REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Klienci T-Mobile będą mogli dzwonić nawet bez zasięgu

Polskie sieci komórkowe nie stoją w miejscu. Po pierwszych wdrożeniach LTE Advanced przez telekomy możemy spodziewać się technologii takich jak VoLTE i VoWiFi.

14.04.2016
16:01
VoLTE i VoWiFi w T-Mobile / T-Mobile nie działa / Superloteria
REKLAMA
REKLAMA

Po zakończeniu ciągnącej się w nieskończoność aukcji częstotliwości polscy operatorzy telefonii komórkowej biorą się ostro do pracy. Już teraz klienci posiadający kompatybilne urządzenia mogą korzystać z agregacji pasma w ramach LTE Advanced i jeszcze szybszego internetu niż do tej pory.

To nie koniec zmian.

VoLTE i VoWiFi to technologie, które znacznie ułatwią życie klientom, a już niedługo będziemy mogli skorzystać z nich w praktyce.

Operatorzy pracują już nad tym, by ich infrastruktura była gotowa na to, że klienci po wyposażeniu się w odpowiednie urządzenia zmienią sposób, w jaki korzystają z usług.

VoLTE i VoWiFi - do czego to się przyda?

VoLTE pozwoli na wykonywanie połączeń głosowych w ramach sieci LTE. Smartfon użytkownika nie będzie musiał na czas rozmowy łączyć się ze stacjami bazowymi działającymi w technologii 3G, co oszczędzi nieco energii i skróci czas zestawiania połączeń.

VoWiFi to jeszcze ciekawsze rozwiązanie dla osób, które mają problemy z zasięgiem. Dzięki temu będzie można normalnie dzwonić i odbierać telefony poza zasięgiem swojego macierzystego operatora dzięki połączeniu z internetem przez Wi-Fi.

Polskie telekomy pracują teraz nad wdrożeniem takich technologii jak VoLTE i VoWiFi.

Dzisiaj obsługą VoLTE i VoWiFi cechują się wyłącznie wybrane telefony od kilku wiodących firm. Najczęściej są to topowe i najdroższe modele. Operatorzy muszą też współpracować z producentami - potrzebny jest nie w końcu nie tylko hardware, ale też odpowiednie oprogramowanie.

Jak na razie VoLTE i VoWiFi to ciekawostka, ale już w tym roku to rozwiązanie może trafić do pierwszych klientów. Najpewniej będzie dostępne bezpłatnie, co powinno ucieszyć osoby mieszkające w pobliżu dziury zasięgowej. Możliwe też, że z VoWiFi będzie można korzystać za granicą zastępując tym roaming.

T-Mobile chwali się, że już teraz jest gotowe do udostępnienia nowości klientom końcowym, ale jeszcze wstrzymuję się z ich komercyjnym wdrożeniem ze względu na małą dostępność kompatybilnych urządzeń.

W pierwszej kolejności T-Mobile chce przetestować VoLTE i VoWiFi w ramach programu Friends&Family. Wdrożenie tych technologii będzie wymagało zmian w konfiguracji sieci. Operator musi do tematu podchodzić dość zachowawczo. Użytkownicy po wdrożeniu VoLTE i VoWiFi zaczną zużywać więcej transferu, a mniej będą korzystać z klasycznych połączeń głosowych.

REKLAMA

VoLTE i VoWiFi to nie jest kolejna aplikacja typu VoIP i nie da się wdrożyć obsługi tych technologii na starszych smartfonach. T-Mobile nie chce jeszcze mówić o konkretnej dacie komercyjnego wdrożenia nowych technologii komunikacyjnych. Sieć chce wprowadzić zmiany dopiero wtedy, gdy w rękach klientów znajdzie się odpowiednio dużo smartfonów je wspierających.

Podobnie było kilka lat temu w przypadku sieci LTE - operatorzy ruszali z siecią nowej generacji dopiero po odpowiednim nasyceniu się rynku urządzeniami obsługującymi łączność nowej generacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA