REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Zapomnij o Pixelach. To Andromeda może być najważniejszą nowością od Google

Już za nieco ponad tydzień, czwartego października, ma odbyć się bardzo ważna konferencja Google, na której zobaczymy nowe smartfony Google Pixel oraz Google Pixel XL. Nie będą to jednak jedyne nowości zaprezentowane przez firmę z Mountain View.

Andromeda to nowy system będący połączeniem Androida i Chrome OS
REKLAMA
113 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Osoby, które regularnie śledzą konferencje Google, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ewentualne premiery sprzętowe są na nich tylko dodatkiem. Zdecydowanie najważniejsze są zmiany w oprogramowaniu, które tym razem mogą być naprawdę fundamentalne. Istnieją poważne przesłanki, jakoby na zbliżającym się wydarzeniu Google miało zaprezentować hybrydowy system operacyjny Andromeda, które łączy w sobie możliwości Androida oraz Chrome OS.

Według nieoficjalnych informacji Google już testuje to oprogramowanie na tablecie HTC Nexus 9.

Redakcja 9to5 Google postanowiła sprawdzić, czy w doniesieniach tych jest ziarnko prawdy. Okazuje się, że tak. Dowody na to znajdują się w systemie Android 7.0 Nougat w wersji AOSP. Wśród plików systemowych można znaleźć plik SurfaceCompositionTest.java, który jest zestawem wielu niskopoziomowych testów mierzących wydajność graficzną urządzenia.

Test ten bezpośrednio odnosi się do systemu Andromeda i można się z niego dowiedzieć, że urządzenia wyposażone w ten system muszą cechować się wysoką wydajnością. Wiadomo też, że pod kontrolą Andromedy będą mogły działać urządzenia, które w tym teście uzyskają punktację na poziomie nie niższym niż 8.0. Dwuletni HTC Nexus 9 osiąga wynik na poziomie 8,8, więc zdecydowana większość sprzętów dostępnych na rynku powinna sobie poradzić z nowym oprogramowaniem od Google.

Z systemu można również dowiedzieć się, że Nexus 9 (o nazwie kodowej Volantis) może używać specjalnych obrazów systemu Volantis lub Volantis-Andromeda. Prawdopodobnie oznacza to, że sprzęt może działać zarówno pod kontrolą standardowego Androida, jak też Andromedy. Oprócz tego w pliku “SurfaceCompositionMeasuringActivity.java” znajduje się wzmianka na temat możliwości uruchomienia menedżera okien, który zadebiutował w Androidzie 7.0 Nougat, ale nie jest dostępny dla użytkownika końcowego. W pliku “SurfaceCompositionMeasuringActivity.java” znajduje się wzmianka mówiąca, że element ten zostanie uruchomiony po wykryciu urządzenia z systemem Andromeda.

REKLAMA

Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego Google testuje swoje nowe oprogramowanie na tak starym urządzeniu.

Stało się tak najprawdopodobniej dlatego, że HTC Nexus 9, mimo że ma już dwa lata, to jest najnowszym tabletem wyposażonym w czysty system Android. Zaś Andromeda ma być oprogramowaniem dedykowanym przede wszystkim urządzeniom 2-w-1, którymi (po dodaniu odpowiednich akcesoriów) mogą stać się tablety. Oznacza to, że Google nie porzucił tej kategorii produktowej i, być może, oprócz smartfonów Pixel zaprezentuje też zapowiadany od pewnego czasu tablet, który ma być tworzony we współpracy z firmą Huawei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA