Światowe Dni Młodzieży to ogromne przedsięwzięcie technologiczne. Przekonałem się o tym na własne oczy

Lokowanie produktu

Może się wydawać, że nadchodzące wielkimi krokami Światowe Dni Młodzieży nie mają nic wspólnego z nowymi technologiami. Nic bardziej mylnego! Jest to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, inwestycyjne i technologiczne, którego realizacja okazuje się bardzo dużym wyzwaniem.

25.07.2016 19.42
Światowe Dni Młodzieży to ogromne przedsięwzięcie technologiczne

Dowiedziałem się tego od Orange Polska. Pomarańczowy operator jest partnerem strategicznym i technologicznym całej imprezy. Przedstawiciele tej firmy specjalnie na Światowe Dni Młodzieży znacznie rozbudowali i doposażyli sieć mobilną w Krakowie i całej Małopolsce. To są bardzo cenne inwestycje, ponieważ część z nich będzie działać nawet po zakończeniu całego wydarzenia i skorzystają z nich mieszkańcy regionu.

To jednak nie wszystko. Orange także od podstaw wybudowało infrastrukturę światłowodową prowadzącą do Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej, w której odbędzie się jedno ze spotkań młodych z Ojcem Świętym. Specjalnie na Światowe Dni Młodzieży powstaje 12 tymczasowych masztów na Błoniach i Brzegach, na których każdy operator będzie świadczył swoje usługi. Mamy tu do czynienia z porozumieniem ponad podziałami.

Światowe Dni Młodzieży Maszt class="wp-image-508119"

Orange Polska zbudował trzy maszty w Brzegach. Jeden to stały maszt, który będzie służył okolicy także po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży i nie zostanie zdemontowany. Pomarańczowy operator podczas imprezy wykorzystuje również 390 km łączy światłowodowych, z czego 90 km to zupełnie nowa infrastruktura. Pozwolą one na przesyłanie ekstremalnie dużych ilości danych, między innymi sygnału telewizyjnego HD-SDI nadawanego przez stacje telewizyjne.

W Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawi mszę dla pielgrzymów, położono około 45 km światłowodu i 40 km kabli elektrycznych.

By zaoszczędzić czas i pieniądze, obie instalacje zbudowała należąca do Orange Polska firma TP TelTech. Infrastruktura ta pozwoli m.in. na przekazanie sygnału do 68 wysp technologicznych z wieżami nagłośnieniowymi i telebimami, i stworzenie dobrych warunków łączności dla pielgrzymów wrzucających zdjęcia do sieci społecznościowych, służb obsługujących tę ogromną imprezę oraz dziennikarzy z całego świata, którzy będą relacjonować to wydarzenie.

Światowe Dni Młodzieży Budowa class="wp-image-508114"

W przeciwieństwie do czasowej infrastruktury naziemnej, podziemna część nie zostanie w pełni zdemontowana po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Sieć magistralna, to część sieci szkieletowej, która stanowić będzie podstawę dla planowanej w tym miejscu Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Może się wydawać, że Światowe Dni Młodzieży nie są dla Orange Polska jakimkolwiek wyzwaniem. W końcu firma ta odpowiadała za zapewnianie łączności podczas wielu ogromnych imprez, takich jak Euro 2012. Z Kościołem Katolickim operator również realizował już wiele wydarzeń, zapewniał choćby łączność podczas wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II do naszego kraju.

Mimo tego ogromnego doświadczenia operator przyznaje, że organizacja infrastruktury na Światowe Dni Młodzieży nie należy do łatwych. Głównym powodem był krótki termin realizacji oraz dość częste zmiany i mniejsze lub większe kłopoty. Przykładowo, okazało się, że główny ołtarz musi zostać obrócony o 30 stopni. To spowodowało, że maszty z głośnikami należało przesunąć o 5 metrów.

Światowe Dni Młodzieży Światłowód class="wp-image-508116"

To z kolei zrodziło poważne problemy z udźwiękowieniem. Z kolei inne, pracujące w Brzegach ekipy często przerywały ułożoną już sieć światłowodów. Okazało się również, że specjalne podwyższenie dla dziennikarzy nie może zostać zadaszone, przez co trzeba było przygotować odpowiednią izolację gniazdek elektrycznych, piorunochrony itp. Do takich sytuacji dochodziło wielokrotnie.

Mimo że Orange Polska zdecydowało się wspierać Światowe Dni Młodzieży już ponad rok temu, a stosowną umowę o partnerstwie podpisało z Archidiecezję Krakowską i spółką Światowych Dni Młodzieży w listopadzie 2015 roku, to budowa całej infrastruktury zaczęła się zaledwie trzy miesiące temu. Z kolei ekipy związane z Orange mogły wejść na teren budowy dopiero dwa miesiące przed początkiem imprezy i miały 6 tygodni na faktyczną pracę. Należy też wziąć pod uwagę, że pod wieloma względami jest to impreza znacznie bardziej skomplikowana od Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W końcu Euro jest rozproszone w miejscu i czasie. Jeżeli chodzi o Światowe Dni Młodzieży, to 1,5 mln pielgrzymów zacznie się zbierać w okolicach Krakowa w najbliższą środę, 27 lipca, papież Franciszek pojawi się w sobotę, główna msza odbędzie się w niedzielę i… to by było na tyle.

Światowe Dni Młodzieży Infrastruktura class="wp-image-508115"

Orange musiał przygotować inwestycję tak, by systemy działały bezawaryjnie. Dlatego operator duplikował część rozwiązań, zabezpieczył się też dużą liczbę części zamiennych, które pozwolą błyskawicznie naprawiać ewentualne awarie. W ciągu następnych 14 dni większość tej infrastruktury zostanie usunięta. Jest to konieczne, ponieważ została ona zgłoszona jako niezwiązana z gruntem. Dzięki temu cały proces udało się przeprowadzić na czas, bez zbędnych formalności.

Pojawia się podstawowe pytanie: po co w ogóle Orange to robi? Na pewno nie dla zysku.

Pomarańczowy operator traktuje to raczej jako wyzwanie i możliwość zaprezentowania swoich możliwości. Dzięki temu w przyszłości będzie mógł pozyskać więcej klientów organizujących imprezy masowe. Udowodni w ten sposób wartość swoich usług.

Światowe Dni Młodzieży Budowa class="wp-image-508114"

Nie oznacza to jednak, że Orange przy okazji ŚDM nie stara się dotrzeć do klientów. Przygotował dla nich specjalne promocje. Na przykład rodziny goszczące pielgrzymów będą mogły otrzymać 25 proc. zniżki na dowolny abonament. Z kolei dla pielgrzymów uruchomiono 6 mobilnych punktów internetowych, tzw. Strefy Orange, w których będzie można skorzystać z darmowego Wi-Fi, naładować telefon oraz kupić i zarejestrować karty SIM lub akcesoria telefoniczne, takie jak powerbanki. Dodatkowo, z okazji Światowych Dni Młodzieży wszyscy klienci usług na kartę pomarańczowego operatora mogą dostać 1 GB darmowego internetu

Widząc starania, jakie poczyniło Orange można dojść do wniosku, że operator przygotował się do imprezy pod każdym możliwym kątem, a Światowe Dni Młodzieży to ogromne przedsięwzięcie, które ma wiele wspólnego nie tylko z wiarą, ale też nowymi technologiami.

Lokowanie produktu
Najnowsze