REKLAMA

Dom za 40 tys. zł. To nie żart, a projekt Polaków, który możesz wesprzeć i samemu zbudować

01.04.2016 11.42
Tani, własny dom za 40 000 zł. To nie żart, a projekt Polaków
REKLAMA

Kupno mieszkania lub domu to jedno z największych obciążeń w życiu człowieka. Absurdalnie wysoka cena powoduje, że mało kto jest w stanie sobie pozwolić na taki luksus bez brania wieloletniego kredytu. Możliwe jest jednak zbudowanie swojego lokum znacznie mniejszym kosztem. Tani dom wcale nie jest mrzonką. Rozmiarami będzie jednak bardziej zbliżony do kawalerki niż do dwu- lub trzypokojowego mieszkania.

REKLAMA

Powierzchnia tego budynku będzie wynosić tyko 35 m kw. Jego zalety to niska cena wynosząca 40 tys. zł, brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz możliwość łatwej rozbudowy takiego obiektu, gdyby potrzeby jego mieszkańców z czasem okazały się większe. Oczywiście konieczne jest posiadanie działki, a koszt domu nie zawiera też przyłączy prądu, wody oraz kanalizacji.

Taki mały i tani dom ma wiele zalet.

Zdecydowana większość z nas nie potrzebuje ogromnego budynku o trzycyfrowej powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych. W końcu większość z nas mieszka w mieszkaniach mających 30-60 m kw. Pełnowymiarowy dom jest dobrym rozwiązaniem dla rodziny z małymi dziećmi, które będą mieszkać w nim przez kilkanaście lat. Jednak z własnych doświadczeń widzę, że wiele osób decyduje się na budowę, gdy ich dzieci są w wieku nastoletnim.

Tani dom można zbudować już za 40 000 zł. class="wp-image-488627"

Oznacza to, że pomieszkają w nim maksymalnie kilka lat, a potem się wyprowadzą. Wówczas w domu zostanie tylko małżeństwo w średnim wieku mające wiele wolnej przestrzeni, za której ogrzewanie będzie musiało regularnie płacić i dodatkowo dbać o utrzymanie budynku w dobrym stanie.

Malutki domek to też brak konieczności spłacania wieloletniego kredytu, a co za tym idzie, kilkaset lub ponad 1000 zł w kieszeni miesięcznie. To bardzo duża suma, która może znacznie poprawić warunki życiowe lub być odkładana na tzw. poduszkę finansową. W przyszłości pozwoli rozbudować konstrukcję lub kupić pełnoprawną nieruchomość bez kredytu.

Ten tani dom ma być konstrukcją szkieletową wykonaną z drewna świerkowego suszonego komorowo. Materiał zostanie dodatkowo zaimpregnowany w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

Budynek ma cechować się bardzo dobrą izolacją. Za ocieplenie podłogi odpowiada warstwa styropianu o grubości 24 cm. Tego samego materiału użyto też do zewnętrznego ocieplenia ścian, w tym przypadku jednak warstwa jest dwukrotnie cieńsza. Ściany dodatkowo od wewnątrz ocieplono za pomocą sztywnych mat z wełny szklanej. Wełny użyto też do izolacji dachu.

Tani dom można zbudować już za 40 000 zł. Co więcej, może on być bardzo ładny. class="wp-image-488626"

Dzięki tym zabiegom ogrzanie budynku okaże się bardzo tanie i będzie za nie odpowiadać przede wszystkim podłogowe ogrzewanie elektryczne dodatkowo wspomagane przez żeliwny piec typu koza. Oprócz tego budynek będzie wyposażony w instalację elektryczną, wodociągową i kanalizacyjną. Zostanie wykończony za pomocą zaszpachlowanych i pomalowanych płyt karton-gips. Na podłodze zostaną położone panele, zaś w łazience znajdą się płytki.

Domek będzie też mieć dwa okna tarasowe o wymiarach 2 x 2,3 m, a także po jednym oknie łazienkowym i kuchennym. Projekt został przygotowany w ten sposób, by było jak najmniej cięć, odpadów i strat w materiale.

Ten tani dom ma powstać już za kilka miesięcy w Legionowie pod Warszawą.

W trakcie budowy zostaną użyte najpopularniejsze materiały, a postawienie go zajmie tylko kilkanaście dni. Twórcy projektu chcą, by podobne domki mogło zbudować jak najwięcej osób, dlatego chcą udostępnić odpowiednią instrukcję. Ma ona przypominać instrukcje dołączone do klocków Lego, czy mebli Ikea. Oprócz tego stosowne filmy instruktażowe zostaną udostępnione na YouTubie.

REKLAMA

Jednak by projekt ten doczekał się realizacji, powinniście go najpierw wspomóc na stronie Wspieram.To. Można kupić cegiełkę kosztującą nawet 10 zł, jednak najbardziej opłaca się wesprzeć projekt kwotą 100 lub 150 zł. Osoby, które zdecydują się wpłacić niższą z wymienionych kwot otrzymają instrukcję budowy z pełną listą materiałów budowlanych i ich cennikiem, a także dokładne rysunki z wymiarami płyt, desek oraz innych elementów. Zaś osoby, które przeznaczą 150 zł, otrzymają też dostęp do filmów instruktażowych dostępnych na YouTubie. To niewielka inwestycja, która w przyszłości może pozwolić na zbudowanie własnego lokum.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA