Foto  / Artykuł

Wielkie święto fotografii prasowej: zwycięskie zdjęcia 11. edycji Grand Press Photo

Poznaliśmy wyniki największego ogólnopolskiego konkursu fotografii prasowej - Grand Press Photo 2016. Zobacz najlepsze zdjęcia profesjonalnych fotoreporterów.

Tegoroczna edycja Grand Press Photo to już 11 odsłona najbardziej prestiżowego konkursu dla zawodowych fotoreporterów. Konkurs organizuje magazyn Press, a mogą wziąć w nim udział fotoreporterzy, którzy pracują w redakcjach prasowych, internetowych lub w agencjach foto, a także freelancerzy współpracujący z redakcjami.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 4,8 tys. fotografii. Struktura konkursu jest podzielona na dwie główne sekcje: fotografie pojedyncze i fotoreportaże. Obie są podzielone na kategorie.

Jury zakwalifikowało do finału 66 fotoreporterów. Główną nagrodę za Zdjęcie Roku otrzymał Dawid Zieliński, który zwyciężył także w kategorii „Wydarzenia”. Nagrodą główną było 10 tys. zł.

Część fotografii konkursowych jest bardzo mocna, choć emocje są wywoływane dopiero po przeczytaniu opisu. Mało która fotografia opowiada historię samym obrazem. W moich oczach nie jest to dobry kierunek, jaki powinien obierać konkurs fotografii prasowej. Tegoroczna edycja konkursu zdecydowanie nie jest najlepszą, być może dlatego, że jest pierwsza po ubiegłorocznej jubileuszowej edycji na dziesięciolecie konkursu.

To jednak moja prywatna opinia, a fotografie z pewnością znajdą swoich fanów. Zapraszam do obejrzenia galerii zwycięskich zdjęć.

Zdjęcie Roku 2016 oraz I miejsce w kategorii Wydarzenia:

Grand-press-photo-2016 (19)

Autor: Dawid Zieliński, „Kontakt”

Grecja. Migranci i uchodźcy opuszczający port w Pireusie. Ponad milion ludzi, głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu, przybyło do Europy w 2015 roku. Ponad 80 proc. z nich wybrało morską przeprawę przez cieśniny Morza Egejskiego z wybrzeża Turcji na greckie wyspy. Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu dokumentującego pierwsze dni uchodźców i migrantów na europejskiej ziemi. 17 października 2015.

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii Wydarzenia:

Grand-press-photo-2016 (2)

Autor: Łukasz Głowala, dla Trojmiasto.pl

Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności. Lech Wałęsa wychodzi po konferencji prasowej, podczas której odniósł się do zarzutów stawianych przez Instytut Pamięci Narodowej dotyczących jego rzekomej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. 29 lutego 2016.

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii Wydarzenia:

Odkopywanie, Kathmandu, Nepal

Autor: Maciej Dakowicz

Nepal, Katmandu. To był siódmy dzień mojego pobytu w tym pięknym mieście. Wyszedłem z pokoju na piątym piętrze w hotelu, zamknąłem drzwi i gdy miałem schodzić na dół, cały budynek nagle zaczął się strasznie trząść. Pobiegłem do wejścia na taras. Trzymając się ściany, patrzyłem, jak pęknięty sufit nad moją głową otwierał się i zamykał z każdym wstrząsem. Z zewnątrz dochodziły dziwne odgłosy, stłumione huki, szumy. Po kilkudziesięciu sekundach wszystko ustało. Wbiegłem z powrotem do swojego pokoju, chwyciłem plecak z aparatem i wybiegłem na ulicę. Dookoła mnie były zburzone domy i świątynie, cały historyczny plac Durbar w ruinie, wszędzie zasypani ludzie pod gruzami. Zdjęcie pochodzi z reportażu powstałego tuż po tragedii. 25 kwietnia 2015.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Życie codzienne:

Grand-press-photo-2016 (20)

Autor: Tymon Markowski, „Gazeta Wyborcza Bydgoszcz”

Bydgoszcz. Alpiniści z firmy Everest, którzy na co dzień zajmują się m.in. myciem okien w wysokich budynkach, przyjechali do chorych dzieci ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza przebrani w kostiumy superbohaterów. 11 czerwca 2015.

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii Życie codzienne:

Grand-press-photo-2016 (6)

Autor: Anna Liminowicz, inPro

Kalisz. Honorata, absolwentka teologii, i Agnieszka, absolwentka zarządzania, są razem. Razem też pracują w hipermarkecie w Kaliszu na kierowniczych stanowiskach. Wspólnie wychowują 16-letnią córkę Honoraty i 7-letniego syna Agnieszki. Chcą większej rodziny. Honorata jest po trzeciej, nieudanej próbie zajścia w ciążę. Zdecydowały, że kolejne trzy próby w domu podejmie Agnieszka. Jeśli i one zawiodą, będą starały się w klinice. Zdjęcie jest częścią fotoreportażu, nad którym autorka pracuje od 2013 roku. 4 czerwca 2015.

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii Życie codzienne:

Grand-press-photo-2016 (13)

Autor: Waldemar Stube

Rakowo koło Gniezna. Wesele we wsi, gdzie kultywowany jest zwyczaj przygrywania przez grajka podczas wyjścia nowożeńców z domu rodzinnego panny młodej. 25 lipca 2015.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Ludzie:

Grand-press-photo-2016 (15)

Autor: Marek Lapis, Forum Polska Agencja Fotografów

Pola Lednickie koło Gniezna. Pogrzeb ojca Jana Góry, pomysłodawcy i organizatora Spotkań Młodych Lednica 2000. Na uroczystość pogrzebową przyjechało wielu wiernych z całej Polski, dla których ojciec Góra był przewodnikiem duchowym. 30 grudnia 2015

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii Ludzie:

Grand-press-photo-2016 (7)

Autor: Joanna Mrówka, Forum Polska Agencja Fotografów

Broniszów. Zdjęcie z fotoreportażu pokazującego codzienne życie mieszkańców tej niewielkiej wsi. W tej rodzinie ojciec pracuje w Niemczech, wraca do domu tylko na święta. Wtedy młodsze dzieci, stęsknione, nie opuszczają go oni na krok. Tu: wspólne oglądanie telewizji. 31 grudnia 2015 .

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii Ludzie:

Grand-press-photo-2016 (8)

Autor: Jacek Turczyk, Polska Agencja Prasowa

Watykan. Prezydent Andrzej Duda na audiencji u papieża Franciszka w Pałacu Apostolskim. 9 listopada 2015

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Sport:

Grand-press-photo-2016 (18)

Autor: Kacper Pempel, Reuters News

Poznań. Liga Europy UEFA, mecz Lech Poznań-FC Basel. Na zdjęciu Szymon Pawłowski i Taulant Xhaka. 10 grudnia 2015.

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii Sport:

Grand-press-photo-2016 (5)

Autor: Bartłomiej Jurecki, „Tygodnik Podhalański”

Morawczyna. Kwiecień, ale w Tatrach wciąż śnieg. Na trening nigdy nie jest zbyt zimno, także w Morawczynie, na jednym z najwyżej położonych boisk piłkarskich w Polsce. Tu gra się na wysokości 680 m n.p.m. 11 kwietnia 2015.

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii Sport:

Grand-press-photo-2016 (11)

Autor: Łukasz Kaczanowski, „Kurier Lubelski” / „Nowy Tydzień”

Lublin. Pierwsze od prawie 40 lat mistrzostwa Polski w pływaniu na nowo otwartym basenie Aqua Lublin. Jeden z pływaków biorący udział w sztafecie mieszanej 4x50 m. 17 grudnia 2015.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Kultura i człowiek:

Grand-press-photo-2016 (14)

Autor: Anna Bedyńska, „Gazeta Wyborcza”

Moskwa. Niezależnie od pogłębiającego się w kraju kryzysu i uszczelniającej się kurtyny między Rosją a Zachodem elita Rosji pławi się w blichtrze i luksusie. Zdjęcie z Moscow Mercedes Fashion Week. Marzec 2016.

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii Kultura i człowiek:

Grand-press-photo-2016 (1)

Autor: Piotr Tracz, Agencja Fotograficzna Reporter

Gnojnik. Nietypowa inscenizacja z okazji dożynek. Zgodnie z tradycją co roku koło gospodyń wiejskich przygotowuje inscenizacje związane z życiem na wsi. 16 sierpnia 2015.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Środowisko:

Grand-press-photo-2016 (17)

Autor: Maciej Margas

Nocna Warszawa uchwycona z pokładu śmigłowca w trakcie lotu kilometr nad centrum miasta. 2 października 2015.

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii Środowisko:

Wszystkich Swietych

Autor: Grzegorz Celejewski, „Gazeta Wyborcza”

Będzin. Cmentarz w pobliżu Tauron PKE SA Elektrowni Łagisza. 1 listopada 2015.

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii Środowisko:

Grand-press-photo-2016 (10)

Autor: Adam Stępień, „Gazeta Wyborcza”

Ukraina. Prypeć – miasto wysiedlone prawie 30 lat temu z powodu katastrofy elektrowni jądrowej. 16 grudnia 2015.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii Portret studyjny:

Grand-press-photo-2016 (16)

Autor: Karolina Sekuła

Warszawa. Aneta, rocznik '83, chora na nowotwór, czwarty stopień zaawansowania. Efekt sesji, o którą poprosiła, by oswoić się z nową fryzurą po chemioterapii. 7 marca 2016.

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii Portret studyjny:

Grand-press-photo-2016 (3)

Autor: Mateusz Skwarczek, „Gazeta Wyborcza Kraków”

Kraków. Emilia od 15 lat choruje na anoreksję. Choroba wyniszczyła 78 proc. jej organizmu. Kobieta ma 55 lat i waży 33 kg. Jest zbyt stara i zbyt chuda, by szpitale chciały ją leczyć. 19 lutego 2016.

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii Portret studyjny:

Grand-press-photo-2016 (9)

Autor: Tomasz Lendo, inPro

Ostrołęka. Łukasz Świrydowicz, zawodnik mieszanych sztuk walki z klubu Vale Tudo Białystok tuż przed wejściem na ring podczas Gali Sztuk Walki w Ostrołęce. 4 grudnia 2015.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Wydarzenia (część serii):

Grand-Press-Photo-2016 (1)

Autor: Tadeusz Koniarz, Agencja Fotograficzna Reporter

Paryż. 13 listopada 2015 roku trzy grupy terrorystów zaatakowały jednocześnie trzy różne cele: stadion Saint-Denis, kawiarnie i restauracje w 10. i 11. dzielnicy oraz Bataclan, salę widowiskową, w której odbywał się koncert amerykańskiej grupy rockowej. Bilans: 130 ofiar. Średnia wieku: 35 lat. Nazajutrz w miejscach zamachów zaczęły piętrzyć się kwiaty. Przechodnie zapalali świece, oddawali hołd ofiarom.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Życie codzienne (część serii):

Grand-Press-Photo-2016 (2)

Autor: Karolina Jonderko, dla „Polityki”

Wielka Brytania, Stover, Newton Abbot. Po drugiej wojnie światowej większość polskich żołnierzy, którzy walczyli po stronie narodów zjednoczonych i pod dowództwem brytyjskim, nie była w stanie wrócić do Polski. Dla większości ich rodzinne strony stały się miejscem kontrolowanym przez władze sowieckie. Obawiano się aresztowań na tle politycznym. Ze względu na znaczący udział Polaków w wojnie byli postrzegani w Whitehall i szerszych kręgach jako „sprawa wyjątkowa”. Polski akt przesiedlenia został podpisany w 1947 roku (znany również jako obietnica Churchilla). Nałożył on obowiązek na władze brytyjskie (dzisiaj Ministerstwo Obrony) zaspokojenia potrzeb tych Polaków i ich rodzin, którzy na jego mocy zdeklarowali się pozostać w Wielkiej Brytanii. Potrzeby dotyczyły zarówno pomocy finansowej, jak i utrzymania w obozach czy hotelach. Utworzono 45 obozów przesiedlenia na terenie całej Wielkiej Brytanii. Ilford Park Polish Home jest ostatnim, nad którym opiekę sprawuje Ministerstwo Obrony. Lokalnie nazywany jest Małą Polską.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Ludzie (część serii):

Grand-Press-Photo-2016 (3)

Autor: Tomasz Lazar

Spośród wielu tygodni mody na świecie cztery są najważniejsze: Nowy Jork, Londyn, Mediolan i Paryż. Tam projektanci mody i domy modowe pokazują swoje najnowsze kolekcje. Niewielu jednak ma możliwość zobaczyć, co się dzieje na tzw. backstage’u.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii Środowisko (część serii):

Grand-Press-Photo-2016 (4)

Autor: Kacper Kowalski, Panos Pictures

Województwo pomorskie. 105 państw na świecie wykorzystuje energetykę wiatrową. Wielka piątka to Chiny, USA, Niemcy Hiszpania i Indie. W 2020 roku dzięki tej energetyce do środowiska nie dostanie się 342 mln ton dwutlenku węgla – to 80 proc. tego, co emitują samochody Unii Europejskiej. Sektor energetyki wiatrowej zapewni pracę 520 tys. ludzi. Z drugiej strony, elektrownie wiatrowe budzą coraz większy sprzeciw społeczny, stoją na trasach przelotów ptaków, budzą poczucie zagrożenia wśród okolicznych mieszkańców (dźwięki, wibracje, ruch), a bilans energetyczny tych elektrowni nadal bliski jest zeru. Ten projekt fotograficzny ma się stać przyczynkiem do refleksji nad naturą energii; być kolejnym elementem w dyskusji o portrecie cywilizacyjnym człowieka.

Wszystkie nagrodzone zdjęcie można obejrzeć na stronie Grand Press Photo.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst