Kosmos / News

Zdjęcie dnia: koronalna dziura na Słońcu jako piękny i imponujący… animowany GIF

Dziura koronalna to ciemniejsze obszary w koronie słonecznej, istniejące przez większą część cyklu słonecznego ponad biegunami Słońca. Chcecie się przekonać jak wyglądają? SDO nam w tym pomoże.

Jak czytamy na Wikipedii, dziury koronalne odkrył Max Waldmeier wykonując obserwacje w świetle białym w latach pięćdziesiątych XX wieku. Potwierdziły to późniejsze obserwacje w zakresie rentgenowskim. Obecnie są obserwowane przez satelity, między innymi przez spektrometr koronalny (CDS) na satelicie SOHO fotografującym Słońce w dalekim ultrafiolecie. Dzisiejsze zdjęcie możemy jednak oglądać dzięki Solar Dynamics Observatory (SDO). I robi ono piorunujące wrażenie.

Dziury koronalne znajdują się w sferze zainteresowań naukowców z uwagi na ich wpływ na warunki panujące na naszej planecie. Są one bowiem źródłem hipercząstek, których specyfika nie jest do końca jasna i których prędkość jest trzykrotnie wyższa niż reszty elementów wiatru słonecznego, a co za tym idzie, niosą również większą energię.

via GIPHY

Olbrzymia koronalna dziura, widoczna na GIF-ie jako ziejący czernią otwór, została sfotografowana w dniach 17-19 maja. Dla osób posiadających wydajniejsze łącze, tu link na serwery NASA do GIF-a w pełnej rozdzielczości. Plik ma 10 MB.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst