Tech  / Lokowanie produktu

Ruszasz na wakacje nad morze? Sprawdź, który operator ma tam najlepszy internet

Morza szum… ptaków śpiew… wiosna w pełni, a niebawem i lato! Kto z was planuje odwiedzić choć na chwilę polskie morze? A wiecie jaką kartę SIM zabrać, by mieć najlepszy zasięg i jakość połączenia internetowego?

Na wakacje, nad morze, uciekamy przed hałasem związanym ze szkołą, pracą i cywilizacją. Jednak nawet gdy nie musimy sprawdzać służbowej poczty, a Facebook i Twitter przestają być tak interesujące, internet bez limitu danych i tak się przydaje. Czy to by sprawdzić okoliczne knajpki w TripAdvisorze, czy puścić sobie film na Netfliksie gdy pogoda nie dopisuje. Niektórzy będą chcieli całkowicie odciąć się od Sieci, ale spora część osób będzie jednak chciała mieć dostęp do Internetu na przyzwoitym poziomie.

Większość z nas ma już do tego i kartę SIM, i odpowiedni sprzęt. Jednak czy wasz pakiet danych uwzględnia to, że zamiast w zasięgu domowej lub biurowej sieci Wi-Fi będziecie teraz korzystać wyłącznie z internetu 3G/LTE? Można dokupić sobie taki pakiet, można też kupić sobie nową kartę SIM, specjalnie na tę okazję.

Zwłaszcza, że oferty prepaidowe, a więc bez wiązania nas abonamentem, są bardzo konkurencyjne u wszystkich operatorów. Wystarczy wybrać odpowiadający nam pakiet danych (a w razie potrzeby zawsze będzie można go powiększyć) i problem z głowy. No dobrze, ale u kogo?

Raport UKE najbardziej obiektywnym źródłem wiedzy

Testy przeprowadzane na zlecenie operatorów komórkowych miewają to do siebie, że brane są pod uwagę kryteria, które niesamowitym przypadkiem akurat brylują u zleceniodawcy. Niezależne ciało, jakim powinien być Urząd Komunikacji Elektronicznej, wydaje się rozsądniejszym źródłem informacji, na dodatek źródłem dostępnym publicznie i za darmo.

Badania wykonano w dniach od 3 grudnia do 23 grudnia 2015 roku. Cztery jednostki pomiarowe wykonały w tych dniach ponad 550 godzin pomiarów w ruchu i stacjonarnie, zarówno dla badania właściwego i referencyjnego. W trakcie pomiarów wykonano dla każdego z operatorów ponad 12 tys. połączeń głosowych i ponad 35 tys. różnych testów usług transmisji danych.

Plus osiąga w nich szczególnie dobre wyniki (25,19 Mb/s pobieranie, 17,11 Mb/s wysyłanie), zauważalnie lepsze od drugiego operatora w stawce (T-Mobile: 20,64 Mb/s i 16,87 Mb/s) i zdecydowanie lepsze od najgorszego Playa (12,43 Mb/s i 12,6 Mb/s).

Internet nad morzem

Jakość świadczenia usług? Tu ponownie Plus wychodzi na prowadzenie. Sieć według pomiarów potrafi gubić pakiety rzadziej niż co pięćdziesiąty. Dla porównania, najgorszy w stawce Play przeciętnie gubi co dwunasty pakiet.

Internet nad morzem

No tak, ale jak się sprawuje ten Internet mobilny nad morzem?

Powyższe ilustracje to średnia prędkość odbierania (po lewej) i wysyłania (po prawej) danych pomiędzy urządzeniem pomiarowym a stacją operatora. Pomarańczowym kolorem zaznaczone są wyniki Orange, fioletowym Playa, zielonym Plusa i różowym T-Mobile. Jak widać, niezależnie od tego, w które dokładnie miejsce nad morze się wybierzemy, praktycznie zawsze najwyższą jakość usług będzie nam świadczył Plus.

I wygląda na to, że to właśnie Plus ze swoim LTE jest na chwilę obecną liderem bezprzewodowego Internetu nad morzem. Z tą przewagą trudno dyskutować, zwłaszcza, że pomiary wykonane zostały przez niezależnych specjalistów na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wcześniejsza inwestycja w rozwój infrastruktury LTE zaczyna wyraźnie przynosić wymierne korzyści.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst