REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jestem w szoku patrząc na rozmach transmisji online z Rio 2016

To chyba pierwszy raz, kiedy kibice wielkiej imprezy sportowej mają tak dużą swobodę w wyborze transmisji online. Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 można z powodzeniem oglądać tylko w internecie.

09.08.2016
15:49
Rio 2016 - całe igrzyska można oglądać w internecie
REKLAMA
REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku dni główne kanały Telewizji Polskiej są wręcz zdominowane przez sport za sprawą relacji z igrzysk olimpijskich w Rio. Podczas całej imprezy kanały TVP1, TVP2 i TVP Sport wyemitują łącznie ponad 700 godzin transmisji. Dużo? Bardzo, ale to tylko część materiałów, jakie można obejrzeć online.

Igrzyska olimpijskie w internecie to potęga

rio-2016-tvp-stream-1 class="wp-image-510424"

W Polsce prawa do transmisji igrzysk olimpijskich ma TVP. Ich zakup nie był tani, bowiem kosztował Telewizję Polską 45 mln zł. Nic dziwnego, że TVP chce wyemitować jak największą część zawodów, ale i tak zaskoczyła mnie skala transmisji. Serwis sport.tvp.pl wyemituje aż 2000 godzin materiałów!

Wygląda to naprawdę imponująco. Serwis streamingowy sport.tvp.pl został całkowicie podporządkowany igrzyskom, ale przejście do zakładki Rio 2016 pokazuje siłę internetowego wideo.

W serwisie możemy oglądać wszystkie najważniejsze transmisje na żywo. Są one nadawane 24 godziny na dobę, z czego przez większość czasu można wybierać spośród kilku równoległych transmisji. Mamy do wyboru 16 kanałów online, z których trzy to ogólnodostępne kanały telewizyjne (TVP1, TVP2 i TVP Sport), a 13 to kanały utworzone tylko na igrzyska.

Bywają momenty, kiedy serwis emituje na raz kilka (a nawet kilkanaście!) wydarzeń.

Przykładowo, dziś ok. godziny 21 będzie dostępnych aż 13 transmisji z różnych dyscyplin. Można będzie oglądać online transmisje z TVP2 i TVP Sport (studia olimpijskie z wielu dyscyplin), jak i konkretne zawody: skoki do wody kobiet, podnoszenie ciężarów kobiet, gimnastykę sportową kobiet, piłkę nożną kobiet, szermierkę mężczyzn, judo kobiet i mężczyzn, strzelectwo kobiet, siatkówkę plażową kobiet lub mężczyzn, tenis mężczyzn i rugby mężczyzn.

rio-2016-tvp-stream-online class="wp-image-510429"

Co więcej, transmisje online to tylko część tego, co pokazuje sport.tvp.pl w kwestii wideo. Mamy dostęp do minionych zawodów, dzięki czemu rywalizacji nie trzeba śledzić na żywo. Mamy też całe bloki powtórkowe, które są emitowane także w telewizji. To skróty wszystkich najważniejszych wydarzeń minionego dnia.

Bardzo podoba mi się możliwość filtrowania tego ogromu materiałów. W zakładce „Wideo” możemy wybrać same występy Polaków. Z racji skali nie wszystkie wydarzenia na żywo są opatrzone komentarzem. Transmisje są nadawane głównie w jakości 720p, choć niektóre oferuję jedynie 540p.

Oby tak dalej!

REKLAMA

Wirtualne Media spekulują, że TVP straci finansowo na igrzyskach w Rio, ale wizerunkowo zyskuje naprawdę wiele. Jestem ogromnie zaskoczony skalą transmisji online. Czegoś takiego w polskim internecie jeszcze nie mieliśmy. Mam nadzieję, że po igrzyskach TVP nie zwolni, a inne serwisy streamingowe wezmą z niej przykład.

Sport nadawany na żywo to już właściwie ostatni bastion tradycyjnej telewizji, dlatego ciesze się, że na tym nieco skostniałym rynku widać jakiś powiew świeżości i chęć zmian.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA