Oprogramowanie  / Artykuł

To już koniec programów Sony Vegas. Idzie nowe

Jeśli używasz programów Sony Vegas - popularnego pakietu do edycji wideo - czekają cię zmiany. Sony sprzedało markę Vegas firmie Magix.

Programy Sony Vegas to bardzo popularne rozwiązanie, które obecnie konkuruje na rynku głównie z Adobe Premiere Pro, Apple Final Cut Pro X, a także z programami DaVinci. Rozwiązanie Sony obecnie kusi głównie ceną, bowiem pudełkową wersję programu Sony Vegas Pro 13 można kupić za niecałe 1000 zł, a wersję Edit za 499 zł. Od jakiegoś czasu Vegas pojawiał się też w promocjach, kosztując niekiedy… 99 zł.

Niestety, coraz częściej pojawiały się głosy użytkowników mówiące, że pakiet Sony nie nadąża za konkurencją. Programy Vegas zdążyły się już zestarzeć. Najnowsza, trzynasta wersja, miała premierę przeszło dwa lata temu.

Vegas trafia pod nowe skrzydła. Co dalej?

Niemiecka firma Magix odkupiła od Sony pakiet Sony Creative Software. W jego skład wchodzą nie tylko programy Vegas Pro i Movie Studio, ale także Sound Forge Pro oraz ACID Pro. Pod skrzydłami Sony zostaje jedynie najnowszy pakiet Catalyst, w tym programy Catalyst Browse, Edit i Prepare.

Firma Magix również powinna być dobrze znana osobom tworzącym wideo. Niemcy mają na swoim koncie chociażby Magix Video Pro X, który również zbiera bardzo pozytywne opinie w środowisku twórców wideo.

W takim razie, co dalej z Sony Vegas? Marka nie umrze. Co prawda, z nazwy zniknie przedrostek „Sony”, ale programy nadal będą rozwijane. Magix zapowiada, że już jesienią wyda nowe wersje Vegasa.

Magix zapewnia również, że dotychczasowi użytkownicy Sony Vegas nie zostaną na lodzie. Firma zapewni im wsparcie techniczne i pełną obsługę klienta, natomiast raczej nie liczyłbym na łatki i aktualizacje starszych programów.

Ciekawie wygląda przyszłość nowego pakietu Sony Catalyst

Sony zostawiło sobie nowy pakiet Catalyst, który nadal będzie rozwijany. W jego skład wchodzi darmowy program Browse, a także płatne programy Prepare i Edit. Pierwszy służy do przeglądania plików wideo, drugi do katalogowania i przygotowywania materiałów, a trzeci do nieliniowej edycji wideo.

Co ciekawe, programy Catalyst Prepare i Catalyst Edit są sprzedawane wyłącznie w ofercie abonamentowej, a więc Sony idzie drogą Adobe. Pakiet obu programów to koszt rzędu 180 euro rocznie, a w cenie są oczywiście uaktualnienia do nowych wersji.

Jak widać, na rynku profesjonalnych programów do edycji wideo panuje spore zamieszanie. Liderzy zmieniają się tu bardzo dynamicznie. Tak właściwie trudno nawet wskazać jakiegoś wyraźnego lidera rynku.

Być może wynika to z faktu dużego rozwarstwienia rynku wideo, jeśli chodzi o poziom pracy. W przypadku fotografii, ci wielcy fotografowie pracują podobnie do profesjonalnych fotografów będących na początku swojej drogi. Z kolei w filmie hollywoodzkie studia produkcyjne rządzą się innymi prawami niż studia reklamowe, nie wspominając nawet o niewielkich firmach produkujących wideo przeznaczone do Internetu.

Zmieniają się także sposoby dystrybucji programów do edycji wideo. Część programów pozostaje w standardowym modelu pudełkowym, niektóre przechodzą na plany subskrypcyjne, a część pozostaje darmowa, tak jak DaVinci Resolve.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst