REKLAMA

Mała zmiana, a cieszy - Google ułatwia życie posiadaczom Chromecasta

Google wprowadził do przeglądarki Chrome nową funkcję, która powinna przypaść do gustu posiadaczom Chromecasta. Od teraz Google Cast w Chrome pozwoli przesyłać obraz ze strony internetowej bezpośrednio na telewizor bez konieczności instalacji dodatkowych rozszerzeń.

05.07.2016 14.32
Google Cast w Chrome
REKLAMA
REKLAMA

Google Cast to protokół bezprzewodowej transmisji obrazu i dźwięku, który pozwala wysyłać materiały wideo i audio do kompatybilnych urządzeń takich jak Google Chromecast lub telewizory z Android TV. Jednym ze źródeł treści, obok wybranych aplikacji, może być przeglądarka internetowa Google.

Do czego przydaje się Chromecast?

Po podłączeniu małego gadżetu Google’a do zwykłego telewizora lub zestawu głośników można wysyłać do nich bezprzewodowo materiały wideo lub muzykę. Chromecast może pobierać samodzielnie treści z chmury z usług, które to wspierają, a urządzenie wykorzystane do inicjacji odtwarzania staje się wtedy de facto pilotem.

Chromecast podłączony do telewizora lub telewizor z Android TV może odbierać również treści wideo strumieniowane lokalnie. Jednym z zastosowań tego typu przesyłania danych jest możliwość klonowania na telewizor karty otwartej w przeglądarce internetowej - czyli np. odtwarzacza VOD, którego twórcy nie wdrożyli wsparcia dla Chromecasta.

Google Cast w Chrome to od teraz funkcja natywna.

Do tej pory, by przesyłać do Chromecasta obraz z przeglądarki internetowej, potrzebna była uprzednia instalacja rozszerzenia Google Cast. Użytkownicy, którzy wiedzieli jak działa Google Cast w Chrome nie mieli z tym problemu - ale teraz będą mogły zobaczyć stosowny przycisk osoby, które o konieczności instalacji rozszerzenia nie wiedziały.

To o tyle istotne, że dziś Google Cast nie ogranicza się wyłącznie do Chromecasta. Wsparcie dla tego protokołu pojawiło się w Android TV, co pozwala przesyłać obraz na telewizory działające pod kontrolą tego oprogramowania bez podłączania do nich dodatkowego gadżetu. Przycisk Google Cast w Chrome może uświadomić użytkownikom, jakie możliwości ma ich telewizor.

Google Cast w Chrome - zmiany.

REKLAMA

Nowy przycisk pojawi się po aktualizacji Chrome 51. Przycisk, który pozwoli na wysyłanie obrazu z otwartej karty do Chromecasta, Android TV lub - co jest nowością - do rozmowy w komunikatorze Hangouts, po aktualizacji pojawi się w menu pod ikonką hamburgera pomiędzy poleceniami Drukuj i Znajdź lub po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na otwartej karcie.

Rozszerzenie Google Cast, które było dostępne do tej pory nie zniknie, bo oferuje dodatkowy przycisk na pasku menu ułatwiający rozpoczęcie strumieniowania obrazu. Znikną natomiast opcje umożliwiające zdefiniowanie parametrów przesyłania obrazu, a jakość, w tym bitrate i rozdzielczość, będą od tej pory dobierane automatycznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA