REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Bezpieczeństwo

Już w przyszłym roku wszystkie dokumenty znajdą się w twoim smartfonie

Już niebawem wszystkie nasze dokumenty znajdą się w smartfonie. Minister cyfryzacji, Anna Streżyńska, zapowiedziała, że z rozwiązania o nazwie mID będziemy mogli skorzystać już w 2017 roku.

17.06.2016
18:41
internet explorer
REKLAMA
REKLAMA

Pani minister uważa, że cyfrowe dokumenty nie były do tej pory wprowadzane ze względu na niski poziom bezpieczeństwa nowoczesnych rozwiązań. Ten jednak cały czas się poprawia i już jest na tyle wysoki, że można przygotowywać się do wprowadzenia dokumentów dostępnych z poziomu smartfona - możemy się dowiedzieć z artykułu na Money.pl.

Zdaniem Anny Streżyńskiej usługi mobilne pod względem bezpieczeństwa nie odbiegają już od innych usług elektronicznych, a smartfony stały się tak wszechstronnymi urządzeniami, że powinny być na nich dostępne wszelkie potrzebne dokumenty. Zarówno te wyjątkowo istotne, jak dowód osobisty, jak też mniej ważne, jak bilet komunikacji miejskiej. Rozwiązanie to ma nosić nazwę mID.

Jeśli za coś się zabieram, to zazwyczaj konsekwentnie zmierzam do celu i cel ten osiągam - powiedziała Anna Streżyńska w czasie czwartkowego wystąpienia na kongresie Impact'16 w Krakowie. - Wprowadzenie mobile ID to coś, na czym bardzo osobiście mi zależy i co obiecałam sobie, przychodząc do ministerstwa. mID to łatwiejsze załatwianie spraw w urzędach i oszczędność czasu, który musimy na co poświęcać - podkreśliła minister Streżyńska.

Najważniejszymi zaletami mID mają być wygoda i brak rozproszenia.

Można będzie korzystać z jednego serwisu lub aplikacji i mieć dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów. By się zalogować do serwisu, trzeba będzie pamiętać tylko jedno hasło. Rozwiązanie to może być faktycznie bardzo wygodne i sam chciałbym z niego korzystać. Smartfon już dziś służy mi do słuchania muzyki, grania w mobilne tytuły, komunikowania się, pracy oraz płatności.

mID class="wp-image-502142"

Jest to tak osobiste urządzenie, że chciałbym traktować go nawet jako dokument. Chociażby po to, by na przejażdżkę autobusem nie musieć zabierać grubego portfela, w którym znajduje się dowód osobisty, bilet i legitymacja studencka. Kiedyś dziwiłem się, jak mój ojciec mógł nosić przy sobie papierową książeczkę, a nie mniejszy kawałek plastiku. Jestem przekonany, że za kilka lat dzieci nie będą rozumieć, jak można było mieć dokumenty poza inteligentnym telefonem lub zegarkiem.

Telefon stanie się naszą jedyną, zawsze dostępną przy sobie platformą do całego świata usług, zarówno komercyjnych, jak i usług e-administracji. Platformą ściśle spersonalizowaną, bo na niej mieści się nasza elektroniczna, mobilna tożsamość i możliwość poświadczania bezpiecznym podpisem naszego oświadczenia woli w rozmaitych transakcjach komercyjnych i administracyjnych - mówiła Anna Streżyńska.

Platforma mID będzie mogła służyć do niżej wymienionych czynności:

REKLAMA
 • płatności podatkowe
 • e-policja - zgłoszenie przestępstwa
 • realizowanie recept
 • zakupy on-line
 • potwierdzenie wieku (zakup alkoholu, social media)
 • usługi pocztowe
 • karta parkingowa
 • e-ZUS
 • rejestr obecności dzieci w szkole
 • autoryzacja tożsamości w eJob
 • bilet komunikacji miejskiej
 • usługi zdrowotne
 • karnety na basen, do kina, teatru

Dodatkowo zapowiedziano, że w ostatnim kwartale tego roku zostanie uruchomiona mobilna wersja serwisu obywatel.gov.pl, za pomocą której każdy z nas będzie mógł załatwić wszelkie urzędowe sprawy. Minister Cyfryzacji dodała, że strona ta będzie bramą dostępu do wszystkich codziennie potrzebnych nam osób. Anna Streżyńska powiedziała też, że już niebawem administracja znajdzie się w naszej kieszeni. I chyba właśnie tymi słowami najlepiej będzie podsumować powyższe doniesienia.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA