REKLAMA

Torrenty nie tylko dla pijawek, czyli honor wśród złodziei

Użytkownik torrentów, któremu zależy tylko na jak najszybszym pobraniu filmów i seriali, może pobierać z sieci więcej danych, niż do nich wysyła. Takich pijawek nie zainteresuje najnowsza funkcja aplikacji uTorrent i BitTorrent o nazwie Altruistic Mode, która pozwala na coś zgoła odmiennego.

29.09.2016 11.51
Altruistic Mode w uTorrent i BitTorrent - wysyłaj więcej
REKLAMA
REKLAMA

Protokół torrent pozwala pobierać pliki z internetu przez łączenie się bezpośrednio z innymi użytkownikami metodą peer-to-peer. Zakłada on, że tak jak my pobieramy części składowe danego pliku od innych osób posiadających je na swoim dysku, tak samo jak inni mogą ściągać dane bezpośrednio od nas.

Udostępnianie danych innym jest kluczowe dla działania sieci torrent.

W przeciwieństwie do serwisów streamingowych, gdzie dane przesyłane są w locie na urządzenie użytkownika oraz serwisów hostingowych, z których pobiera się pliki, torrenty zakładają wzajemność. W uproszczeniu zasada jest do bólu prosta: jeśli nikt nie udostępniałby części danego torrenta, to nikt nie byłby w stanie nic pobrać.

Konieczność udostępniania danych innym to jednak też powód, dla którego osoby korzystające z torrentów w celu pobierania na dysk pirackich treści mogą narazić się na problemy. W takich krajach jak Polska pobieranie materiałów chronionych prawem autorskim nie jest bowiem penalizowane - ale ich rozpowszechnianie już owszem.

Użytkownicy torrentów, aby uniknąć kary, dążą do tego, by być pijawkami nie dającymi nic od siebie.

Zablokowanie wysyłania danych podczas korzystania z torrentów nie jest proste. Są programy, które - jak zarzekają się ich twórcy - blokują ruch wychodzący, ale popularne programy, takie jak uTorrent, wręcz wymagają udostępniania do działania. Teraz pojawia się nawet nowa funkcja dla osób, które są przeciwieństwem egoistycznych pijawek.

Altruistic Mode w aplikacjach uTorrent i BitTorrent sprawi, że będzie można udostępniać więcej, niż się pobiera. Co ciekawe, użycie tej opcji może sprawić, że… dany plik nigdy nie zostanie w pełni pobrany. Komputer użytkownika będzie tym samym służył do tego, by ułatwiać pobieranie danych innym - to zresztą zakładałby użyty w nazwie tej funkcji altruizm.

Jak to działa?

Dzięki funkcji Altruistic Mode użytkownik ma pewność, że zawsze odda społeczności przynajmniej dwukrotność danych, które pobrał na danym torrencie osiągając tzw. ratio - stosunek wysłanych do odebranych - na poziomie przynajmniej 2:1. Ogranicza to pobieranie, a kolejne części pliku ściągane są dopiero wtedy, gdy użytkownik awansem odda do sieci nieco danych.

Jak podaje serwis Torrent Freak, w normalnym trybie plik jest najpierw pobierany, a potem rozpoczyna się proces odwdzięczania się społeczności aż do osiągnięcia założonego ratio. W przypadku Altruistic Mode najpierw trzeba wysłać dwa fragmenty, by pobrać kolejny, który dołącza do puli tych możliwych do udostępnienia.

REKLAMA

Dla funkcji Altruistic Mode wybrano niezmienialne ratio na poziomie 2:1. Rozważano ratio na poziomie 3:1, ale pojawiły się obawy, że zbyt duża liczba altruistów wśród osób pobierających dany plik może doprowadzić nawet do tego, że nikt w pełni nie pobierze pliku. Wybór radio 2:1 dla Altruistic Mode w uTorrent i BitTorrent był efektem kompromisu.

Altruistic Mode trafiło do aplikacji uTorrent 3.4.9 oraz BitTorrent 7.9.9 i jest domyślnie wyłączone.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA