REKLAMA

Korzystasz z Opery na kilku urządzeniach? Koniecznie zmień hasło!

Korzystasz z przeglądarki Opera na wielu urządzeniach i używasz synchronizacji, a nie możesz się zalogować na swoje konto? Koniecznie zmień hasło!

26.08.2016 19.34
Opera padła ofiarą ataku! Wymagana zmiana hasła do konta
REKLAMA
REKLAMA

Opera Sync to opcja, która pozwala synchronizować zawartość przeglądarki między kilkoma urządzeniami, także mobilnymi. Od kilku dni jednak z jakiegoś powodu synchronizacja przestała działać, a próba zalogowania kończyła się komunikatem błędu.

Dziś sytuacja w końcu się wyjaśniła.

Opera padła ofiarą ataku!

Osoby korzystające z Opera Sync otrzymały przed chwilą maila, a na blogu firmy pojawił się post tłumaczący zaistniałą sytuację. Otóż na początku tygodnia Opera Software wykryła atak na swoje serwery i choć prawdopodobnie nie jest to nic poważnego, firma podejrzewa, iż mogło dojść do wycieku danych i haseł osób korzystających z Opera Sync. Osoby, które używają przeglądarki Opera bez synchronizacji mogą spać spokojnie - w ich przypadku nie doszło do żadnego naruszenia zabezpieczeń.

lukasz-opera class="wp-image-512995"

Na 350 milionów użytkowników przeglądarki z funkcji Sync korzysta „zaledwie” 0,5%, czyli około 1,7 miliona ludzi. Trzeba przy tym pamiętać, że wyciek hasła do przeglądarki może być równoznaczny z udostępnieniem niepożądanych oczom wielu innych haseł, które trzymamy zapisane w przeglądarce.

Dlatego konieczne jest, aby niezwłocznie zmienić hasło do Opera Sync!

Na szczęście proces zmiany hasła jest banalnie prosty. Wystarczy udać się na podlinkowaną w poście na blogu Opery stronę odzyskiwania hasła i wpisać swoją nazwę użytkownika, bądź adres email. Następnie na skrzynkę wpada wiadomość z przekierowaniem do strony utworzenia nowego hasła. Po zmianie hasła wystarczy się na nowo zalogować na wszystkich urządzeniach, z jakich korzystamy i voila – teoretycznie jesteśmy bezpieczni.

Piszę „teoretycznie”, bowiem Opera nie wie jeszcze dokładnie, jaka jest skala wycieku danych, kto jest jego sprawcą i jakie konkretnie dane udało mu się pozyskać oprócz haseł do Opera Sync. Dlatego nawet w oficjalnym komunikacie czytamy, iż Opera zaleca, aby zmienić również hasła do wszystkich pozostałych usług, które były przechowywane w przeglądarce.

REKLAMA

Oczywiście nie tylko Opera pada takim atakom – o podobnej sytuacji w kontekście Dropboxa pisał ledwie kilka godzin temu Przemek. I muszę się z nim zgodzić. O ile kwestia zmiany jednego hasła to nic kłopotliwego, o tyle zmiana innych haseł i konieczność przelogowania się na wielu urządzeniach jest już upierdliwa ponad wszelką miarę.

Tym bardziej, po raz kolejny zachęcamy do tego, aby przykładać się do kwestii bezpieczeństwa sieciowego i gdzie tylko się da, ustawiać weryfikację dwuetapową.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA