REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Powitaj UFS - następcę kart SD i microSD

Samsung właśnie pokazał następcę karty microSD. Nowy standard jest znacznie szybszy i… niekompatybilny z żadnym twoim urządzeniem.

07.07.2016
13:08
Powitaj UFS – następcę kart SD i microSD
REKLAMA
REKLAMA

Karta microSD jest tak powszechnym nośnikiem danych, że właściwie nie wyobrażam sobie bez niej życia. Wykorzystuję je wszędzie: w smartfonie, w aparacie, w kamerce sportowej, czy w dziesiątkach testowanych gadżetów.

Dużo bardziej cenię sobie miniaturowy standard microSD od pełnych kart SD, bowiem jest on bardziej uniwersalny. Właściwie wszystkie karty microSD są sprzedawane z adapterem SD, dzięki czemu można je wykorzystywać w małych sprzętach, jak i w większych, np. tradycyjnych aparatach. Pod tym względem pełnowymiarowa karta SD narzuca wiele ograniczeń. Co więcej, coraz większa liczba sprzętów (laptopy, tablety, hybrydy), ma czytnik kart microSD zamiast pełnoprawnego SD.

Standard microSD jest z nami od 2005 roku. Dla Samsunga to za długo

UFS_03 class="wp-image-505280"

Samsung właśnie zaprezentował nowy standard kart pamięci o nazwie UFS (Universal Flash Storage). Są to miniaturowe karty o wyglądzie bardzo zbliżonym do microSD. Standard UFS będzie dostępny tylko w jednym rozmiarze, bez większego odpowiednika, a więc zastąpi jednocześnie karty SD i microSD.

Po co tworzyć nowy standard, skoro stary nadal się sprawdza? Ze względu na szybkość. Już pierwsza generacja kart UFS jest pięciokrotnie szybsza od najszybszych kart obecnego microSD.

Odczyt sekwencyjny z kart UFS odbywa się z szybkością 530 MB/s, co jest wartością ok. pięciokrotnie szybszą od najlepszych kart microSD UHS–3. Zapis również jest szybszy, bowiem wynosi do 170 MB/s, co jest wartością ok. dwukrotnie szybszą od najszybszych kart obecnego standardu.

UFS_02 class="wp-image-505279"

Szybki zapis na karty pamięci staje się coraz ważniejszy, zwłaszcza w dobie nagrywania 4K, filmów w 360 stopniach i nagrań slow-motion. Na co dzień mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale tę sytuację doskonale pokazują testy aparatów. Przykładowo, aby skorzystać z najlepszej jakości zapisu oraz z najbardziej zaawansowanych trybów slow-mo wiele aparatów wymaga (!) najnowszej karty UHS–3. W niższym standardzie część funkcji jest po prostu niedostępna.

Nowe karty początkowo będą dostępne w czterech pojemnościach: 32, 64, 128 i 256 GB. Ich ceny nie są jeszcze znane.

Kompatybilność z dotychczasowym standardem? Zapomnij!

REKLAMA

Jak można się spodziewać, nowy standard nie jest kompatybilny z kartami microSD. Mimo że rozmiar nowych kart UFS praktycznie się nie zmienił, to rozkład pinów u dołu jest zupełnie inny. Obecnie nie ma w sprzedaży żadnego urządzenia, które obsługiwałoby nowy standard. Można się spodziewać, że pierwsze takie urządzenie pokaże Samsung. Może będzie to Galaxy S8?

Przyszłość pokaże, czy inni producenci podchwycą nowe rozwiązanie, czy może pozostaną przy standardzie microSD. Wszystko zależy od tego, ile jeszcze da się wycisnąć ze starszego standardu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA