REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ktoś w IKEI wreszcie sprawdził, który mamy rok - meble będziemy mogli kupić online!

Plotki o tym, że IKEA otworzy w Polsce sklep online pojawiają się już od lat. Teraz nareszcie mamy potwierdzenie. Nowa prezes zapowiada, że sklep online jest wyłącznie kwestią czasu. Konkretnie, kilku miesięcy.

09.08.2016
14:25
IKEA w ciągu kilku miesięcy uruchomi sprzedaż online w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Business Insider donosi, że we wrześniu zmieni się prezes sieci IKEA w Polsce. Dotychczasowa wiceprezes IKEA Retail, Anna Maria Pawlak-Kuliga, obejmie stanowisko prezesa. Zmiany personalne w kierownictwie mają pociągnąć za sobą jedną z najbardziej oczekiwanych nowości.

IKEA ma nareszcie otworzyć sklep online!

Pogłoski o uruchomieniu sklepu internetowego w Polsce pojawiły się już w połowie 2015 roku, a pierwsze spekulacje na ten temat snuto nawet w 2013 roku. Teraz temat powrócił, nareszcie z oficjalnym potwierdzeniem.

W najbliższych latach planujemy otwierać kolejne sklepy, w tym już niedługo, bo w drugiej połowie 2017 r. sklep w Lublinie. Będziemy także rozwijać IKEA w Polsce w kierunku sprzedaży wielokanałowej i już w najbliższych miesiącach wprowadzimy sprzedaż mebli przez Internet - mówi nowa prezes IKEA Retail

IKEA jest obecnie dostępna w 27 krajach, na sześciu kontynentach. Mimo to szwedzki koncern prowadzi sprzedaż online tylko na 13 rynkach. Polska nie jest jednym z nich.

Dla Polaków brak sprzedaży online jest dużym utrudnieniem. W Polsce mamy 9 otwartych sklepów IKEA, z czego dwa znajdują się w Warszawie. Dwa kolejne markety są już w budowie (w Szczecinie i Lublinie), a cztery następne są na etapie planowania (Kielce, Zabrze, Rzeszów, Opole).

Znaczna część Polski nie ma dostępu do produktów IKEI. Zakup czegokolwiek wiąże się z wielką wyprawą do innego miasta, albo z koniecznością skorzystania z firm pośredniczących w zakupach. To niesamowite ile biznesów wyrosło na sprzedawaniu produktów IKEI. Na Allegro znajdziemy mnóstwo prywatnych handlarzy, ale są też całe firmy specjalizujące się w sprzedaży szwedzkich mebli i akcesoriów, oczywiście pobierając za to stosowną marżę.

Brak sprzedaży online to problem nie tylko tych miast, w których nie ma marketów szwedzkiej sieci.

Spotkałem się z opinią, że w weekend można popełnić wiele błędów, ale największym z nich jest wyjazd do IKEI. Trudno się z tym nie zgodzić. Niektórzy traktują weekendowy wypad do IKEI jak rodzinną rozrywkę, ale ja do takich osób nie należę. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, bym kupił tam tylko te rzeczy, po które przyjechałem. Co gorsze, jeśli jesteśmy na zakupach z kimś, kto uwielbia buszować po zakamarkach sklepu, cały dzień mamy już z głowy.

Sklep online oszczędziłby nie tylko czas, ale i całą logistykę związaną z transportem. Po co dźwigać kartony i upychać je do bagażnika, skoro towar może dostarczyć kurier? To ogromna wygoda.

REKLAMA

Można się spierać, czy warto kupować meble z IKEI. Znajdą one pewnie tyle samo zwolenników (bo cena!), co przeciwników (bo trwałość!). Fakty są jednak takie, że w ciągu ostatniego roku wartość sprzedaży w sklepach IKEA w Polsce wzrosła o 12 proc. i wyniosła 2,65 mld zł. Na świecie sklepy odwiedziło w tym czasie 771 mln klientów.

Skala biznesu jest ogromna, a nowa prezes ma bardzo ambitne plany, by podnieść sprzedaż o 500 proc. IKEA Polska daje sobie na to czas do 2035 roku. Ze sklepem online na pewno będzie łatwiej osiągnąć ten cel.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA