REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Gracze, szykujcie portfele. Legendarny Final Fantasy X w końcu ląduje na PC

Final Fantasy to jedna z najdłuższych i najbardziej znanych serii gier w historii. Jak na ironię, nazwa serii wzięła się z ostatniego wysiłku, jakie Hironobu Sakaguchi podjął, aby utrzymać się na rynku gier w 1987 roku.

12.05.2016
12:54
Final Fantasy X w końcu na PC! Ta gra to esencja jRPG
REKLAMA
REKLAMA

Gra, która miała być ostatnim kaprysem (ang. a final fantasy), okazała się sukcesem, a Sakaguchi nie tylko pozostał w branży, ale przez kolejne 30 lat przyłożył rękę do sukcesu takich gier jak Final Fantasy, Kingdom Hearts, Chrono Cross, czy Front Mission.

Większość gier z serii Final Fantasy to typowe JRPG - japońskie gry RPG. Mimo że większość z nich kreuje własny, unikalny świat, to we wszystkich grach z tej serii powtarzają się te same motywy, bohaterowie, i elementy mechaniki gry. Oprócz gier RPG w serii pojawiły się gry strategiczne (Final Fantasy Tactics), gry MMORPG (Final Fantasy XI oraz Final Fantasy XIV), gry akcji w stylu hack'n'slash (Crisis Core: Final Fantasy VII), a nawet shooter z widokiem z trzeciej osoby (Dirge Of Cerberus: Final Fantasy VII).

FINAL FANTASY X/X-2 HD Remaster_20150216170259 class="wp-image-495669"
FINAL FANTASY X/X-2 HD Remaster

Teraz, to po wielu latach, w gry z tej serii można zagrać zarówno na konsolach stacjonarnych, jak i przenośnych, a także na smartfonach z systemami iOS i Android. Square-Enix wydaje również kolejne gry na PC (Steam). Na tę platformę pojawiły się już Final Fantasy III, IV, V, VI, VII, VIII, IX oraz nowsze odsłony: XIII, XIII-2 i Type-0. Dołączyły one do obecnych już wcześniej na PC gier MMORPG (XI oraz XIV). Jak widać, w dostępnej dla pecetowych graczy serii była luka - brakowało gier X i XII.

Tak się składa że słynna "dziesiątka" to jedna z najbardziej lubionych przez fanów "Finali".

Wielu graczy mojego pokolenia od niej zaczynało kontakt z serią. Pierwsza gra z tej serii wydana na konsolę Playstation 2 wyznaczała nowe standardy w dziedzinie grafiki, filmów przerywnikowych i przedstawienia akcji. Wszystko co powinieneś wiedzieć o JRPG - znajduje się w tej grze i to w najlepszym wykonaniu. Czasami infantylni bohaterowie, seksowne bohaterki, bossowie, którzy przeżywają kolejne transformacje, stając się coraz potężniejsi, rozbudowane wyzwania odkrywane po głównym wątku fabularnym, i świetne mini-gry - to wszystko znajdziesz w Final Fantasy X.

fajnal2 class="wp-image-495667"

Dotąd zagrać w FFX można było jedynie na różnych wersjach konsol Sony: oryginalnym Playstation 2, PS Vita, i Playstation 3 (wersja remaster). Od dziś zaś (12.05) będzie można w legendarną grę zagrać również na PC. Ukaże się ona bowiem, w wersji remasterowanej, na platformie Steam. Do gry dołączona będzie kontynuacja (która oryginalnie ukazała się również na Playstion 2) o tytule Final Fantasy X-2, opowiadająca o dalszych losach niektórych z bohaterek gry. O ile Final Fantasy X mogę polecić w ciemno, to X-2 jest już zdecydowanie nie dla każdego - mi na przykład nie przypadła do gustu.

Final Fantasy X/X-2 HD Remaster, bo taki jest pełny tytuł, ma mieć poprawioną rozdzielczość, na nowo wyrenderowane sceny przerywnikowe, przearanżowaną muzykę (autorstwa słynnego Nobuo Uematsu), opcję zapisu gry w każdej chwili, oraz specjalne tryby gry. Cena zestawu (w chwili pisania tego artykułu) nie jest znana.

REKLAMA

Do spełnienia marzeń miłośników serii, dysponujących platformą PC pozostaje jedynie wydanie na tę platformę kolejnej gry z PS2, czyli Final Fantasy XII.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA