Foto  / Artykuł

I to jest portretówka! Oto kapitalny i rekordowo jasny obiektyw portretowy Nikona

Picture of the author

Nikon właśnie podniósł poprzeczkę fotografii portretowej prezentując rekordowy obiektyw Nikkor AF-S 105mm f/1.4E ED. To pierwszy tak jasny obiektyw tego typu.

Utarło się przekonanie, że dobry portret w warstwie technicznej musi mieć dwie cechy: ostre „ostrości” i pięknie rozmyte nieostrości na drugim planie.

Połączenie tych cech teoretycznie nie jest trudne. Wystarczy stworzyć ostry obiektyw o długiej ogniskowej i dużej jasności, która pozwoli na ładne rozmycie tła. Obiektywów portretowych jest na rynku całe mnóstwo, w końcu portret to jedna z ważniejszych dziedzin fotografii.

Rozbieżności cenowe są ogromne. Podstawowe narzędzie portretowe - „stałka” o ogniskowej 85mm i światle f/1.8 - kosztuje ok. 1500–2000 zł. Po drugiej stronie skali mamy takie piękności jak np. Nikkor 200mm f/2.0 kosztujący 24 tys. zł. Bardzo popularny jest też telezoom o ogniskowych 70–200 mm, który w zależności od jasności kosztuje 4–8 tys. zł.

Nowy Nikkor 105mm f/1.4 z pewnością będzie obiektem westchnień wielu fotografów

Nowy Nikkor 105mm to narzędzie przełomowe. To najjaśniejszy pełnoklatkowy obiektyw o ogniskowej 105 mm, który dodatkowo jest wyposażony w autofocus. Dotychczasowe wersje obiektywu 105mm miały światło f/2.8. Istnieje też zaprezentowana w 1993 roku wersja f/2.0 DC, z kontrolą wyglądu nieostrości. Najjaśniejszym obiektywem 105mm był starusieńki model Nikkor MF 105 mm f/1.8 bez autofocusu.

Nowy Nikkor 105mm f/1.4 bazuje na zupełnie nowym układzie optycznym, na który składa się 14 soczewek ustawionych w 9 grupach. Trzy soczewki są wykonane ze specjalnego szkła ED, które ma chronić przed dystorsją, która dolega wielu jasnym obiektywom Nikona. Przysłona ma 9 zaokrąglonych listków, co zapowiada ładny, okrągły bokeh nawet po jej przymknięciu. Przysłonę możemy przymknąć do wartości f/16.

Obiektyw jest wyposażony w silnik autofocusu SWM, a minimalna odległość ostrzenia wynosi 1 metr. Nowy Nikon jest dość sporym obiektywem. Jego masa to niemal kilogram, długość to 10,6 cm, a rozmiar filtra to 82 mm. Obiektyw nie jest stabilizowany.

Niestety Nikon kontynuuje swoją politykę cenową

Ceny nowych obiektywów tego producenta potrafią być zaskakująco wysokie, ale z drugiej strony, dziś już chyba po prostu nie tworzy się tanich i jasnych szkieł.

Cena nowego obiektywu to 2100 dol. Naprawdę sporo, ale jego parametry są kapitalne. Szkoda jedynie, że w tej cenie nie dostajemy stabilizacji optycznej, która przydałaby się przy ogniskowej 105 mm. Nie chcę nawet myśleć, ile kosztowałby ten obiektyw w stabilizowanej wersji.

Cieszę się, że producenci sprzętu fotograficznego cały czas pokazują nowe rozwiązania w kwestii obiektywów. Ostatnio widzieliśmy sporo „odgrzewanych kotletów”, dlatego premiera zupełnie nowego układu optycznego jest dobrą wiadomością.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst