REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Startuje 4Mobility, czyli Veturilo dla samochodów! Wynajmiesz auto, kiedy chcesz

W Polsce pojawiła się pierwsza usługa współdzielenia aut. Wprowadziła ją współpracująca z BMW firma 4Mobility. Korzystając z nowej usługi można wynająć samochód nawet na kwadrans.

31.08.2016
10:30
Startuje 4Mobility, czyli usługa współdzielenia samochodów
REKLAMA
REKLAMA

Nie da się ukryć, że nie istnieje idealny środek transportu. Przemieszczanie się komunikacją miejską jest może i ekologiczne, ale niezbyt wygodne i czasochłonne. Taksówki i usługi przewozu są po prostu drogie. Z kolei własny samochód to urządzenie, które nie tylko ma zły wpływ na środowisko, ale jest też drogie w utrzymaniu. Dlatego potrzebne jest rozwiązanie pośrednie, takie jak usługa współdzielenia aut.

Na pomysł założenia 4Mobility wpadł Paweł Błaszczak, doświadczony manager, z wieloletnią praktyką w branży leasingu i wynajmu samochodów. Nie jest to pomysł pionierski, ale bardzo praktyczny. W końcu w Europie z różnych form współdzielenia aut korzysta 1,2 mln osób rocznie. Usługi tego typu są dostępne w ponad 30 krajach i 500 miastach na całym świecie.

Chcemy ułatwiać to, od czego, jako nowoczesne społeczeństwo, nie uciekniemy. Zachowania użytkowników zmieniają się na naszych oczach, szacuje się, że 10% aut sprzedanych w 2030 r. będzie współdzielonych. (...) Formuła jednego samochodu do wszystkiego już nie wystarcza - innego auta potrzebujemy na zakupy, innego na poruszanie się po mieście, czy dojazdy do pracy, a jeszcze innego na wypad weekendowy z rodziną czy znajomymi. Nasza usługa pozwala w sposób elastyczny zaspokoić te wszystkie potrzeby – komentuje Tomasz Krawczyk, Business Development Manager 4Mobility.

Jak korzystać z 4Mobility?

Nie należy to do trudnych zadań. Samochód, zaparkowany w specjalnie oznaczonym miejscu, można zarezerwować za pomocą aplikacji znajdującej się na urządzeniu mobilnym lub strony internetowej otwieranej na komputerze. Następnie trzeba udać się do wybranego pojazdu, który otwierany jest smartfonem. W tym momencie auto jest już gotowe do drogi. Można pojechać w wybrane miejsce, a następnie wrócić i zwrócić auto w bazie, z której auto zostało odebrane. Pierwsza baza znajdzie się w Warszawie, a konkretnie T-Mobile Office Park, kompleksie biurowym zarządzanym przez firmę Cushman & Wakefield.

4Mobility_3 class="wp-image-513535"

Jest to jedyna widoczna na pierwszy rzut oka niedogodność tego systemu. Nie można oddać samochodu w dowolnej bazie i zawsze trzeba planować podróż w obie strony. Po zakończeniu podróży auto należy zamknąć za pomocą smartfona i… to byłoby na tyle. Rozliczenie następuje bezgotówkowo. Jeśli z usługi korzystał prywatny użytkownik - opłata automatycznie zostanie pobrana z jego konta. W przypadku użytku firmowego koszt przejazdu zostanie doliczony do comiesięcznej faktury.

Dostępne auta i cena

REKLAMA

4Mobility zamierza oferować klientom wiele różnych aut. Początkowo dostępne będą 3 modele: BMW 118i, BMW 318i oraz MINI One D. Dwa z nich to kompaktowe auta miejskie, zaś BMW serii 3 został wybrany z myślą o bardziej wymagających klientach biznesowych. Włodarze 4Mobility chwalą się, że ich auta są wyposażone w wiele elementów oszczędzających paliwo i ograniczających emisje CO2. Przykładowo BMW serii 1 używa średnio ok. 5,5 l/100 km, zaś emisja CO2 wynosi od 116 do 126 g CO2/km.

By wypożyczenie auta było opłacalne, musi być tańsze od taksówki oraz Ubera. W tym przypadku jest, choć model rozliczeń jest podobny. Płaci się za czas wypożyczenia (nie mniejszy niż 15 minut) oraz przejechany dystans. Konkretnie, 4Mobility życzy sobie 28 groszy za minutę wynajmu oraz 60 groszy za każdy pokonany kilometr. Jest to atrakcyjna cena zwłaszcza dla firm, które nie będą musiały kupować zbędnych źle wykorzystywanych aut, które rocznie przejeżdżają mniej niż 10 000 km. W tej konkretnej sytuacji korzystanie z samochodów współdzielonych będzie najbardziej opłacalnym sposobem komunikacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA