Tech  / Artykuł

Dron Parrot Disco to ciekawa alternatywa dla osób, które chcą polatać

Parrot nareszcie wprowadza do sprzedaży swojego nietypowego drona Disco. Urządzenie wyróżnia się nie tylko kształtem, ale i zestawem, na który składają się m.in. gogle FPV.

Dron Parrot Disco to nietypowe urządzenie, które zadebiutowało w styczniu bieżącego roku podczas targów CES. To wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy nowego drona, ale dopiero teraz poznaliśmy datę wejścia do sprzedaży i cenę tego urządzenia.

Dla przypomnienia, Parrot Disco to bardzo nietypowy dron, ponieważ nie jest to wielowirnikowiec. Ma on tylko jedno śmigło, a konstrukcja przypomina bardziej skrzydło samolotu niż standardowego drona.

Ta nietypowa budowa zapewnia zupełnie niespotykane właściwości

„Klasyczny” dron wyróżnia się przede wszystkim tym, że potrafi zawisnąć (niemal) nieruchomo w powietrzu. Dodatkowym bonusem jest fakt, że wielowirnikowiec umożliwia też pionowy start i lądowanie.

Parrot Disco czyli ciekawa alternatywa dla wielowirnikowców.

Parrot Disco nie potrafi zatrzymać się w powietrzu, ale za to osiąga świetne parametry podczas lotu. Rozpędza się do 80 km/h i zapewnia 45 minut ciągłego lotu. Disco potrafi też utrzymać kurs przy prędkości wiatru do 40 km/h. Wielkość tego urządzenia to 115x58 cm. Dron waży jedynie 750 g i jest wykonany ze spienionego polipropylenu.

Dron jest napędzany pojedynczym silnikiem bezszczotkowym ze składanym podwójnym śmigłem. Stabilizację lotu zapewniają haczykowate końcówki (Winglet), a skręty są realizowane przez ruchome lotki.

System kontroli został zaprojektowany w taki sposób, by poradziła sobie z nim nawet osoba początkująca. Dron potrafi wystartować automatycznie, wystarczy rzucić nim w powietrzu. Urządzenie wykorzystuje też system C.H.U.C.K, na który składają się algorytmy oraz czujniki wspomagające różne fazy lotu. System kontroluje zachowanie drona w powietrzu i w razie konieczności koryguje lot. Urządzenie jest też wyposażone w GPS i obsługuje funkcję automatycznego powrotu do miejsca startu.

Okulary i kontroler niczym z nowoczesnej gry VR

Dron Parrot Disco jest wyposażony w 14-megapikselową kamerę nagrywającą w rozdzielczości 1080/30p, z której podgląd można uzyskać na specjalnie zaprojektowanych okularach FPV Parrot Cockpitglasses. Gogle nie mają własnego ekranu, a podgląd uzyskuje się poprzez włożenie do nich smartfona.

Parrot Disco_FPV_Packshot_03a

Dodatkowo Parrot Disco jest sprzedawany z ciekawym kontrolerem Skycontroller 2. Korzysta on z technologii MIMO i Wi-Fi, dzięki czemu możliwe będzie sterowanie dronem nawet z odległości 2 km.

Kontroler wygląda niczym nowoczesny pad do konsoli. Skycontroller 2 można sparować z aplikacją mobilną FreeFlight Pro i w ten sposób kontrolować parametry drona, m.in. ograniczenia wysokości i odległości lotu. Aplikacja jest także zintegrowana z chmurą Parrot, która umożliwia automatyczny upload filmów nagranych kamerą drona.

Cena zestawu, na który składa się dron Parrot Disco, gogle Cockpitglasses i kontroler Skycontroller 2, wynosi 1299 euro. Zestaw trafi do sprzedaży w ciągu najbliższych tygodni, najpóźniej na początku września.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst