REKLAMA

Wiemy już, kiedy pojawi się VoLTE i VoWiFi w T-Mobile Polska

Po prezentacji łącza zapewniającego przepustowość 1,2 Gbps polski oddział T-Mobile wykorzystał zorganizowaną przez siebie konferencję, by pochwalić się swoją siecią LTE. Wiemy też, kiedy T-Mobile Polska ma zamiar uruchomić usługi VoLTE i VoWiFi.

29.07.2016 06.59
VoLTE i VoWiFi w T-Mobile Polska
REKLAMA
REKLAMA

Spotkanie T-Mobile Polska z mediami poprowadził Thomas Lips, który jest członkiem zarządu firmy i piastuje jednocześnie stanowisko CTIO. Przedstawił on sporo danych dotyczących nawyków naszych rodaków w korzystaniu z internetu mobilnego, omówił najnowsze wyniki badań jakości sieci i zdradził, kiedy możemy spodziewać się debiutu nowych usług.

volte-i-vowifi-w-t-mobile-polska-2 class="wp-image-508884"

Sieć T-Mobile gwarantuje 92 proc. pokrycia naszego kraju.

T-Mobile Polska chwali się, że już 95 proc. populacji jest w zasięgu ich sieci LTE. W zależności od stacji bazowej, koło której znajdują się konsumenci, ich urządzenia będą mogły rozwinąć różną maksymalną prędkość. Nie wszędzie jeszcze działa w końcu LTE Advanced, a oferowane są cztery zakresy prędkości:

  • LTE800 - do 73 Mbps (wzrost z 36 Mbps dzięki częstotliwości 800 Mhz);
  • LTE1800 - do 113 Mbps;
  • LTE2CA - do 220 Mbps;
  • LTE3CA - do 300 Mbps.

Plany na drugą połowę 2016 zakładają, że do końca tego roku T-Mobile Polska chce zapewnić pokrycie 99 proc. miejsc siecią LTE, a to ma przełożyć się na pokrycie 98 proc. populacji. Uruchomione zostanie też ponad 500 stacji bazowych zapewniających transfery o znacznie wyższej przepustowości.

Operator rozwija sieć, a jednocześnie notuje cały czas wzrosty wykorzystania internetu mobilnego.

Rok do roku o 21 proc. wzrosło wykorzystanie sieci 2G, a o 47 proc. intensywniej klienci korzystają z łączności 3G. To jednak nic przy tym, że wzrost wykorzystania LTE to ogromne 348 proc. Transfer danych z użyciem tej sieci odpowiada już za 62 proc. transferu w ogóle.

volte-i-vowifi-w-t-mobile-polska-5 class="wp-image-508887"

Co ciekawe, użytkownicy mniej dzwonią wykorzystując sieć drugiej generacji. T-Mobile Polska zauważył spadek wykorzystania sieci 2G do wykonywania połączeń głosowych o 21 proc. Jednocześnie wykorzystanie sieci 3G do tego samego celu wzrosło o 12 proc. Nie wiadomo, jak zmieni te dane wprowadzenie VoLTE.

Sieć chwali się natomiast tym, co już wiadomo. Sprawdzanie przerywania połączeń wymagało przebycia dystansu ponad 15 tys. km po polskich drogach, czyli więcej niż w ostatnich latach. T-Mobile Polska przy tym zaznacza, że udało się przejechać w tym roku aż 550 km bez przerywania połączenia.

VoLTE i VoWiFi w T-Mobile Polska class="wp-image-508888"

Kiedy pojawi się VoLTE i VoWiFi w T-Mobile Polska?

Możliwość wykonywania połączeń głosowych realizowanych bezpośrednio przez operatora z wykorzystaniem sieci LTE i Wi-Fi pojawi się jeszcze w tym roku.

Obecnie trwają testy technologii VoLTE i VoWiFi, a pracownicy T-Mobile Polska sprawdzają jak to działa na terenie całego kraju. Prowadzone są też testy podczas poruszania się pojazdów.

VoLTE i VoWiFi w T-Mobile Polska class="wp-image-508883"

Ciekawostka - gdzie Polacy używają smartfonów?

REKLAMA

Jestem zaskoczony, że zaledwie 60 proc. naszych rodaków korzysta z telefonów zaraz przed położeniem się spać, a tyle samo wykorzystuje telefon… w toalecie. Ciekaw też jestem, jak na statystyki telefonów popsutych przez zalanie wodą ma wpływ to, że aż 10 proc. wykorzystuje smartfony pod prysznicem - a w większości są to, jak zakładam, smartfony niewodoodporne.

T-Mobile przedstawił również dane dotyczące tego, gdzie i w jakim stopniu jeszcze wykorzystywane są smartfony. Okazuje się, ze aż 17 proc. Polaków korzysta z nich w kościołach. Nieco mniejszą estymą najwyraźniej darzymy teatr - gdzie telefon uruchamia 22 proc. ludzi oraz, niestety, kino. Seans innym widzom zakłóca świecącym telefonem co trzeci z nas.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA