REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Możesz już zainstalować aplikacje z Google Play na pierwszych komputerach

Sklep Google Play jest już dostępny na Chromebookach. Na razie mogą korzystać z niego tylko posiadacze modelu Asus Chromebook Flip, ale niebawem dostęp do androidowych aplikacji otrzymają też inne modele.

20.06.2016
16:59
Możesz już zainstalować aplikacje z Google Play na pierwszych komputerach
REKLAMA
REKLAMA

Komputer ten nie miał swojej oficjalnej premiery w Polsce, więc może korzystać z niego stosunkowo niewiele osób w naszym kraju. Wybór tej maszyny jednak nie jest przypadkowy. Przede wszystkim jest to urządzenie konwertowalne, wyposażone w dotykowy ekran. Oznacza to, że może działać jako tablet. Istotne jest również, że to model 10,1-calowy, tylko nieznacznie większy od dużych tabletów z systemem Android. Cechy te sprawiają, że jest on doskonale dostosowany do uruchamiania aplikacji ze sklepu Google Play.

Należy jednak pamiętać, że sklep Google Play trafi też do innych Chromebooków. Drugim i trzecim komputerem, które dostaną dostęp do największej na świecie bazy aplikacji będą Acer Chromebook r11 oraz Chromebook Pixel (2015). By móc uruchomić Google Play jako jedna z pierwszych osób na świecie, konieczne będzie używanie wczesnej, deweloperskiej wersji systemu operacyjnego. Można też poczekać kilka tygodni na premierę wersji oprogramowania, która oficjalnie wprowadzi dostęp do tej największej bazy oprogramowania na świecie.

Jak uruchomić Google Play na Chromebooku?

Przede wszystkim, trzeba mieć odpowiedni komputer znajdujący się na tej liście. Należy kliknąć w prawy dolny róg ekranu, w dokładnie to miejsce, w którym znajduje się ikona sieci oraz akumulatora. Następnie należy kliknąć w ikonę ustawień. Otworzy się nowe okno, w którym należy szukać sekcji “Sklep Play”. Następnie należy zaznaczyć opcję “Odblokuj sklep Google Play na Chromebooku”. Po zaznaczeniu tej opcji pojawi się kolejne okno, na którym należy zatwierdzić swój wybór. Następnie wyświetlona zostanie licencja użytkowania. Można jej nie czytać, ale znajduje się w niej wiele informacji na temat tego, co dzieje się z danymi użytkownika.

Jak zainstalować androidowe aplikacje na Chromebooku? Wystarczy uruchomić sklep Google Play, wyszukać odpowiedni program, kliknąć na jego ikonę i wybrać opcję instalacji. Dokładnie tak samo, jak wygląda to w przypadku smartfonu lub tabletu z Androidem. Odinstalowywanie aplikacji wygląda nieco inaczej, ale i tak jest bardzo proste. Należy kliknąć w ikonę lupy znajdującą się w lewym dolnym rogu ekranu, wybrać ikonę “Wszystkie aplikacje”, kliknąć na interesujący program prawym przyciskiem myszy lub gładzika i wybrać opcję “Odinstaluj”. To znacznie prostsze niż na komputerach z systemem Windows.

REKLAMA

Nie polecam korzystania z wczesnej wersji Google Play na Chromebookach.

Jest on dostępny w wersji deweloperskiej, ponieważ zaledwie od kilku tygodni programiści mogą dopasowywać swoje aplikacje do pecetowego interfejsu. Zapewne minie kilka do kilkunastu tygodni, zanim przynajmniej najpopularniejsze programy zostaną dopasowane do laptopów. Wtedy Google zdecyduje się na publiczne udostępnienie nowej funkcji i sprawi, że będą mogli z niej korzystać wszyscy zainteresowani użytkownicy, a Chromebooki zyskają wiele nowych możliwości i staną się poważną konkurencją dla laptopów z systemem Windows.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA