Technologie  / News

YouTube na iPhonie wreszcie dogonił wersję z Androida. Teraz obsługuje Cardboarda

YouTube dla iOS-a doczekał się właśnie aktualizacji. Nowa wersja aplikacji do obsługi największego serwisu na świecie z klipami wideo pozwala teraz właścicielom iPhone’ów oglądać filmy sferyczne po włożeniu telefonu do gogli Google Cardboard.

Filmy sferyczne w 360 stopniach, które pozwalają użytkownikom oglądać materiały pod wybranym przez nich kątem, nie są na portalu YouTube nowością - tak samo jak wyposażone w specjalne soczewki kartonowe Google Cardboard. Android obsługiwał Cardboarda w YouTubie od listopada 2015 roku.

Cardboard YouTube w iPhonie

Użytkownicy iPhone’ów z kolei mogli korzystać z gogli Cardboard, ale potrzebowali do tego dedykowanych aplikacji. W App Storze pojawiła się już masa gier, aplikacji i odtwarzaczy, które prezentują materiały w 180 lub 360 stopniach, ale do tej pory nie było możliwości oglądania sferycznych filmów wgranych uprzednio na YouTube’a.

To się wreszcie zmieniło wraz z ostatnią aktualizacją.

Od tej pory podczas korzystania z mobilnej aplikacji YouTube’a będzie można uruchomić tryb Cardboard. Po jego włączeniu ekran zostanie podzielony na pół - po jednym kwadracie na oko. Klikając w ikonkę koła zębatego można uruchomić skaner kodów QR, co pozwoli dopasować obraz do posiadanego modelu Cardboarda.

W trybie Cardboard można oglądać zarówno sferyczne materiały wideo - i rozglądać się ruszając głową - oraz zwykłe filmy, ale przycisk aktywujący tryb Cardboard jest schowany pod przyciskiem menu. Po włożeniu gogli przed oczami użytkownika pokazuje się prostokąt z filmem zawieszony w wirtualnej przestrzeni.

Podczas korzystania z trybu Cardboard można w ograniczonym stopniu sterować odtwarzaniem.

Wybrane modele gogli wyposażone są w przycisk - po dotknięciu wypustki w obudowie Cardboarda kawałek tektury dotyka ekranu i wyświetla kilka przycisków. W zwykłych filmach można wyśrodkować w ten sposób prostokąt z filmem.

Po uruchomieniu nakładki z kontrolkami odtwarzacza ruchem głowy można wskazywać wybrane funkcje - play/pauza, następne wideo, poprzednie wideo - i dotknięciem przycisku aktywować daną funkcję.

W ramach testów na swoim Cardboardzie uruchomiłem kilka takich klipów wideo. Obejrzałem w tym trybie ostatni materiał Szymona ze Spider’s Web TV. Z ciekawości odpaliłem też przejazd kolejką górską i króciutki horror promujący serię Paranormal Activity.

Podczas oglądania tego klimatycznego zrozumiałem, dlaczego podczas korzystania z Cardboarda warto włączyć tryb “nie przeszkadzać”, bo wyskakujące przed lewym okiem powiadomienie skutecznie popsuło zabawę…

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst