REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wideo dnia: start rakiety Delta IV w 360 stopniach

Żyjemy w ciekawych czasach. Nie dość, że możemy obejrzeć start rakiety z bardzo bliskiej odległości, to na dodatek możemy się dowolnie rozglądać w filmie.

12.04.2016
10:46
Wideo dnia: start rakiety Delta IV w 360 stopniach
REKLAMA
REKLAMA

Od zawsze działały na mnie snopy płonącego paliwa rakietowego, które rozpędzały potężny obiekt do I prędkości kosmicznej (niemal 8 km/s!). Jest to nieprawdopodobne osiągnięcie technologiczne, które z pewnością działa na każdego fana motoryzacji. Zwłaszcza, że na lądzie próżno szukać takich przyspieszeń.

Być może w swoim życiu widziałeś już kilka startów rakiet, ale z pewnością nigdy nie byłeś tak blisko startu.

Zespół Koncept VR stworzył jedyne w swoim rodzaju wideo w 360 stopniach przedstawiające start rakiety Delta IV. Film przenosi nas tak blisko miejsca startu, jak to tylko możliwe.

Produkcja została stworzona w 360 stopniach, dzięki czemu sami możemy wybierać, na co chcemy patrzeć. W nagraniu możemy dowolnie się rozglądać.

Film robi największe wrażenie kiedy obejrzymy go w okularach wirtualnej rzeczywistości, np. w Google Cardboard. Nie jest to jednak warunek konieczny, bowiem możemy wykorzystać smartfon lub tablet i rozglądać się poprzez przechylanie urządzenia na boki. Nagranie można też obejrzeć na komputerze, w zwykłej przeglądarce internetowej obsługującej wideo w 360 st. Może to być np. Chrome lub Firefox.

Przedstawiony na filmie start rakiety miał miejsce 10 lutego w bazie Vandenberg Air Force w Kalifornii. Była to misja NROL–45, w której rakieta Delta IV wyniosła na orbitę Ziemi nowe satelity szpiegowskie. Delta IV została wyprodukowana przez przez United Launch Alliance. Film zadebiutował podczas 32. konferencji Space Symposium.

To świetne, że powstaje coraz więcej filmów w 360 stopniach

Wiele osób sądzi, że nagrania w 360 topniach nigdy się nie przyjmą, bo są zbyt angażujące w produkcji i w odtwarzaniu. Jest w tym tylko trochę prawdy. Póki co niewielu twórców zdecydowało się na tworzenie fabularnych filmów w 360 stopniach. To bardzo duże wyzwanie dla scenarzysty i operatora.

Mimo to wideo 360 coraz lepiej przyjmuje się do krótkich filmów w internecie. Jest to idealne medium do pokazywania ciekawych wydarzeń, takich jak choćby sporty ekstremalne. Potencjał tego rozwiązania dostrzegła już telewizja Sky, która zaczęła produkować filmy 360 stopni z zawodów Formuły 1.

REKLAMA

Bardzo liczę na to, że wideo w 360 st. nie okaże się krótkotrwałą modą. Nagrania takie jak start rakiety są przecież genialnym przykładem na to, że technologia 360 może być bardzo ekscytująca.

  • Zdjęcie w nagłówku: Start rakiety Space X.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA