Gry / News

Ależ się cieszę. Kultowa strategia, w której można grać Polską, powróci w 3D

219 interakcji
dołącz do dyskusji

Rzadko kiedy wiadomość prasowa wywołuje u mnie tak dobre samopoczucie. Pamiętacie strategię RTS Kozacy: Europejskie boje? No pewnie, że pamiętacie.

Pierwsi Kozacy pojawili się w Polsce w 2001 roku. Oczywiście mowa o modelach z pikseli, nie ich historycznych odpowiednikach. Kozaków do Rzeczpospolitej przywiodło z Ukrainy. Dokładnie to z Kijowa, gdzie swoją siedzibę ma GSC Game World.

GSC Game World to wschodnioeuropejscy mistrzowie strategii. Ukraińcy mają na swoim koncie nie tylko Kozaków: Europejskie Boje, ale również serie American Conquest oraz Alexander, a także rozpoznawalnego na całym świecie S.T.A.L.K.E.R.-a. Tego samego, który jak na złość wciąż nie może doczekać się godnej kontynuacji.

kozacy 3 1

Teraz Kozacy powracają, z trójką w tytule!

To pierwsza odsłona strategii, która będzie w całości trójwymiarowa. Chociaż ukraiński silnik graficzny nie powala, Kozacy 3 są przyjemni dla oka. Wygląd docenią zwłaszcza weterani poprzednich odsłon. Ma się wrażenie, że część budynków i jednostek wygląda dokładnie tak samo.

Polski wydawca, firma CDP.pl, pisze wręcz o „remaku” pierwszych Kozaków. Kozacy 3 mają być niezwykle wierni korzeniom serii, oferując rozgrywkę w starym, dobrym stylu. Trzymam dystrybutora za słowo, mam to na papierze.

Żywię tylko nadzieję, że w grze pozostanie wątek produkcyjno-ekonomiczny. W strategiach zawsze uwielbiałem rozwój swoich włości, rozszerzanie pól uprawnych oraz polepszanie dobrobytu mieszkańców. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Kozacy zawsze byli i zawsze będą grą zorientowaną na walki sporych liczebnie oddziałów. Mimo tego liczę, że produkcja i wytwarzanie pozostaną na swoim miejscu.

Kozacy 3 pozwolą na pokierowanie 12 narodami. W tym tym najważniejszym – Polską!

Niestety, na ten moment próżno szukać materiałów reklamowych pokazujących naszą nację. Mając jednak w pamięci poprzednie gry strategiczne GSC Game World, na pewno będzie to sama przyjemność. Liczę, że Ukraińcy z powodzeniem odtworzą naszych dzielnych żołnierzy, którymi następnie będę dowodził na trójwymiarowym polu bitwy.

Inne cechy gry to 70 jednostek bojowych, 140 historycznych budynków, możliwość prowadzenia walk na morzu, 5 kampanii do rozegrania dla jednego gracza, fizyka pocisków i kul armatnich obliczana w czasie rzeczywistym, tryb wieloosobowy do 8 graczy, a także kreator, który zajmie się generowaniem losowych map.

Teraz najlepsze – Kozacy 3 pozwolą na lądowe bitwy z użyciem do 10 tysięcy jednostek na mapie! Jasne, to wciąż nie ta sama skala, co w grach Total War. Jasne, z tych 10 tysięcy tylko część będzie jednocześnie widoczna na ekranie. Mimo tego, cyfra zrobiła na mnie duże wrażenie. Miłośnicy długich, wyczerpujących bitew już mogą zacierać ręce.

Oczywiście Kozacy 3 to nie jedyna produkcja, w której możecie kierować Polakami.

Kapitalny dodatek Nowy wspaniały świat do Civilization V pozwala na podbój świata polską nacją, z Kazimierzem Wielkim u jej sterów. Rzeczpospolita to również stała grywalna nacja w takich seriach jak Medieval: Total War, Europa Universalis oraz Hearts of Iron.

Polskimi bohaterami grało się w Call of Duty 3 (tam dostaliśmy nawet własną frakcję do trybu wieloosobowego), z kolei Polska była miejscem akcji dla takich hitów jak Company of Heroes 2 czy Wolfenstein: The New Order. Miło wspominam zwłaszcza ten drugi tytuł, ze szpitalem ulokowanym na tle przepięknego, malowniczego polskiego pejzażu.

Wracając do produkcji naszych wschodnich sąsiadów, Kozacy 3 pojawią się na sklepowych półkach już 30 września 2016 roku. Oczywiście możecie spodziewać się recenzji gry na łamach Spider’s Web.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst