REKLAMA

Czytanie komiksów na smartfonie w końcu będzie miało sens

Jeśli miałbym wskazać jedną rzecz, w której iPad sprawdza się perfekcyjnie i jest znacznie lepszym narzędziem od iPhone’a, bez dwóch zdań wskazałbym czytanie komiksów. Google ma jednak pomysł, jak sprawić, by komiksy czytało się wygodnie także na smartfonach i prezentuje Bubble Zoom.

22.07.2016 12.29
Bubble Zoom
REKLAMA
REKLAMA

iPad nie jest moim ulubionym sprzętem elektronicznym, a w domu korzystam z niego głównie do dwóch czynności: oglądania seriali przy zmywaniu naczyń oraz do czytania komiksów co środę. We wszystkich innych przypadkach tablet z powodzeniem mogą zastąpić inne sprzęty.

Komiksy na iPadzie aż chce się czytać.

Powierzchnia ekranu w iPadzie, odwzorowanie kolorów i proporcje ekranu aż proszą o to, by czytać na tym urządzeniu komiksy. Bez problemu można wyświetlić na ekranie całą stronę komiksu i czytać dymki z wypowiedziami bohaterów bez konieczności powiększania strony.

Nieco gorzej sytuacja prezentuje się w przypadku smartfonów. Pełnostronicowe komiksy można na urządzeniu z 5-calowym ekranem czytać w poziomie, ale nie ma się wtedy podglądu na cały kadr. Czytanie strony w pionie wymaga z kolei ciągłego powiększania i pomniejszania obrazu.

Czytanie komiksów na smartfonie możliwe jest już teraz, ale wymaga do tego dedykowanego programu.

Aplikacja serwisu Comixology, który został wykupiony przez Amazon, wprowadziła już dawno temu tryb o nazwie Guided View. Strona komiksu zostaje pocięta przez program na poszczególne kadry, a czytelnikowi prezentowany jest jednocześnie tylko jeden z nich. Przejścia do kolejnych kadrów okraszone są animacją.

Z tego trybu zdarza mi się korzystać nawet na iPadzie, a dzięki niemu czytanie na iPhonie też znacznie, znacznie wygodniejsze. Nie mogą z tego skorzystać jednak osoby, które czytają komiksy zapisane w plikach CBR - czyli tytuły niezależne lub komiksy pobrane z nieoficjalnych źródeł.

Bubble Zoom od Google, czyli po polsku Lupa do komiksów, to inny pomysł na to, jak ułatwić czytanie komiksów na smartfonie.

Firma z Mountain View przygotowała rozwiązanie, które ma pomóc w czytaniu komiksów na smartfonach bez konieczności przybliżania tekstu lub obracania telefonu do pozycji poziomej. Co większe phablety są w stanie wyświetlić pełną stronę w pionie, ale problemem jest niestety tekst - litery są zwykle za małe.

REKLAMA

Dzięki Bubble Zoom użytkownicy będą mogli powiększać dymki z tekstem po kolei bez powiększania całej strony gestem szczypania ekranu. Funkcja pojawi się w aplikacji Google Play Books i będzie automatycznie wykrywać pole tekstowe w komiksie oferując opcję przybliżenia tekstu przez dotknięcie.

Bubble Zoom wykorzystuje technologię uczenia maszynowego i z początku będzie wspierać zeszyty wydawnictw takich jak Marvel i DC, ale w przyszłości nowe rozwiązanie ma wspierać wszystkie komiksy świata.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA