REKLAMA

9 ciekawostek o polskim dystrybutorze elektroniki Lechpolu, właścicielu Kruger&Matz

Świetnie jest widzieć, kiedy polska firma podejmuje walkę na rynku zdominowanym przez gigantyczne korporacje. One przecież wyprowadzają zysk za granicę, a Lechpol podatki płaci w Polsce.

19.09.2016 19.37
Lechpol - 9 rzeczy, których nie wiedziałeś o tej polskiej firmie
REKLAMA
REKLAMA

Lechpol to polski dystrybutor elektroniki powstały na początku lat 90. Jest właścicielem takich marek jak m.in. Kruger&Matz (audio, smartfony i laptopy), teesa (małe AGD), Peiying (car audio i tuning), Cabletech (tv), Quer (akcesoria komputerowe).

krugermatz-konferencja-1 class="wp-image-516810"

W ciągu ostatniego weekendu w Hotelu Warszawianka odbyła się konferencja firmy dla sprzedawców, którą w skrócie można określić jako pozbawioną "bullshitu".

Można było zobaczyć na własne oczy wszystkie produkty, a także posłuchać prezesa - Zbigniewa Leszka i trzech jego synów grających w firmie pierwsze skrzypce: Mariusza, Michała i Marcina.

krugermatz-konferencja-19 class="wp-image-516808"

1 .Skąd się wzięła nazwa?

Michał Leszek w pamięci miał bardzo dobrą niemiecką firmę Gallien-Krueger i wykorzystał część jej nazwy dla swojej własnej marki, która w zamyśle miała zajmować się tylko sprzętem audio, a dopiero później rozszerzyła asortyment o kolejne produkty.

Być może obcojęzyczna nazwa pomaga firmie w ekspansji na nowe rynki. Obecnie Lechpol ma dwa zagraniczne oddziały – w Holandii i Rumunii. Sprzedaje też detalicznie poprzez Amazon.

krugermatz-konferencja-5 class="wp-image-516814"

2. Lechpol to już nie tylko tanizna

Dlatego Lechpol nie jest już dystrybutorem najtańszych sprzętów w każdej kategorii. W swojej ofercie skupia się bardzo mocno m.in. na kolumnach pasywnych, których cena dochodzi nawet do 2000 zł. Nie są to oczywiście sprzęty audiofilskie, ale mogą już porządnie nagłośnić przeciętnej wielkości salon.

krugermatz-konferencja-11 class="wp-image-516819"

3. 100 tys. słuchawek w 2016

Na powyższych telewizorach widzicie Cleo, którą korzyć możecie m.in. z hitu "My, Słowianie". Wokalistka jest ambasadorką słuchawek Kruger&Matz, tak samo jak producent muzyczny Mateo.

krugermatz-konferencja-16 class="wp-image-516824"

4. Tylko trzy segmenty generują 51 proc. przychodów firmy – to audio (słuchawki i kolumny), mobile (telefony, tablety i laptopy) i tv.

Czy to się uda? Spodziewajcie się testów!

krugermatz-konferencja-8 class="wp-image-516816"

5. Lechpol będzie sprzedawał gramofony i sprzęt DJ-ski.

Ponoć firma widzi na nie duży popyt.

krugermatz-konferencja-10 class="wp-image-516818"

6. 1100 sztuk w jeden dzień

Przechodzimy do telefonów. Tu na pierwszy ogień wysuwa się nowy, budżetowy (cena ok. 400 zł) model Move 6. Pierwszego dnia sprzedał się aż w 1100 egzemplarzy!

W czasie jego projektowania postawiono sobie ze cel, aby wsadzić dobry aparat nawet do tak taniego telefonu. Zamówiono więc aparat od Sony i wrzucono go do konfiguracji, ale zwyczajnie nie chciał robić zdjęć. Dopiero następnego dnia pojawiła się aktualizacja – kompletna wymiana BIOS-u i aparat zaczął robić całkiem dobre zdjęcia.

krugermatz-konferencja-18 class="wp-image-516807"

Dlaczego K&M nie robi już tabletów z matrycą 9,7 cala? Ponieważ wszystkie one idą do iPadów.

7. All-in-One z RemixOS

W biurze K&M większość komputerów to All-in-One od HP. Tzn. tak było jeszcze zanim firma nie wprowadziła takich komputerów do swojej oferty. Okazało się, że taniej było poprosić Chińczyków o dedykowaną konfigurację, niż kupować nowe sprzęty od HP.

Komputer wyposażony jest w system RemixOS, a nie Windows. To dlatego, że Microsoft liczy sobie nawet 20 proc. ceny towaru za zainstalowanie swojego systemu w przypadku większych maszyn.

krugermatz-konferencja-13 class="wp-image-516821"

8. Nowe kamerki sportowe

K&M sprzedaje również kamerki sportowe i to takie nagrywające w 4K, w najdroższej wersji za 500 zł. Co ciekawe z doświadczenia sprzedawców wynika, że klienci albo kupują najtańsze kamerki za ok 150 zł, albo najdroższe. Sprzęty pomiędzy nie istnieją sprzedażowo.

krugermatz-konferencja-4 class="wp-image-516813"

9. "Czy telefony K&M to polskie telefony"?

Na koniec zostawiłem sobie kwestię zasadnicza, która często przewija się w komentarzach, czyli: "czy telefony K&M to polskie telefony"? Otóż Lechpol w komunikacji nigdy nie używa takiego zwrotu, bo...

  • procesory telefonów są amerykańskie,
  • pamięci koreańskie
  • same telefony składa się w Chinach, często w tych samych fabrykach co np. Apple,
  • Lechpol wybiera "klocki", z których złożony będzie smartfon i lokalizuje oprogramowanie.
REKLAMA

W Polsce b-brandy smartfonowe zdobyły 1-2 proc. rynku, natomiast w Rumunii mają aż połowę.

krugermatz-konferencja-2 class="wp-image-516811"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA