REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kuba ma 13 lat i zbudował już działający bankomat oraz automat do Coca-Coli

Na YouTubie można znaleźć wiele ciekawych materiałów. Wśród nich sporą popularnością cieszą się filmy, w których prezentowane są maszyny z Lego. Swoje konstrukcje z popularnych klocków prezentuje tam jeden z naszych czytelników.

19.08.2016
17:17
Maszyny z Lego - zobacz świetne projekty 13-latka z Polski
REKLAMA
REKLAMA

Na swój kanał o nazwie Kubix550 zwrócił naszą uwagę jeden z naszych czytelników, czyli Kuba Kwieciński. Na redakcyjną skrzynkę trafiła wiadomość z krótką informacją i linkiem do materiałów wideo.

Autor filmów ma zaledwie 13 lat, a jego projekty robią wrażenie.

Kuba w wiadomości do naszej redakcji pochwalił się, że zbudował już z klocków automat do wydawania puszek Coca-Coli, bankomat, sejf i wiele innych maszyn z Lego. Przyjrzeliśmy się materiałom i okazuje się, że te konstrukcje faktycznie działają.

Postanowiliśmy skontaktować się z autorem filmów i zadać mu kilka pytań dotyczących tego niecodziennego i kreatywnego hobby. Okazuje się, że nasz rozmówca bawi się klockami od czwartego roku życia lat - a od czterech lat buduje maszyny z Lego.

Skąd się biorą pomysły na maszyny z Lego?

Kuba pochwalił się, że wszystkie maszyny uwiecznione na filmach dostępnych na jego kanale to autorskie projekty, które wymyśla sam. Przyznaje jednak, że inspiracje czerpie z prawdziwych urządzeń - tak powstał np. mechanizm wykrywania mniejszych monet (kształt, kolor).

Źródłem podpowiedzi dla Kuby są też widzowie jego kanału (gdzie ma już ponad 4 tys. subskrypcji) oraz jego rodzice. Okazuje się, że budowa takiej maszyny to nie tylko składanie klocków - czasem trzeba też napisać program komputerowy, jeśli maszyna wykorzystuje elementy elektroniczne.

Przed powstaniem maszyny budowane są prototypy.

Jeśli prosty prototyp się sprawdzi i będzie działał zgodnie z założeniami, to dopiero wtedy projekt jest ulepszany. Gdy maszyna jest gotowa, to Kuba przystępuje do realizacji i montażu swoich filmów.

Nasz rozmówca nie jest w stanie powiedzieć, ile ma już klocków Lego - jest ich po prostu “bardzo dużo”. Element elektroniczny który widzieliśmy na filmach to Lego Mindstorms NXT 2.0.

To zestaw Lego z programowalną kostką, trzema silnikami i kilkoma czujnikami (koloru, dotyku, odległości itd.). W zestawie ma również pełno klocków, które występują w serii Lego Technic - mówi nam Kuba.

Jak do tej pory maszyna z Lego do wydawania dwóch rodzajów Coca-Coli, którą możecie zobaczyć na osadzonym wyżej filmie, była najbardziej czasochłonnym projektem. Jej stworzenie zajęło około tygodnia.

REKLAMA

Pozostaje nam pogratulować Kubie zapału i życzyć mu, by jego kolejne maszyny z Lego były coraz lepsze, a naszych czytelników zachęcamy do przyjrzenia się reszcie projektów!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA