REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Chcesz kontrolować poczynania dziecka w sieci? Zainstaluj tę aplikację

Powiedzieć, że najmłodsi coraz chętniej korzystają z sieci to jak nie powiedzieć nic. Dzieci i młodzież nie pamiętają świata bez Internetu i nie wyobrażają sobie bez niego życia. To nieodwracalne powiązanie ze sobą płaszczyzn realnej oraz wirtualnej sprawia, że kontrolowanie poczynań dziecka w sieci jest o wiele trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu.

20.09.2016
14:41
Chroń Dzieci w Sieci to aplikacja do kontroli dzieci w internecie
REKLAMA
REKLAMA

Właśnie do takiego wniosku można dojść po zapoznaniu się z wynikami badania “Rodzice i dzieci wobec zagrożeń w internecie” przeprowadzonego przez TNS Polska S.A. na zlecenie Orange Polska we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jasno wynika z niego, że praktycznie wszystkie dzieci korzystają z Internetu. Okazuje się, że ponad 61 proc. dzieci ma swój smartfon, zaś 65 proc. własny PC podłączony do sieci. Jeżeli z kolei nie ma dostępu do takiego sprzętu, to korzysta z sieci za pośrednictwem komputera dostępnego dla wszystkich domowników.

chron-dzieci-w-sieci class="wp-image-517118"

Internet to podwórko, tylko że wirtualne

W jakim wieku dziecko powinno korzystać z sieci? Granica ta jest zaskakująco niska. Niemal wszyscy przepytani rodzice uważają, że dziecko mające 10 lub więcej lat, powinno korzystać z sieci. Co ciekawe, aż 20 proc. ankietowanych nie widzi nic złego w używaniu internetu przez pociechy mające zaledwie roczek lub dwa. To akurat mi wygląda na pewną przesadę i sam uważam, że tak małe dziecko nie powinno mieć kontaktu z siecią innego niż okazjonalna bajka puszczona przez rodziców na Smart TV.

chron-dzieci-w-sieci-1 class="wp-image-517117"

Istotne jest, że dzieci korzystają z sieci bardzo swobodnie i robią to zarówno w domu, w szkole, u rodziny lub znajomych. Jedna czwarta nieletnich korzysta z sieci w dowolnym miejscu, korzystając z wykupionego pakietu danych, niemal tyle samo osób używa bezpłatnych sieci Wi-Fi dostępnych w miejscach publicznych. Tylko 2 proc. osób dzieci nie korzysta z komputera z dostępem do sieci w ogóle. Gdy mówimy o smartfonach, odsetek ten wzrasta to 30 proc. Dane te pokrywają się z wcześniej podanymi informacjami dotyczącymi posiadanych urządzeń.

chron-dzieci-w-sieci-2 class="wp-image-517116"

Z badań wynika, że sieć jest bardzo ważną przestrzenią dla młodych osób, można ją porównać do wirtualnego podwórka. W dzień powszedni większość dzieci używa internetu przez 1-2 godziny dziennie. W weekend ten czas wydłuża się i znacznie wzrasta odsetek dzieci korzystających z Internetu dłużej niż dwie oraz cztery godziny. Dwukrotnie wzrasta wtedy odsetek nieletnich będących podpiętych do sieci bez przerwy. Podejrzewam jednak, że nie oznacza to, że w soboty i niedzielę dzieci siedzą przed komputerami. Po prostu mają ze sobą komórki, z których chętniej i aktywniej korzystają. Komunikują się z rówieśnikami, spotykają się z nimi i, chociażby, wspólnie słuchają muzyki oraz oglądają filmiki.

chron-dzieci-w-sieci-3 class="wp-image-517115"

Dzieci i rodzice korzystają z sieci w zupełnie inny sposób.

Doskonale widać to po rezultatach jednego z badań, w którym rodzicie i dzieci musieli się odnieść do tego samego stwierdzenia. Nieletnie osoby znacznie częściej niż osoby dorosłe mówią, że internet ułatwia im nawiązywania kontaktów, jest źródłem rozrywki, pozwala zdobywać wiedzę, rozwijać pasję i budować karierę. Odsetek osób, które uważają, ze życie bez internetu byłoby mniej ciekawe jest aż o połowę wyższy niż w przypadku osób
dorosłych. Okazuje się, że podobny odsetek osób w każdym wieku często marnuje czas korzystając z sieci i nie wie, jak wykorzystać ją z korzyścią dla własnego rozwoju.

chron-dzieci-w-sieci-4 class="wp-image-517114"

Rodzice i dzieci inaczej podchodzą też do zagrożeń w internecie. Dzieci boją się wirusów, hakerów, kradzieży danych osobowych, tożsamości oraz ośmieszenia. Rodzice bardziej martwią się tym, że ich pociechy mogą się uzależnić od sieci, nawiązać kontakt z obcymi osobami lub zapoznać się z niebezpiecznymi treściami. Jak można było spodziewać się, duża część (25 proc.) dzieci nie widzi w sieci żadnych zagrożeń. W przypadku rodziców odsetek ten wynosi zaledwie 7 proc. Obawy rodziców są uzasadnione, ponieważ aż 61 proc chłopców i 42 proc. dziewczynek poniżej 12 roku życia miało kontakt z treściami pornograficznymi i praktycznie zawsze kontakt ten odbywał się w sieci.

Świadomość zagrożeń wśród rodziców rośnie, ale ci nie zdają sobie sprawy z tego, że to smartfony są dla dzieci najważniejszymi urządzeniami z dostępem do sieci. Na komputerze sprawdzają historię odwiedzanych przez dziecko stron i rozmawiają na temat sieci, ale nie interesują się już jego aktywnością podczas korzystania ze smartfonu. Całkiem dużo, 68 proc. rodziców rodziców uważa, że posiada odpowiednią wiedzę o niebezpieczeństwach, na które narażone są dzieci w internecie, jednak aż 89% rodziców chciałoby zwiększyć jej poziom. Rodzice zdają sobie sprawę, że nie są do końca na czasie.

chron-dzieci-w-sieci-7 class="wp-image-517111"

Orange ma narzędzie, dzięki któremu będzie można lepiej

Jest to usługa Chroń Dzieci w Sieci, która w dużej mierze bazuje na polskiej aplikacji SafeKiddo. Jest to kompleksowa ochrona online dla dzieci korzystających ze smartfonów oraz tabletów, także w sieci Wi-FI. Program ten służy do filtrowania treści stron w internecie, ustalania czasu korzystania z aplikacji i przeglądania stron oraz weryfikacji uruchamianych programów. Za pierwszą wymienioną możliwość odpowiada mechanizm Webroot, który do tej pory przeszukał ponad 8,7 miliarda adresów URL oraz ocenił i sklasyfikował ponad 460 milionów domen internetowych według kategorii wiekowych.

chron-dzieci-w-sieci-9 class="wp-image-517109"

Rodzic może kontrolować swoje dziecko za pomocą strony internetowej lub aplikacji. Dodatkowo trzeba zainstalować aplikację na smartfonie swojego dziecka. Następnie, w zależności od wybranego przedziału wiekowego, program automatycznie dobierze przedziały czasowe, w których dziecko może korzystać z dostępu do sieci dostępne dla niego treści oraz aplikacje. Rodzic może dowolnie zmienić ustawienia i dopasować je do potrzeb dziecka. Całość działa bardzo intuicyjnie i nikt nie powinien mieć problemów z obsługą tego narzędzia.

chron-dzieci-w-sieci-10 class="wp-image-517108"

Pociecha od tej pory będzie korzystać z przeglądarki internetowej wbudowanej w aplikację Chroń Dzieci w Sieci. Jeżeli przekroczy założony wcześniej czas lub będzie chciało wejść na niedozwoloną stronę, może wysłać o to prośbę do rodzica. Program wyświetli stosowane powiadomienie, które będzie można zaakceptować lub odrzucić. Aplikacja już jest dostępna na wszystkich trzech liczących się platformach mobilnych, takich jak Android, iOS oraz Windows Mobile.

Program Chroń Dzieci w Sieci jest dostępny w dwóch wersjach.

REKLAMA

Pierwszy to kosztujący 3 zł miesięcznie Plan Standard, który oferuje filtrowanie treści w sieci mobilnej Orange oraz w sieciach Wi-Fi. Pozwala na zarządzenie dwoma urządzeniami. Z kolei 8 zł miesięcznie kosztuje Plan Premium, który dodatkowo oferuje aplikację dla rodzica oraz możliwość zarządzania czasem spędzanym przez dziecko przy urządzeniu mobilnym. Jest to też świetna opcja dla większych rodzin, ponieważ pozwala na zarządzanie łącznie czterema sprzętami.

To od rodziców zależy bezpieczeństwo swojej pociechy nie tylko w świecie realnym, ale też wirtualnym. Rozwiązania takie jak Chroń Dzieci w Sieci są potrzebne, ponieważ pomagają rodzicom zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, jednocześnie nie ograniczając w całości swobody dziecka. Nie tylko chroni ono pociechę przed niewłaściwymi treściami, ale jest też pomostem, który może sprowokować rodzinną dyskusję na temat tego, czy dzieci w odpowiedni sposób korzystają z sieci, czy mają możliwość się od niej uzależnić, czy tracą w niej czas i czy na pewno nic im w niej nie grozi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA