REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nielimitowany transfer danych dla Facebooka i Messengera to wbrew pozorom niezły bonus

Operatorzy telefonii komórkowej mają najróżniejsze pomysły na przekonanie klientów do swoich ofert. Jednym z takich bonusów jest nielimitowany transfer danych w aplikacjach Facebook i Messenger. Sprawdzamy, czy to gra warta świeczki.

20.09.2016
20:56
Facebook i Messenger - darmowy transfer
REKLAMA
REKLAMA

Na urządzeniach mobilnych korzystamy z mnóstwa aplikacji, a w zależności od użytkownika może to być równie dobrze zaledwie kilka programów, jak i kilkaset. Dziś praktycznie każda z aplikacji wymaga połączenia z siecią i obciąża paczkę danych - w różnym stopniu.

Nie inaczej jest w przypadku Facebooka i Messengera.

Aplikacje mobilne wymagające do działania połączenia z siecią komunikują się z serwerami. To, ile danych zużywają, zależy przede wszystkim od rodzaju treści, jakie przesyłają. Jeśli aplikacja transmituje tekst, to biorąc pod uwagę wielkości paczek danych można ten wpływ na zużycie pakietu pominąć. Gorzej jest z treściami multimedialnymi.

Znacznie więcej danych od tekstu zużywają obrazki, ale najbardziej łakome na dane są treści audio i wideo - zarówno streaming muzyki, filmów i seriali, jak i rozmowy audio i wideo z pominięciem sieci GSM za pomocą komunikatorów typu VOIP i wideo. Oczywiście nie można zapominać w tym kontekście o sieciach społecznościowych.

Jak dużo danych zużywa Facebook i Messenger?

Operatorzy MVNO tacy jak Mobile Vikings i Virgin Mobile kuszą klientów dodając do swojej oferty nielimitowany transfer w obrębie obu tych aplikacji. Postanowiłem sprawdzić, jak to wygląda w moim przypadku i ile gigabajtów (!) bym zaoszczędził, gdybym przez ostatni rok korzystał z oferty dającej taki bonus.

Z danych w iPhonie wynika, że wykorzystując transmisję komórkową - czyli nie licząc sieci Wi-Fi - przez ostatni rok wykorzystałem 89 GB danych. Dotyczy to wszystkich aplikacji oraz funkcji systemowych. Messenger odpowiadał za 1,4 GB, a Facebook - aż 7,4 GB, co daje sumarycznie aż 8,8 GB z 89 GB zużytych przez wszystkie programy. A jestem przekonany, że nie korzystam z Facebooka na telefonie tak intensywnie, jak spora część moich znajomych!

Razem to 10 proc. całego mojego transferu!

Oczywiście zużycie danych w moim przypadku nie jest całkowicie miarodajne, bo każdego użytkownika wygląda to inaczej. Na szczęście każdy może sprawdzić i ocenić samodzielnie, które aplikacje zużywają u niego najwięcej danych i porównać to z całkowitym zużytym transferem.

W iPhonie można znaleźć to w menu Ustawienia - Sieci komórkowe, a w Androidzie też można znaleźć menu, które podlicza transfer danych - dokładna lokalizacja tego panelu zależy już od wersji systemu i nakładki producenta. Wyniki mogą okazać się zaskakujące - u mnie takie były.

Facebook i Messenger mogą pobierać znacznie więcej danych.

Sam korzystam z Messengera głównie do prowadzenia rozmów tekstowych i wysyłania obrazków. Rozmowy wideo i głosowe testowałem zaledwie kilka razy, znacznie częściej wykorzystując do tego aplikację FaceTime, czyli wbudowane w iPhone’a narzędzie do wideorozmów. W przypadku Facebooka rzadko kiedy zdarza mi się oglądać filmy na smartfonie, nie prowadzę też raczej transmisji live.

Jeśli ktoś w Messengerze używa znacznie więcej funkcji wideorozmów, a na Facebooku streamuje wideo w czasie rzeczywistym i ogląda dużo filmów, to zużycie danych może być większe niż 10 proc. W takiej sytuacji oferta operatorów, którzy obiecują nielimitowany transfer w ramach aplikacji Facebook i Messenger, zaczyna wyglądać znacznie bardziej atrakcyjnie.

Facebook i Messenger za darmo - w których ofertach prepaid?

Operatorzy, którzy w planach prepaid oferują transfer w ramach Facebooka i Messengera za darmo, to Mobile Vikings i Virgin Mobile. W przypadku tych sieci niemal nieistotne jest, którą taryfę prepaid wybierzemy. U Mobile Vikings darmowym transferem danych dla Facebooka i Messengera objęte są wszystkie opcje cenowe, włącznie z opcją najtańszą, za 10 zł miesięcznie.

REKLAMA

W przypadku Virgin Mobile odpada taryfa Freemium, więc aby cieszyć się darmowym Facebookiem, trzeba wydać co najmniej 19 zł miesięcznie. Darmowego Facebooka, ale już bez Messengera, oferuje z kolei Plush. W Heyah natomiast możemy znieść opłaty za transfer wykorzystywany przez serwis Facebooka, ale trzeba za to już niestety zapłacić - 4,99 zł za 30 dni.

Tym, którzy uważają nadal, że to gra nie warta świeczki, naprawdę polecamy sprawdzić, ile danych pochłania u nich Facebook i Messenger. Może się wtedy okazać, że w zupełności wystarczyłby im np. mniejszy pakiet danych…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA