1. SPIDER'S WEB
  2. Gry
  3. Tech

Gwint oficjalnie zapowiedziany! Niestety nie zagramy w niego na smartfonach

Gwint został oficjalnie zapowiedziany!

Mam dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że niedługo Gwint stanie się samodzielną grą. Zła jest taka, że nie uruchomimy jej na smartfonach i tabletach z systemami Android oraz iOS.

Gwint to minigra, która pojawiła się w tytule Wiedźmin 3: Dziki Gon. Szturmem zdobyła ona serca graczy. Gwint został przyjęty na tyle ciepło, że gracze przez długi czas domagali się stworzenia samodzielnej wersji tego tytułu. Chcieli, by ta karcianka pojawiła się zarówno w wersji cyfrowej, jak też fizycznej. Deweloperzy z CD Projekt: Red spełnili tę prośbę, jednak muszę przyznać, że nie do końca tego się spodziewałem.

Sam miałem nadzieję, że Gwint pojawi się na smartfonach i tabletach z systemami Android oraz iOS.

Gra ta jest na tyle przyjemna, szybka i prosta, że idealnie nadaje się na wieczorną partyjkę przed snem, przejazd komunikacją miejską, przerwę obiadową lub posiadówę w… no, po obiedzie. Wiecie, o co chodzi. Proste zasady rozgrywki sprawiały, że w Gwinta mógł grać każdy. To w połączeniu z darmową reklamą tytułu rozprowadzaną za pomocą poczty pantoflowej sprawiało, że nowa karcianka mogła przyciągnać ogromne grono niedzielnych graczy.

CD Projekt: Red postanowiło jednak rozbudować Gwinta i zupełnie go zmienić. Nie jest to minigra znana z Wiedźmina 3: Dziki Gon, ale zupełnie nowy tytuł. Jego mechanikę zbudowana od nowa tak, by lepiej pasowała do rywalizacji między graczami. Oprócz tego zmieniono grafiki na kartach, interfejs graficzny oraz efekty dźwiękowe. Z czasem mają zostać dodane nowe karty, mechanika, kampania dla jednego gracza, tryby gry oraz liczne wersje językowe.

Pozostaje się tylko cieszyć, prawda? Niby tak, ale tytuł ten nie pojawi się na żadnej platformie mobilnej. Gwint został zapowiedziany na konferencji Microsoftu na targach E3 i to właśnie z tą firmą CD Projekt RED ściśle współpracuje produkując swoją karciankę. Właśnie dlatego tytuł ten zadebiutuje na konsoli Xbox One i komputerach osobistych. Dopiero później gra pojawi się na konsoli Playstation 4. Gwinta raczej nie zobaczymy na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS. Szkoda, szkoda, po trzykroć szkoda!

Gwint będzie grą w rozprowadzane bezpłatnie, jednak będą dostępne w niej mikrotransakcje.

CD Projekt nie planuje też wydania pudełkowego wydania Gwinta, gra będzie dostępna tylko w wersji cyfrowej. Z grą będzie rozprowadzany samouczek, dzięki któremu nawet laik przyswoi reguły tej gry w mniej niż kwadrans. Warszawscy deweloperzy zapowiadają, że tytuł ten jest przyjazny nowym graczom i stanowi wyzwanie dla bardziej zaawansowanych.

Tytuł będzie wspierał grę sieciową, nawet między użytkownikami komputerów i konsol Xbox One. Do działania nie będzie wymagał sieci. Internet będzie potrzebny tylko do trybu online, dokonywania transakcji w grze oraz pobrania kampanii dla jednego gracza. Testy nowej wersji gry mają rozpocząć się we wrześniu. Można się do nich zapisać na stronie www.playgwent.com. Ja już to zrobiłem i mam nadzieję, że niebawem załapię się na testy. Jeśli to się stanie, od razu podzielę się z wami opinią na jej temat.