REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

No nareszcie! Już niedługo kurierowi będziesz mógł zapłacić kartą

To świetna wiadomość dla wszystkich osób robiących zakupy w internecie. DPD i InPost pracują nad wprowadzeniem płatności kartą płatniczą bezpośrednio kurierowi.

24.08.2016
11:19
Tańsza płatność kartą na autostradzie A4
REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje serwis Cashless, zarówno DPD jak i InPost pracują nad wyposażeniem swoich kurierów w przenośne terminale do płatności, dzięki czemu kurierowi zapłacimy kartą. Informacje pochodzą z kilku niezależnych źródeł, choć na razie żadna z firm nie pochwaliła się oficjalnie pracą nad takim systemem.

Jeżeli faktycznie kurierzy zostaną wyposażeni w terminale, będzie to świetna wiadomość dla osób, które kupują w internecie. Sam często robię zakupy online, ale bardzo rzadko decyduję się na płatność przy odbiorze. Nie zawsze mam w domu potrzebną gotówkę, więc wolę wygodnie zapłacić szybkim przelewem w momencie zakupu.

Nie jest to idealne rozwiązanie, bo przez kilka dni zostaję w takiej sytuacji bez pieniędzy i bez towaru. Dużo wygodniejsza byłaby płatność w momencie odbioru przesyłki. To także bezpieczniejsza opcja, ponieważ mogę odmówić płatności jeśli paczka dotrze uszkodzona. Kurier również powinien być zadowolony, bowiem nie będzie musiał nosić przy sobie gotówki, a sam proces płacenia przebiegnie szybciej.

Dlaczego kurierzy tak późno dostaną terminale płatnicze?

Największym problemem jest obsługa płatności. Jak wyjaśnia Cashless, firma kurierska jest tylko pośrednikiem między sklepem a klientem, a przyjmując płatność od klienta staje się automatycznie akceptantem transakcji.

Trzeba było rozwiązać problem ewentualnych zwrotów. Rozwiązano to poprzez specjalne umowy, które regulują obrót pieniędzy pomiędzy sklepami internetowymi a firmami kurierskimi.

Pozostaje pytanie jak duża część kurierów zostanie wyposażona w terminale płatnicze

W lutym bieżącego roku dużym echem rozniosła się informacja o tym, że Poczta Polska nareszcie wprowadzi płatność kartą. I faktycznie, możemy już w ten sposób płacić w niektórych placówkach Poczty.

Póki co nie jest jednak różowo. W ubiegłym tygodniu sam miałem okazję się o tym przekonać, kiedy po 10 minutach straconych w kolejce do okienka okazało się, że płatności kartą w tej placówce jednak nie ma. Oczywiście, jak na złość, nie miałem przy sobie pieniędzy, więc stracone 10 minut przerodziło się w pół godziny potrzebne na dotarcie do bankomatu i ponowne czekanie w kolejce.

REKLAMA

Początkowo Poczta Polska wyposażyła w terminale tylko 200 placówek, ale docelowo mają one trafić do 4700 punktów pocztowych.

W przypadku DPD i InPostu może być różnie. Większe doświadczenie w temacie płatności bezgotówkowych wydaje się mieć InPost, który wprowadził już system płatności kartą w swoich paczkomatach. Być może po wprowadzeniu takich płatności częściej korzystałbym z usług kurierskich InPostu. Po kilku przygodach z tą firmą zrezygnowałem z kurierów, choć paczkomaty nadal bardzo sobie cenię.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA