Tech  / Artykuł

Kumulacja Lotto - ile trzeba wydać, żeby na pewno wygrać?

Picture of the author
150 interakcji
dołącz do dyskusji

Już dziś możliwe będzie wygranie 60 mln zł w kumulacji Lotto. Mimo że jest to gra losowa, istnieje metoda gwarantująca wygraną. Jest ona jednak wyjątkowo trudna w realizacji.

Oczywiście metodą, o której mowa, jest... wykupienie losów o wszystkich możliwych kombinacjach liczb. Losów takich należałoby kupić 13 983 816, z których każdy kosztuje 3 zł. Daje to łączną kwotę wynoszącą 41 951 448 zł. Już w tym momencie jest to opłacalny interes, ale 60 mln zł to nie wszystko, co można wygrać. Pamiętajmy, że za czwórki, piątki i trójki również są nagrody.

Totalizator sportowy na szóstki przeznacza 42,9% uzyskanych pieniędzy, na piątki 8,1%, na czwórki 13,4%, zaś na trójki 35,5%. Niestety nawet jeśli posiadamy wszystkie losy, nie wszystkie pieniądze trafią do nas. W końcu inni też grają i nawet jeśli nie podzielą z nami głównej wygranej, to trafią na niższe nagrody. W dodatku pieniądze na wygrane są tylko rezerwowane i nie trafiają w całości do zwycięzców.

Praktycznie nie da się przewidzieć dokładnej wygranej w Lotto.

Jednak strona Lotto.pl informuje, że średnia wygrana za odgadnięcie czterech liczb to 170 zł, zaś za poprawne podanie pięciu liczb można dostać około 5300 zł. Z kolei każda trójka to gwarantowane 24 zł. Istnieje 258 kombinacji pozwalających wygrać “piątkę”, 13 545 pozwalających na wygranie “czwórki” i 246 820 umożliwiających skreślenie trzech poprawnych liczb.

Lotto kumulacja - ile trzeba wydać, żeby wygrać?

Kilka prostych działań matematycznych pozwala stwierdzić, że w ten sposób uzyskamy prawie 10 mln zł. W takiej sytuacji nasza łączna wygrana wynosi, po zaokrągleniu, 70 mln zł. Nie oznacza to jednak, że na czysto zarobimy niemal 28 mln zł. Ważne jest też uiszczenie 10 proc. podatku od każdej jednorazowej wygranej o wartości większej niż 2280 zł. Oznacza to, że musimy oddać 10% od wygranej szóstki i wszystkich piątek. Jest to kwota wynosząca w sumie nieco ponad 7 mln zł.

W tej sytuacji nadal zarabiamy 21 mln złotych na czysto. Nieźle, prawda? Plan zadziała, jeśli tylko my trafimy szóstkę. W przeciwnym razie do biznesu dołożymy co najmniej kilka milionów złotych. Podejrzewam, że nie ma tu nikogo, kto dysponowałby taką kwotą, a co dopiero mógłby pozwolić sobie na jej stratę. Po co wtedy chciałby grać w Lotto?

Wydrukowanie blisko 14 mln kuponów Lotto jest też kłopotliwe.

Na ich wypełnienie człowiek potrzebowałby aż... 2,5 roku! I to zakładając, że wypełniałby kratkę co sekundę. Lepiej takie zadanie powierzyć maszynie, która uwinęłaby się z nim w 4 godziny, 12 minut i 14 sekund, pod warunkiem, że miałaby odpowiedni zapas papieru i tuszu. Ewentualnie można kupić 15151 zakładów systemowych, w których zaznaczymy po 12 liczb. Koszt każdego takiego zakładu wynosi aż 2772 zł. Wykupienie wszystkich możliwych zakładów w ten sposób jest nieco droższe, ale łączny koszt wykupienia kuponów z wszystkimi kombinacjami nadal nie przekracza 42 milionów złotych.

Zapewne procedurę przyspieszyłaby możliwość gry przez Internet, ale ustawa hazardowa uniemożliwia zawieranie tego typu zakładów za pośrednictwem sieci.

Jak widać, w teorii kupienie wszystkich możliwych losów i zarobienie kilku milionów na Lotto jest możliwe. W praktyce jednak jest to zadanie bardzo trudne i ryzykowne. Dlatego nawet jeśli dysponujecie kwotą wynoszącą blisko 42 mln zł, dobrze radzimy, zainwestujcie ją w inny, znacznie bezpieczniejszy i pewniejszy sposób.

[AKTUALIZACJA 06.05.2016 12:00]

Dostosowaliśmy artykuł do nowej kumulacji wynoszącej 60 milionów złotych.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst