REKLAMA

TVP pracuje nad kanałem 4K. Już za dwa lata zobaczymy pierwsze transmisje w wysokiej rozdzielczości

Już za dwa lata Telewizja Polska ma zamiar uruchomić pierwsze transmisje nadawane w jakości 4K. Materiały w tej jakości trafią do internetu, a docelowo także do telewizji.

15.07.2016 13.30
TVP w rozdzielczości 4K już za dwa lata
REKLAMA
REKLAMA

Takie informacje podał serwis wirtualnemedia.pl powołując się na rozmowę z Magdaleną Łobodzińską, rzecznik prasową Telewizji Polskiej.

Telewizja Polska interesuje się nie tylko technologią 4K, ale także 8K i 16K. W ubiegłym roku ruszył przetarg na wyłonienie usługodawcy, który mógłby zając się badaniami i rozwojem technologii w wysokich rozdzielczościach. TVP pozyskała środki na ten cel z projektu Unii Europejskiej pt. „Pilotażowa instalacja rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4,8 i 16K”. Wartość projektu wynosi 23,5 mln zł, z czego UE pokrywa 9,4 mln.

Już za dwa lata pierwsze transmisje TVP w 4K.

Rzecznik TVP poinformowała, że już w 2018 roku Telewizja Polska będzie dysponować narzędziami do transmisji i emisji materiałów 4K.

Trzeba pamiętać, że nie chodzi tu tylko o sam proces dostarczania sygnału do odbiorców. Nagrania w jakości 4K mają czterokrotnie wyższą rozdzielczość od materiału Full HD, a to generuje sporo problemów. Potrzebne są kamery, instalacja do przesyłu na żywo, post-produkcji a także sprzęt do archiwizacji danych.

Pierwszymi materiałami w 4K będą transmisje sportowe nadawane na żywo.

„Uruchomienie transmisji” nie oznacza „uruchomienie kanału”.

TVP na razie informuje tylko o transmisjach, ale nie wspomina o planach utworzenia kanału 4K. To zasadnicza różnica. Można się spodziewać, że za dwa lata zobaczymy transmisje w szybkiej rozdzielczości tylko (a może - aż?) w Internecie. Do kanału telewizyjnego droga może być długa i wyboista.

Wystarczy spojrzeć na obecną ofertę kanałową. Na dzień dzisiejszy tylko 4 z kilkunastu kanałów Telewizji Polskiej są nadawane w jakości HD, czyli w standardzie 1080i. Są to kanały TVP1 HD, TVP2 HD, TVP HD i TVP Sport HD. Niebawem jakość HD ma jeszcze otrzymać kanał TVP Info.

Nawet jeśli 4K trafiłoby początkowo tylko do internetu, to byłby to duży i ważny krok. Wygląda na to, że TVP nie stawia go pochopnie. Okazuje się, że Telewizja Polska już teraz ma narzędzia do produkowania nagrań 4K, ale nie ma narzędzi do dystrybucji takich materiałów.

Tylko czy widz potrzebuje 4K?

Poruszając się w gronie fanów technologii można odnieść wrażenie, że Ultra HD już dziś jest standardem. Jeśli jednak wyjrzymy poza tę bańkę widać, że dzisiaj mało który widz zaprząta sobie głowę obrazem 4K. Większość osób nawet nie wie, co ten skrót oznacza.

REKLAMA

Mało kto ma telewizor 4K, a dodatkowo naprawdę nieliczni mają sprzęt, który potrafi nagrywać w takiej rozdzielczości. Filmów w 4K też jest jak na lekarstwo, a żeby je odtwarzać, trzeba mieć najnowszy odtwarzacz Ultra HD Blu-Ray. Albo korzystać ze streamingu, czyli np. najwyższego abonamentu Netfliksa. Tu jednak też 4K nie jest jeszcze standardem.

Ta sytuacja będzie się zmieniać. Już dziś trudno jest kupić telewizor Full HD, bowiem praktycznie wszystkie nowe modele mają panele 4K. Kolejna zmiana telewizora będzie równoznaczna z przejściem na wyższy standard. 4K w moich oczach wejdzie pod strzechy dopiero w momencie, kiedy ruszy telewizja w tej jakości. Nie wydaje mi się jednak, żebyśmy doczekali tego w Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA