REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Sądzisz, że rynek smartfonów stoi w miejscu? To spójrz na te projekty Lenovo

Gorące premiery to jedno, ale innowacje rodzące się w laboratoriach firmy to coś zupełnie innego. W czasie konferencji TechWorld 2016 Lenovo pokazało, że ich inżynierowie miewają naprawdę szalone pomysły.

15.06.2016
15:09
Inżynierowie Lenovo mają czasem szalone pomysły.
REKLAMA
REKLAMA

Producenci sprzętu elektronicznego co jakiś czas bardzo lubią nas zaskakiwać innowacjami, które wydają się być tak odrealnione, że raczej nie spodziewamy się ich rynkowej premiery. Tymczasem spójrzmy na to, co pokazuje Lenovo. To koncepty co prawda dalekie od komercyjnego debiutu, ale wcale nie jest mi trudno sobie wyobrazić, że za rok czy dwa trafią na sklepowe półki.

Folio, czyli połam sobie smartfona

Lenovo-Tech-World-2016-155 class="wp-image-501718"

Koncepcję zwijanych czy składanych ekranów pokazało już kilka firm. Ale nie widziałem jeszcze, żeby któraś z nich pokazała faktycznie funkcjonalne urządzenie wyposażone w taką technologię. Tymczasem Lenovo, prosto ze sceny TechWorld 2016 pokazało smartfon CPlus, który w dowolnym momencie może stać się… opaską na nadgarstek!

Lenovo-Tech-World-2016-159 class="wp-image-501720"

A po konferencji, za zamkniętymi drzwiami, mogliśmy przyjrzeć się z bliska jak działają smartfony i tablety Folio, wyposażone w elastyczny ekran. Co bardzo ciekawe, pokazywane produkty nie były mockupami, sztucznie przygotowanymi w celach pokazowych, lecz w pełni sprawnymi prototypami.

Lenovo-Tech-World-2016-160 class="wp-image-501721"

Przed inżynierami pozostało jeszcze kilka wyzwań, szczególnie związanych z upakowaniem do prototypów jak największych akumulatorów bez negatywnego wpływu na ich grubość, ale są na dobrej drodze, byśmy niebawem mogli sami założyć takie smartfony na nadgarstek.

Lenovo-Tech-World-2016-201 class="wp-image-501725"

SmartCast

Już w zeszłym roku Lenovo pokazało na TechWorld 2015 koncepcję umieszczonego u szczytu smartfona projektora, który potrafi wyświetlać dodatkowe informacje na powierzchni przed urządzeniem lub nawet wyświetlać dotykową klawiaturę. W tym roku projekt poszedł o krok dalej i jest wielce prawdopodobnym iż… zobaczymy go jako jeden z dodatków Moto Mods do nowych Moto Z. To by było coś!

Lenovo-Tech-World-2016-152 class="wp-image-501715"

HyperCharge

Kolejną koncepcją, która wcale nie jest daleka od realizacji, jest HyperCharge, czyli nakładka Modo Mods wyposażona w jeszcze szybszą technologię szybkiego ładowania. Od zera do setki mielibyśmy ładować taką nakładkę w zaledwie kilka minut, a do tego mogłaby ona być także ładowana bezprzewodowo i naturalnie pełnić funkcję potężnego powerbanka. Podobny moduł został pokazany przy okazji premiery Moto Z i Moto Z Force (powerbank wykonany przy współpracy z Incipio), jednak HyperCharge ma być czymś znacznie więcej.

Lenovo-Tech-World-2016-153 class="wp-image-501716"

One Compute – Lenovo odpowiedź na Continuum

Windows Continuum to ciekawy pomysł ale… praktycznie nikt z niego nie korzysta. Nad podobnym rozwiązaniem pracują inżynierowie Lenovo, ale w czasie rozmowy Peter Horthensius nie chciał zdradzić, czy to oznacza także potencjalny smartfon firmy z Windows 10 Mobile, czy nadal mówimy po prostu o Androidzie na dużym ekranie.

Tak czy inaczej One Compute również miałby być przystawką Moto Mods, podczepianą magnetycznie do plecków smartfona. Kto wie? Być może będzie to coś w rodzaju bezprzewodowego Intel Compute Sticka, tyle że w innym formacie?

Lenovo-Tech-World-2016-154 class="wp-image-501717"

Smart buty (?)

Ok, zdecydowanie największe wrażenie spośród wszystkich zaprezentowanych prototypów zrobiły na widzach inteligentne… buty. Ktoś zapyta – dlaczego? Przecież widzieliśmy już buty mierzące aktywność, prawda? Prawda, ale nie widzieliśmy jeszcze butów, które mogą służyć nie tylko do mierzenia aktywności, ale być wykorzystywane także jako element… wirtualnej rzeczywistości.

Podczas TechWorld 2016 mogliśmy zobaczyć kilka gier, zarówno w normalnym trójwymiarze jak i wirtualnej rzeczywistości, oraz poznać fitnessowe możliwości butów, które obejmują takie zastosowania jak pomiar trasy, tętna, utrzymywanie kadencji, etc.

REKLAMA
Lenovo-Tech-World-2016-190 class="wp-image-501724"

Jeśli wierzyć zasłyszanym w kuluarach plotkom, takie buty już w przyszłym roku będziemy mogli zdjąć ze sklepowej półki więc fitness maniacy mają na co czekać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA