1. SPIDER'S WEB
  2. Gry
  3. Tech

Tak! W Pasjansa (tego Pasjansa!) zagrasz niedługo na smartfonie z iOS lub Androidem

Windowsowy Pasjans trafia na Androida i iOS-a!

World of Warcraft czy Call of Duty wymiękają przy takich grach, jak Tetris czy Solitaire. Ten drugi do tej pory był dostępny wyłącznie na Windows. Teraz, po raz pierwszy w historii, trafi też na Androida i iOS-a.

Microsoft Solitaire, nazywany u nas po prostu „Pasjans”, zadebiutował na rynku jako dołączona do Windows 3.0 aplikacja. To oznacza, że owa gra ma już ponad 26 lat i jest nieustannie ulepszana i dopieszczana. To dzieło jednego z praktykantów Microsoftu o nazwisku Wes Carry, a oprawa graficzna gry została zaprojektowana przez Susan Kare, znaną ze swojej pracy nad Macintoshem.

Solitaire powstał po to, by użytkownik komputera „mógł poczuć się jak u siebie w domu”. Warto pamiętać, że w czasach Windowsa 3.0 komputer osobisty w domu i/lub w pracy nie był sprawą oczywistą. Gra miała uczyć, że komputer jest prosty w obsłudze, trenowała też użytkownika jeśli chodzi o wykorzystanie myszki, w tym techniki przeciągnij-i-upuść.

Gra podbiła serca dziesiątek, jeśli nie setek milionów użytkowników, przede wszystkim tych firmowych, ale i nie tylko. Gra została przepisana na nowo wraz z premierą Windows 8, i od tego czasu funkcjonuje pod nazwą Microsoft Solitaire Collection. Teraz, po raz pierwszy w historii, będzie dostępna na innym systemie operacyjnym niż Windows.

Pasjans

Pasjans na iPhone’a, pasjans na Androida

Microsoft oficjalnie potwierdził, że Solitaire Collection trafi na iOS-a i Androida już niedługo. Na dniach mają ruszyć otwarte beta testy. Gra ma wymagać iOS-a w wersji 8.0 lub nowszej, lub Androida w wersji KitKat lub nowszej. Nie uruchomi się też na wyświetlaczu pracującym w rozdzielczości niższej niż 480 x 800 pikseli.

Na razie nie wiadomo czy gra, tak jak na Windows, będzie podpięta do sieci Xbox Live (tak, tak, nawet do Pasjansa trafiły Osiągnięcia czy porównywanie wyników z innymi graczami). Nie spodziewamy się jednak niczego innego.