REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Jak będzie wyglądać technologia użytkowa w 2029 roku? Sprawdzamy na przykładzie Deus Ex: Mankind Divided

Jednego producentom Deus Ex: Mankind Divided nie można odmówić - twórcy gry to przy okazji wspaniali wizjonerzy, próbujący przewidzieć, jak nasz skomplikowany świat będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości. No to sprawdzamy!

25.08.2016
19:09
Deus Ex: Mankind Divided - tak wygląda technologia z 2029 roku
REKLAMA
REKLAMA

Technologii użytkowej z Rozłamu Ludzkości postanowiłem przyjrzeć się z bardzo, bardzo bliska. Cyfrowi obywatele Pragi roku 2029 raczej nie byli zadowoleni, że włamywałem się do ich domów, po czym fotografowałem posiadany sprzęt RTV i AGD. „Nigdy o to nie prosili”, jak mówi hasło gry. Oto, co znalazłem w ich salonach, sypialniach, garażach, kuchniach i łazienkach:

Telewizory - sztywne ekrany do lamusa, homogramy coraz bardziej popularne

W 2029 roku ekrany plazmowe i LCD to już przeżytek. Tego typu telewizory wciąż można spotkać w Pradze, ale jako rupiecie składowane w garażach i piwnicach. Świat przyszłości korzysta z dwóch nowych, wiodących standardów.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są półprzezroczyste ekrany. Gdy są wyłączone, nie rzucają się w oczy. Dopiero po ich aktywacji nabierają pełni koloru. Technologia nie wymaga żadnych obramowań i najprawdopodobniej jest zasilana bezprzewodowo.

Deus Ex: Mankind Divided 185 class="wp-image-512722"

Drugim, droższym i bardziej efektownym rozwiązaniem, jest telewizor holograficzny. Za pomocą dwóch (lub więcej) źródeł umieszczonych w suficie wyświetlany jest obraz, który możemy swobodnie regulować w wysokość. Na przykład tak, aby idealnie dosięgał ziemi.

Nie licząc na stałe wmontowywanych w sufit źródeł obrazu (pary? światła?), telewizor holograficzny nie posiada żadnych stałych, trwałych elementów. Ludzie 2029 roku obsługują go za pomocą klasycznego pilota, tak jak i my robimy to przy klasycznych teleodbiornikach.

Warto dodać, że telewizory przyszłości pozwalają nie tylko oglądać treści, ale również komunikować się ze znajomymi czy prowadzić wideo-rozmowy. Ot, idea smart-TV, którą doskonale znamy również dzisiaj.

Deus Ex: Mankind Divided 55 class="wp-image-512713"

Laptopy i komputery - tutaj nie zmieniło się aż tak wiele.

Największą nowością w laptopach z 2029 roku jest półprzezroczysty, cieniutki ekran, wykorzystywany również przy produkcji telewizorów. Półprzezroczyste tworzywo pełni także funkcję górnej pokrywy, więc musi posiadać wytrzymałe właściwości.

Ciekawym rozwiązaniem jest pozbawienie laptopów fizycznej klawiatury. Zamiast tego mamy cyfrowe klawisze, wyświetlane wtedy, gdy ich potrzebujemy. Obawiam się o komfort takiego rozwiązania. Płaskie, dotykowe panele nigdy nie są tak wygodne, co fizyczne klawisze z amortyzowanym skokiem.

W przypadku komputerów stacjonarnych obowiązuje bezprzewodowy standard. Bezprzewodowe klawiatury, bezprzewodowe myszki, bezprzewodowe monitory o półprzezroczystych ekranach - wszystko bez kabli. I to by było na tyle. Reszta zostaje po staremu.

Deus Ex: Mankind Divided 38 class="wp-image-512707"

Konsole do gier - jest dla nich miejsce w przyszłości?

Z każdą kolejną generacją konsol do gier pada niezrozumiałe dla mnie pytanie - „czy to już ta ostatnia?”. Pytanie o tyle dziwne, że konsole będą na sklepowych półkach dopóki, dopóty będzie na nie popyt. Z kolei patrząc na wyniki finansowe Xboksa i PlayStation, ani myślimy z nich rezygnować.

Deus Ex: Mankind Divided 188 class="wp-image-512723"

Konsole są obecne również w Rozłamie Ludzkości. Co więcej, ich rozmiar pozwala sądzić, że platformy do gier posiadają własne układy CPU i GPU. Czyli następnym razem, gdy ktoś będzie wam opowiadał o niesamowitej, nieskończonej, cudownej mocy obliczeniowej chmury, to wiecie, że takie bajania należy wsadzić między inne bajki.

Grając w Deus Ex: Mankind Divided udało mi się również napotkać przechodnia z handheldem. Takim, który posiada fizyczne przyciski oraz klasyczny ekran. Kto wie, może to miłośnik retro-gadżetów.

Deus Ex: Mankind Divided 177 class="wp-image-512721"

Lodówki i mikrofale

Futurystyczne maszyny do przechowywania i przygotowywania żywności nie różnią się wieloma elementami od swoich współczesnych odpowiedników. Panel dotykowy na lodówce nikogo już nie dziwi. Mikrofale dostały technologicznego kopa, dzięki któremu jeszcze szybciej odgrzewają potrawy, ale to by było na tyle.

Czytniki ebooków, gazety i smartfony

Mobilne urządzenia do konsumowania treści są wykonane z tego samego materiału, co ekrany telewizorów. Półprzezroczysta struktura sprawia, że elektronika jest niczym tafla szkła, działająca pod wpływem dotyku.

Deus Ex: Mankind Divided 58 class="wp-image-512715"

Bardzo ciekawą ewolucją czytnika e-booków jest czytnik e-gazet. Urządzenie jest większe od futurystycznego Kindle’a, aby lepiej odpowiadać formatowi dzienników. Na czytnik e-gazet codziennie trafiają najnowsze wydarzenia z całego świata.

Jeżeli chodzi o smartfony, te w przeciwieństwie do czytników nie są złożone tylko i wyłącznie z półprzezroczystego materiału. Mobilne telefony posiadają fizyczne moduły aparatów oraz (najprawdopodobniej) baterii. Czyli rynek foto wciąż pozostaje w tyle.

Deus Ex: Mankind Divided 429 class="wp-image-512728"

Reklamy

Bardzo spodobał mi się pomysł na reklamy w Deus Ex: Mankind Divided. Właściciele lokali korzystają ze standardowej formy promocji, takiej jak plakaty, ekrany i bannery. Najciekawiej robi się jednak w nocy, kiedy w ruch idzie zupełnie inna technologia.

REKLAMA

Gdy grzeczne dzieci idą spać, a grzeczni dorośli siedzą w domach, dzielnica Pragi zamienia się w miejsce wirtualnych obrazów, naniesionych na powierzchnie sklepów i kamienic. WIzualizacje robią spore wrażenie, są bardzo wyraźne i przypominają obrazy z wysokiej jakości rzutników.

Deus Ex: Mankind Divided 315 class="wp-image-512726"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA