REKLAMA

Wideo dnia: tak wygląda zorza polarna z pokładu ISS

NASA co jakiś czas zaskakuje świetnymi nagraniami z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tak jest i tym razem. Najnowsze nagranie przedstawia taniec zielonej zorzy polarnej po powierzchni naszej planety.

19.04.2016 09.24
zorza polarna
REKLAMA
REKLAMA

Kanał NASA na YouTube jest jednym z najciekawszych miejsc w sieci. Doceni go każda osoba, która interesuje się nauką, a przy tym lubi obejrzeć nietypowe kadry. Zwłaszcza z miejsc, których najprawdopodobniej nie odwiedzi w całym swoim życiu, czyli np. z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jeśli robisz sobie pięciominutową przerwę od pracy, obejrzyj ten film.

Najnowszym materiałem na tym niezwykłym youtube'owym kanale jest pięciominutowy timelapse nagrany właśnie z pokładu ISS. Nagranie pokazuje zjawiska Aurora Borealis, jak i Aurora Australis, czyli zorzę polarną widzianą odpowiednio nad północną i nad południową półkulą Ziemi.

Możemy oglądać niezwykłą interakcję naładowanych cząstek (elektronów i protonów), które Słońce wyrzuciło z ogromną prędkością, a które następnie trafiły na silne pole magnetyczne Ziemi. Cząsteczki po zderzeniach z atomami w jonosferze powodują ich świecenie, co możemy obserwować w postaci zorzy polarnej.

Film jest montażem pokazującym zorze w różnych miejscach Ziemi, widziane w najróżniejszych kadrach. Poszczególne sceny tego timelapse’u zostały zmontowane z różnymi szybkościami, dzięki czemu ujęcia są bardzo różnorodne.

Na szczęście wśród naukowców NASA są fotografowie

Zorza jest główną bohaterką filmu, ale sama sceneria jest wyjątkowo urokliwa, bo nietypowa. Zorza już oglądana z Ziemi musi robić piorunujące wrażenie. Fotografowanie jej to jeden z moich topowych fotograficznych celów. Widok z ISS to zupełnie unikatowe przeżycie, którego możemy doświadczyć dzięki naukowcom NASA.

REKLAMA

Na szczęście są wśród nich pasjonaci fotografii, dzięki którym każdy z nas może zobaczyć choć cząstkę tego, co dzieje się na orbicie.

Na stronach NASA znajduje się też rewelacyjna galeria przedstawiająca zdjęcia zorzy polarnej widzianej z ISS. Większość fotografii jest dostępna do pobrania w wysokiej rozdzielczości, do czego wręcz zachęca strona NASA. Właściwie każda z tych fotografii świetnie sprawdzi się chociażby jako tapeta komputera czy smartfona. Gorąco polecam rzucić okiem na tę galerię.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA