REKLAMA

Ten projekt pokazuje, jak niewiele tak naprawdę wiemy o naszych mózgach

NIH Human Connectome Project to ambitny projekt stworzenia interaktywnego i dokładnego funkcjonalnego modelu ludzkiego mózgu. Oczywiście mózgi poszczególnych ludzi różnią się od siebie, ale naukowcy potrafią wyodrębnić w nich konkretne regiony.

26.07.2016 10.56
Mózg wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic
REKLAMA
REKLAMA

Rozpoczęty kilka lat temu projekt dotąd zbierał informacje pochodzące ze skanów MRI mózgu. Zaczątkiem danych projektu było 210 skanów przeprowadzonych na zdrowych pacjentach. Powoli powstawały również ciekawe, trójwymiarowe wizualizacje odnalezionych struktur. Celem jest oczywiście stworzenie najlepszej z możliwych mapy mózgu.

Oprócz tego, Connectome Project zaczął przynosić konkretne rezultaty: dzięki niemu dowiedzieliśmy się o 97 nowych, niewyodrębnionych wcześniej regionach mózgu. Jak się okazuje, nie wiemy jeszcze wszystkiego o naszych wewnętrznych organach, a w szczególności o tym najbardziej złożonym.

Tracts-3-720x517 class="wp-image-508187"

Mózg skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Na czym polega podejście Connectome Project? Przede wszystkim na całościowej analizie danych. Struktura fizyczna połączeń w mózgu to zaledwie wierzchołek góry lodowej: należy wziąć pod uwagę również grubość kory w danym miejscu, funkcje wykonywane przez dany obszar (o ile są znane), poziom zawartości otoczki mielinowej, czy gęstość komórek. Dane Connectome Project pozwalają nie tylko zanalizować dowolne z tych danych osobno, ale i sprawdzić ich korelacje. Dodatkowo, wszystkie dane posiadane przez projekt, dostępne są do ściągnięcia i samodzielnej analizy całkowicie za darmo.

REKLAMA

Właśnie dzięki analizie danych i nakładaniu różnych rodzajów "filtrów" odkryto nowe obszary w mózgu, powtarzające się u każdego z 210 pacjentów. Oprócz 83 dotychczas znanych obszarów (które znalazły swoje potwierdzenie w danych), zidentyfikowana aż 97 nowych. Dodatkowo, dane zweryfikowano na podobnej liczbie skanów kolejnych pacjentów. Wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.

Już dawno wkroczyliśmy w erę odkryć naukowych, których nie dokonuje się w jednym, bezpośrednim kroku, na podstawie obserwacji. Dokonanie obserwacji i zapisanie pochodzących z niej danych to teraz zaledwie pierwszy krok, a konkretnego odkrycia dokonuje się poprzez dogłębną i żmudną analizę. Jestem pewien, że Connectome Project przyniesie jeszcze niejeden ciekawy wynik na polu badania ludzkiego mózgu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA