REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

I to jest portretówka! Oto kapitalny i rekordowo jasny obiektyw portretowy Nikona

Nikon właśnie podniósł poprzeczkę fotografii portretowej prezentując rekordowy obiektyw Nikkor AF-S 105mm f/1.4E ED. To pierwszy tak jasny obiektyw tego typu.

27.07.2016
13:37
nikon 105mm
REKLAMA
REKLAMA

Utarło się przekonanie, że dobry portret w warstwie technicznej musi mieć dwie cechy: ostre „ostrości” i pięknie rozmyte nieostrości na drugim planie.

Połączenie tych cech teoretycznie nie jest trudne. Wystarczy stworzyć ostry obiektyw o długiej ogniskowej i dużej jasności, która pozwoli na ładne rozmycie tła. Obiektywów portretowych jest na rynku całe mnóstwo, w końcu portret to jedna z ważniejszych dziedzin fotografii.

Rozbieżności cenowe są ogromne. Podstawowe narzędzie portretowe - „stałka” o ogniskowej 85mm i światle f/1.8 - kosztuje ok. 1500–2000 zł. Po drugiej stronie skali mamy takie piękności jak np. Nikkor 200mm f/2.0 kosztujący 24 tys. zł. Bardzo popularny jest też telezoom o ogniskowych 70–200 mm, który w zależności od jasności kosztuje 4–8 tys. zł.

Nowy Nikkor 105mm f/1.4 z pewnością będzie obiektem westchnień wielu fotografów

nikkor-af-s-105-mm-f14e-ed-nikon-dla-w-fotografii-portretowej--1 class="wp-image-508550"

Nowy Nikkor 105mm to narzędzie przełomowe. To najjaśniejszy pełnoklatkowy obiektyw o ogniskowej 105 mm, który dodatkowo jest wyposażony w autofocus. Dotychczasowe wersje obiektywu 105mm miały światło f/2.8. Istnieje też zaprezentowana w 1993 roku wersja f/2.0 DC, z kontrolą wyglądu nieostrości. Najjaśniejszym obiektywem 105mm był starusieńki model Nikkor MF 105 mm f/1.8 bez autofocusu.

Nowy Nikkor 105mm f/1.4 bazuje na zupełnie nowym układzie optycznym, na który składa się 14 soczewek ustawionych w 9 grupach. Trzy soczewki są wykonane ze specjalnego szkła ED, które ma chronić przed dystorsją, która dolega wielu jasnym obiektywom Nikona. Przysłona ma 9 zaokrąglonych listków, co zapowiada ładny, okrągły bokeh nawet po jej przymknięciu. Przysłonę możemy przymknąć do wartości f/16.

Obiektyw jest wyposażony w silnik autofocusu SWM, a minimalna odległość ostrzenia wynosi 1 metr. Nowy Nikon jest dość sporym obiektywem. Jego masa to niemal kilogram, długość to 10,6 cm, a rozmiar filtra to 82 mm. Obiektyw nie jest stabilizowany.

Niestety Nikon kontynuuje swoją politykę cenową

nikon-nikkor-105mm-1 class="wp-image-508551"

Ceny nowych obiektywów tego producenta potrafią być zaskakująco wysokie, ale z drugiej strony, dziś już chyba po prostu nie tworzy się tanich i jasnych szkieł.

REKLAMA

Cena nowego obiektywu to 2100 dol. Naprawdę sporo, ale jego parametry są kapitalne. Szkoda jedynie, że w tej cenie nie dostajemy stabilizacji optycznej, która przydałaby się przy ogniskowej 105 mm. Nie chcę nawet myśleć, ile kosztowałby ten obiektyw w stabilizowanej wersji.

Cieszę się, że producenci sprzętu fotograficznego cały czas pokazują nowe rozwiązania w kwestii obiektywów. Ostatnio widzieliśmy sporo „odgrzewanych kotletów”, dlatego premiera zupełnie nowego układu optycznego jest dobrą wiadomością.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA