Tech / News

Google znika z nazw wielu popularnych usług

Odkąd pojawił się Alphabet – firma-matka stojąca ponad wszystkimi projektami byłego Google’a – część usług zmienia nazwy. Tym razem padło na pakiet Google Apps, w którym od teraz nie znajdziemy nazwy „Google”.

Google na przestrzeni ostatnich 18 lat stał się na tyle rozległą firmą, że dziś wykracza już daleko poza wyszukiwarkę. Projekty takie jak autonomiczne auta, balony do dostarczania internetu, czy własne satelity do fotografowania Ziemi to coś, co z pewnością nie śniło się Larry’emu Page’owi i Sergey’owi Brinowi, kiedy zakładali Google.

Tymczasem Google ma coraz więcej takich ambitnych projektów. Stąd pomysł na restrukturyzację, która miała miejsce w połowie 2015 roku. Powstał wtedy holding Alphabet, czyli firma-matka, która stanęła nad wszystkimi projektami dotychczasowego Google’a. Z kolei G jak Google stało się tylko jedną z liter w Alfabecie i dziś zajmuje się tylko projektami związanymi z usługami internetowymi i systemami operacyjnymi.

To koniec Google Apps, teraz czas na G Suite

Pakiet Google Apps to rozwiązanie biznesowe dla zespołów. Obejmuje m.in pocztę Gmail, Dokumenty, Dysk, czy Kalendarz, przy czym wszystkie te usługi można mieć we własnej domenie.

Od teraz ten popularny pakiet zmienia nazwę na G Suite. nowa nazwa oraz nowe logo pojawią się w konsoli administracyjnej, centrum pomocy, jak i na fakturach. Jeśli korzystasz z Google Apps, z pewnością zauważysz zmianę.

Nie zauważysz jednak zmian w sposobie funkcjonowania aplikacji. Nadal będą to dobrze znane usługi, do których zdążyłeś się przyzwyczaić.

To kolejny przypadek, kiedy usługi pozbywają się nazwy „Google”

g-suite-google-apps

Alphabet chce wprowadzić większy porządek i zrozumienie struktur firmy. Obecnie nie jest to łatwe, bo tak naprawdę trudno stwierdzić, gdzie kończy się działka Google’a. Zarząd postanowił, że pakiet Google Apps nie powinien nosić nazwy „Google”, mimo że dla zwykłych użytkowników usługi wchodzące w skład pakietu (Gmail, Kalendarz, Dysk), nie zmienią nazwy. Dziwna decyzja.

Wcześniej nazwa „Google” zniknęła z laboratoriów Google X, które teraz noszą nazwę „X”. Podobnie było z działem Google Life Sciences, który teraz nazywa się Verily. Z kolei fundusz Google Ventures to teraz GV. Nie inaczej było z działem Google Ideas, który przekształcić się w Jigsaw.

Jeśli zauważysz nową nazwę w swoim pakiecie, miej świadomość, że nie idą za nią żadne większe zmiany. To po prostu rebranding, który nie wpłynie na twoją pracę.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst