REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iOS 10 oficjalnie. Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym systemie Apple

Podczas dzisiejszej konferencji WWDC poznaliśmy szczegóły nowego systemu iOS. Nosi on nazwę iOS 10 i wprowadza sporo nowości.

13.06.2016
21:20
usuwanie aplikacji Apple
REKLAMA
174 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Nowa wersja systemu przeznaczonego na iPhone’a i iPada wprew pogłoskom nie będzie nosić nazwy iOS X. Będzie to po prostu iOS 10.

Co nowego w iOS 10?

Pierwsza nowość jest współdzielona z nowym systemem macOS Sierra. Jest nią rozbudowana funkcjonalność Continuity. iPhone będzie współdzielił schowek z Makiem, dzięki czemu można będzie kopiować tekst oraz materiały multimedialne na jednym urządzeniu i wklejać go na innym. Co więcej, Maca będzie można odblokować bez wpisywania hasła, wystarczy mieć w pobliżu iPhone’a (bądź Apple Watch).

ios10 class="wp-image-501364"

Kolejną nowością jest wzbogacony ekran blokady, który teraz będzie się pojawiał na iPhonie już po podniesieniu go z blatu (funkcja Rise to Wake). Oznacza to, że ekran blokady będzie łatwiejszy do zobaczenia, bowiem obecnie dzięki TouchID znika on tak szybko, że nie sposób podejrzeć powiadomień.

Na ekranie blokady zobaczymy przemodelowaną sekcję z powiadomieniami, na które będzie można odpowiadać dzięki 3D Touch, a także coś na kształt widżetów aplikacji, np. do obsługi muzyki. gest przesunięcia całego ekranu na bok (z prawej do lewej) aktywuje aparat.

Podobne widgety trafią też na ekran główny smartfona. Będą one aktywowane poprzez 3D Touch. W ten sposób można będzie podejrzeć maile, listę zadań, czy wyniki meczu bez otwierania aplikacji.

Kolejną nowością jest otwarcie Siri na zewnętrznych deweloperów.

Będą oni mogli dodawać funkcje do asystentki Apple, dzięki czemu integracja z zewnętrznymi aplikacjami ma wejść na zupełnie inny poziom. Przykładowo, Siri będzie mogła spauzować bieg w Endomondo.

ios10 0 class="wp-image-501366"

Apple wspomniało też o obsłudze plików RAW w aparacie, ale na razie nie znamy konkretów. Wiemy natomiast, że będzie możliwość edycji plików Live Photos.

Użytkownicy iPadów dostaną widok Split View wbudowany w Safari, dzięki czemu można będzie przeglądać dwie strony www obok siebie.

Kolejne nowości dotyczą aplikacji

Stara wersja Apple Music została zrównana z ziemią, a w nowej wersji Apple zaprojektowało interfejs od podstaw. Ma być prościej i czytelniej. Dokładnie to samo spotkało aplikację Apple News. Jej nowa wersja została zupełnie przeprojektowana.

Apple Maps zostaną rozbudowane o podpowiedzi, dzięki którym można będzie łatwiej znaleźć np. restauracje. HomeKit doczekał się własnej aplikacji o nazwie Home, o której z pewnością przeczytacie więcej na łamach Spider’s Web.

apple ios 10 home class="wp-image-501361"

Aplikacja Zdjęcia doczekała się możliwości rozpoznawania twarzy i miejsc, gdzie zostały wykonane fotografie. Zdjęcia będą też tworzyć automatyczne albumy posegregowane według ludzi, miejsc i dat. Nowości bardzo przypominają funkcje dostępne w Zdjęciach Google.

Apple nie zapomniało też o głównych funkcjach smartfona (czy aby na pewno…?), czyli dzwonieniu i wysyłaniu wiadomości. Telefon zyska możliwość transkrypcji poczty głosowej, a także wyświetlania danych o rozmówcy już w trakcie otrzymywania telefonu. Z kolei aplikacja wiadomości zyska rozbudowaną obsługę obrazków i emoji.

apple ios 10 imessage class="wp-image-501359"

Programistom zaoferowane zostanie także VoIP API, dzięki któremu będą mogli zintegrować funkcje rozmów swojej aplikacji z systemem Apple. W rezultacie połączenia przychodzące z programów firm trzecich będziemy mogli odbierać tak samo, jak klasyczne połączenia telefoniczne. Na kartach kontaktów pojawią się natomiast opcje dzwonienia z wykorzystaniem zewnętrznych aplikacji - będzie można np. wybrać, czy chcemy dzwonić przez telefon, czy np. przez inny program.

iOS 10 - kiedy?

iOS 10 trafi do doweloperów już dzisiaj. Testy publicznej wersji beta rozpoczną się w lipcu, a pełna wersja systemu zadebiutuje jesienią tego roku, prawdopodobnie wraz z premierą iPhone'a 7.

iOS 10 - dla jakich urządzeń?

apple ios 10 class="wp-image-501352"
REKLAMA

Aktualizacja będzie dostępna za darmo dla wszystkich iPhone'ów od 5 w górę, iPadów od pierwszego mini i dużego 2 w górę oraz iPoda touch 5. i 6. generacji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA