco śmieszne - w końcu czemu winny jest mem? Ktoś użył go, aby zniesławić Żydów? Takich rzeczy dzieje się w internecie tysiące. Wyróżnienie jednego da raczej skutek odwrotny do zamierzonego: Pepe stanie się jeszcze popularniejszy, bo nic tak nie przyciąga jak zakazany owoc.

Ważniejszy jest za to walor edukacyjny, bo i taką rolę pełni lista ADL. Nie każdy w Sieci czuje się jak ryba w wodzie i odnajduje w mig znaczenia memów. W tym przypadku interpretacja obraźliwych memów i zakwalifikowanie ich (lub nie) do mowy nienawiści może być łatwiejsze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA